همخوان

همخوان چیه؟

یک گروه کتابخوانی دانشجویی که زیر نظر مرکز کارآفرینی از مرداد ۹۴ تاسیس شد. این گروه معمولا بین اعضای خودش کتاب‌هایی برای خواندن به رای گیری میزاره و نتیجه رای بچه‌ها میشه یه دنیای جدید برای مطالعه همخوانی‌ها. حالا چرا میگم دنیای جدید ؟ چون فقط مطالعه نیست درک کتاب از دیدگاه همه‌ی همخوانی‌هاست. شاید همین نکته بود که ما همخوانی‌ها رو بیشتر از پیش جذب کتاب کرد و همیشه میگیم: “همخوان هم دوست و هم کتاب ” ما هفته‌ای یک بار دورهم جمع میشیم و قسمتی از کتاب منتخبی رو که در طول هفته خوندیم با هم بررسی می‌کنیم. تجربیات شخصیمون و تمام دیدگاهمون راجب مطالب خونده شده، مطرح میشه که باعث دیده شدن ابعاد مختلف کتاب برای ما میشه. هميشه دغدغه بچه‌های همخوان کتابخوانی بوده و سعی کردیم مهارت‌های فردیمون مثل خوب گوش دادن ،خوب صحبت کردن و خوب تحلیل کردن رو بالا ببریم تا تعامل بهتری با زندگی و محیط کار داشته باشیم

 

داریم چه کتابهایی میخونیم؟

هوش محیط زیستی

شنبه، ساعت ۱۸ – ۱۹:۳۰

مکان: دفتر انجمن علمی عمران (طبقه اول)

درصد پیشرفت کتاب ۴۹%

ای کاش وقتی بیست ساله بودم می‌دانستم

یک‌شنبه، ساعت ۱۶:۳۰ – ۱۸:۳۰

مکان: مجتمع خدمات فناوری، اتاق ۳۰۳، مرکز کارآفرینی

درصد پیشرفت کتاب ۶۲%

هنر شفاف اندیشیدن

دوشنبه، ساعت ۱۶:۳۰ – ۱۸:۳۰

مکان: مجتمع خدمات فناوری (به صورت دقیق‌تر اطلاع‌رسانی میشود)

درصد پیشرفت کتاب ۶۰%

از حال بد به حال خوب

زمان : سه‌شنبه، ۱۷ تا ۱۹

 مکان: مجتمع خدمات فناوری شریف، اتاق جلسات B     

درصد پیشرفت کتاب ۳۴%

اثر مرکب

دوشنبه، ساعت ۱۶:۳۰ – ۱۸:۳۰

مکان: مجتمع خدمات فناوری (به صورت دقیق‌تر اطلاع‌رسانی میشود)

درصد پیشرفت کتاب ۶۰%

تا حالا چه کتابهایی خوندیم؟ 

هفت عادت مردمان موثر

بهار و تابستان ۱۳۹۷

هنر رزم

بهار ۱۳۹۷

۵ نقطه قوت خود را بشناسید

زمستان ۱۳۹۶

تئوری انتخاب

تابستان و پاییز ۹۶

مدیریت خشم

بهار ۱۳۹۶

هنر شفاف اندیشیدن

پاییز ۱۳۹۵

فنون مذاکره

زمستان ۱۳۹۵

ایده عالی مستدام

پاییز ۱۳۹۵

خلق مدل کسب و کار

تابستان و پاییز ۱۳۹۵

نوپای خود را به دنیا بیاورید

تابستان ۱۳۹۵

بترسید با این حال انجام دهید

بهار ۱۳۹۵

تحلیل رفتار متقابل

زمستان ۱۳۹۴

نوپای ناب

پاییز ۱۳۹۴

۶ کلاه تفکر

تابستان ۱۳۹۴

سوالات متداول:

توضیح درباره جلسات؟

همخوان یک حلقه ی کتابخوانی زیر نظر مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف است که با هدف افزایش فرهنگ کتابخوانی و افزایش مهارت های فردی و اجتماعی خودمان به صورت هفتگی برای هر کتاب دور هم جمع میشویم و کتاب انتخاب شده رو با هم میخوانیم و به بحث و گفتگو مینشینیم. جلسات همخوان در دانشگاه شریف و هر هفته بخشی از هر کتاب مشخص می شود تا در کنار هم بخوانیم و از تجربیات و نظرات هم استفاده کنیم.

جلسات چگونه برگزار میشود؟

روز و ساعت و مکان‌ جلسات هر هفته در #پیام_هفتگی اطلاع رسانی می‌شود. در این زمان و مکان مشخص دور هم جمع میشیم و فارغ از تمام مشغله هامون دو ساعت در کنار هم کتاب میخوانیم و یاد میگیریم.

روند کاری چطور است ؟

روند جلسات به این گونه است که دو ساعت مشخص شده در هفته را کنار هم جمع میشویم و هدف اصلیمان بحث و گفتگو و در اختیار قرار دادن تجربیاتمان هست. ابتدای جلسه را اختصاص می دهیم به صحبت کردن در مورد اینکه اگر کسی دوست داشت تجربیات خودش در طول هفته از کاربرد کتاب و یا تمرینی که ممکن است هفته قبلش داده شده باشد را بیان کند. و بعدش را برای خواندن مباحث کتاب میگذاریم.

در میان جلسه می توانیم بیایم یا زودتر برویم؟

بله. ماهیت جلسات طوری هست که میشود خیلی سریع در جریان بحث قرار گرفت و نگرانی از بابت دیر رسیدن وجود ندارد. برای زودتر رفتن هم قانونی وجود نداره. در کل ما در کنار هم و باهم راحتیم و اگر کسی بخواهد زودتر جلسه رو ترک کنه موردی ندارد.

چطور می توانیم از طریق فضا مجازی پیگیری کنیم؟

اطلاعیه ها و اخبار و خلاصه ی جلسات در کانال و گروه تلگرامی همخوان قرار میگیرند.
و هم چنین در گروه همخوان بحث های کتاب خوانی مختلف می توان انجام داد و افراد مختلف نظرات خودشان را بیان کنند.
کانال: https://t.me/hamkhanbookclub
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با آیدی @zahra_kazempour_hkh در ارتباط باشید.

چگونگی تهیه کتاب؟

در ابتدای شروع هر کتاب یک فرصتی داده می شود تا هرکسی که مایل است اعلام کند و خرید کتاب به صورت دسته جمعی انجام می شود و کتاب در اختیار کسانی که سفارش دادن قرار داده می شود.

آیا حتما باید کتاب داشت؟

هرکسی مایل به مطالعه فردی کتاب باشد یا بخواهد از قبل با مباحث هر جلسه آشنا باشد بهتر است برای بیشتر در جریان قرار جلسه گرفتن کتاب را تهیه کند. مباحث مهم و قابل بحث کتاب در جلسات گفته می شود و بیشتر هدف صحبت کردن و در اختیار هم قرار دادن تجربیاتمان است.

اگر یک جلسه نتوانیم بیابیم عقب می مانیم؟

در هر جلسه بحث هایی می شود که به تنهایی جالب هستند و ممکن است ربطی به جلسات قبل نداشته باشند یا اگر هم که داشته باشند حتما یک توضیحی در مورد آن ها داده می شود. علاوه بر آن خلاصه هر جلسه در گروه و کانال همخوان گذاشته می شود و اگر کسی نتوانست جلسه ای را شرکت کند میتواند از خلاصه جلسات استفاده کند.

مباحث چگونه است؟

با توجه به اینکه کتاب ها با نظر دوستان و مشورت با صاحب نظران انتخاب می شوند، موضوعات مختلف دارند. موضوعات مثل مباحث روانشناسی، مدیریت، کسب و کار، افزایش مهارت های فردی و اجتماعی.

انتخاب کتاب به چه شکلی هست؟

قبل از اتمام هر کتاب برای انتخاب کتاب جدید در گروه تلگرام همخوان نظرات دوستان در مورد کتاب هایی که خوانند پرسیده می شود، و هر کسی که بخواهد می تواند کتاب خوبی که خوانده را به طور خلاصه معرفی کند و در نهایت از بین آن ها ‌و کتاب هایی که در حوزه های مشخص معروف هستن و مورد تایید صاحب نظران است چندتا از کتاب ها را انتخاب میکنیم و نظرسنجی انجام می شود و کتاب جدید انتخاب می شود.

آیا حتما باید اول کتاب را خواند؟

نکات مهم و قابل بحث کتاب در جلسه توسط ارائه دهنده گفته می شود و بحث می شود و در جلسه می توان در جریان قرار گرفت. اگر کسی علاقه مند باشد و بخواهد تسلط بالاتری به مطالب داشته باشد بهتر است از قبل مطالعه داشته باشد.

آیا رده سنی مهم است؟

خیر. در جلسات از هر سن و شغل و دانشگاه، که علاقه مند کتاب و کتابخوانی هستند، حضور دارند.

افراد خارج از دانشگاه می تونند بیان؟

بله، حضور برای عموم افراد آزاد است. فقط برای هماهنگی ورود، افرادی که خارج از دانشگاه تشریف میارن طبق #پیام_هفتگی که هر هفته در گروه و کانال همخوان فرستاده میشود ، باید یک پیام شخصی به خانم واعظی با آیدی @Narges_vaezi بدهند.

محل برگزاری جلسات؟

جلسات در دانشگاه شریف برگزار می شود. که در #پیام_هفتگی که در گروه و کانال فرستاده میشود محل دقیق هر جلسه گفته میشود.

مدت زمان طول کشیدن کتاب چقدر است؟

هر کتاب وابسته به تعداد صفحاتی که دارد و میزان بحث ها یی که ایجاد میکند و میزان اشتیاق افراد حاضر در جلسه ممکن است متفاوت طول بکشد. ولی معمولا هر جلسه حدود ۲۰ صفحه از کتاب مشخص میشود تا اگر کسی خواست مطالعه داشته باشد. ولی هدف اصلی ما در کنار هم یاد گرفتن است ، نه صرف پیش بردن کتاب.

امکان ضبط صدا وجود دارد؟

چون در بحث های جلسات،افراد از تجربیات شخصی خود هم می گویند، ممکن است حاضرین جلسه علاقه نداشته باشند صدایشان ضبط شوند. بنابراین برای حفظ احترام و نگه داشتن فضای امن و صمیمی جلسات امکان ضبط صدا وجود ندارد.