۱۰روش مطمئن برای تامین سرمایه یک استارت آپ

یکی از سوالات رایجی که به عنوان یک منتور ۱ کارآفرینان با آن رو به رو میشوم این است که “چطور پول لازم برای شروع کسب و کار خودم را تهیه کنم؟” و من همیشه جوابم این است که هیچ جادویی در کار نیست و برخلاف تفکر عموم هیچ کسی منتظر ننشسته است که فقط برای اینکه شما یک ایده کسب و کار جالب دارید به شما پول بدهد.
از طرفی انتخاب های خلاقانه ی دیگری برای شروع یک کسب و کار موجود است که وقتی شما اقدام به خرید ماشین
و خانه و… میکنید، وجود ندارند. اگر برای کارآفرین بودن الزام دارید، شما را تشویق میکنم به هر یک از این موارد به طور جدی بی اندیشید، پیش از این که شکست بخورید و یا این که در صورتی که یک یا دو مورد از این موارد برای شما کار نکرد کلا ناامید شوید.
از آنجا که هر انتخابی یک سری مزیت و معایب دارد بنابراین هر انتخابی ممکن است که لزوما در دسترس شما نباشد و یا برای شما جذابیت نداشته باشد. برای مثال سرمایه گذاران حرفه ای الویت بیشتری را بر سوابق و تجربه

شما در ایجاد یک کسب و کار میگذارند و توقع دارند که مالک یک بخشی از کسب و کاز باشند و به این ترتیب بر سرمایه ای که تامین میکنند کنترل و نظارت داشته باشند. و اینها برای یک کار آفرین تازه کار دشوار است.
در نتیجه این همواره یک سوال است که شما شایستگی چه چیزی را دارید و تصمیم دارید که چه چیزی را رها کنید برای اینکه بتوانید ایده رویایی خود را به یک کسب وکار قابل اعتماد بدل کنید. در اینجا یک لیست از ۱۱ مورد از رایج ترین منابع تامین سرمایه ی امروزی، در ترتیب عکس آمده است به همراه چند قانون سرانگشتی برای ایجاد بستری برای تمرکز کردن شما :
وام بانکی یا خط اعتبار کارت اعتباری را بیابید.
به طور کلی این مورد برای یک استارت آپ جدید و تازه کار روی نمیدهد مگر آنکه شما پیشینه ی اعتباری خوبی داشته باشید یا دارایی های موجودتان که برای گرفتن وثیقه به امانت میگذارید، ارزشمند باشد. در ایالات متحده ممکن است که مدیریت کسب و کار های کوچک ۲ را بیابید که بدون نیاز به پیشینه ی معمول از جریان نقدینگی شما، پول تزریق کند.
حقوق تجاری یا خدماتی برای کمک به استارت آپ ها
این امر اغلب به نام مبادله مهارت ها یا قابلیت های شما در برابر مواردی است که به آنها نیاز دارید، شناخته میشود. بعنوان مثال میتوان به مذاکره برای داشتن یک دفتر به طور رایگان در مقابل توافق بر پشتیبانی همه سیستم های کامپیوتری موجود اشاره کرد. به عنوان یک نمونه رایج دیگر میتوان به مبادله سهمی از شرکت در برابر پشتیانی
قانونی و حسابداری اشاره کرد.
 با یک شریک استراتژیک و یا مشتری برای دریافت پیشاپیش سرمایه ۳ مذاکره کنید.
مشتری اصلی و یا کسب و کار مکمل خود را بیابید. مشتریان اصلی کسانی هستند که در ایده شما ارزشی را میبینند که حاضرند به ازای آن به شما علاوه بر حق امتیاز ۴ برای تکمیل پیشرفتتان بیشتر هم بپردازند. به عنوان نمونه میتوان به early Licensing و white labeling اشاره کرد.
به عضویت یک شتابدهنده ۵ و یا انکوباتور ۶ درآئید.
این سازمانها مانند Y Combinator امروزه بسیار پرطرفدارند و اغلب با دانشگاه های بزرگ، سازمانهای توسعه اجتماعی ۷ و حتی شرکت های بزرگ همکاری میکنند. اکثرا منابع لازم مانند امکانات دفاتر و مشاوره را به طور رایگان برای استارت آپ ها فراهم میکنند در عین حال بسیاری از Seed funding را نیز به خوبی تامین میکنند.
از سرمایه گذاران ریسک-پذیر درخواست حمایت کنید.
سرمایه گذاران ریسک-پذیر از جمله سرمایه گذاران حرفه ای هستند نظیر Accel Partners ، که در استارت آپ هایی که شایستگی های لازم را دارند، مانند مدل کسب و کار ثابت یا در نقطه شروع بزرگ شدن قرار داشتن، نهادی سرمایه گذاری میکند. معمولا سرمایه گذاران ریسک-پذیر به دنبال موقعیت های بزرگ هستند؛
مانند اینکه استارتآپ با یک تیم تثبیت شده به ۲ میلیون دلار یا بیشتر نیاز دارد. معارفه صمیمانه ای آماده کنید تا از این فرصت بهره بگیرید.
از گروه فرشتگان کسبوکار ۸ محلی درخواست کنید.
در بیشتر شهرهای بزرگ گروههایی از افراد محلی با ارزش و دارایی خالص بالا وجود دارند که علاقمند به حمایت از استارت آپ ها هستند و حاضرند که مبالغی در حدود یک میلیون دلار را برای استارت آپ هایی که شایستگی لازم را دارند، به شکل گروهی ۹ تامین کنند. برای یافتن این سرمایه گذاران یا از پلتفرم های آن لاین نظیر Gust بهره
بگیرید و یا از طریق شبکه ها و ارتباطات انسانی برای یافتن موارد مرتبط با صنعت و کار مورد علاقه خود کمک بگیرید.
کار را با یک کمپین آن لاین تامین مالی به روش Crowd funding01 شروع کنید.
یکی از جدیدترین روشهای تامین مالی که در آن هر کسی به واسطه قانون JOBS Act میتواند شرکت کند Crowdfunding است که یکی از نمونه های آن سایت Kickstarter است. عمده فعالیتها به این ترتیب است که در آن افراد نسبت به استارت آپ شما تعهداتی را میدهند مانند پیش خرید کردن محصولات شما در مقابل تحویل با تاخیر آن کالا یا خدمت، دادن کمک های مالی یا دادن شایستگی لازم برای دریافت پاداش مانند یک تی شرت ۱۱ و….
برای کمک مالی ۰۲ کسبوکارهای کوچک درخواست دهید.
این نوع کمک های مالی بیشتر شامل هزینه های دولتی است که برای پشتیبانی فن آوری های نو و مهم مانند تحصیلات و پزشکی و داروسازی و نیازهای اجتماعی، اختصاص داده میشود. سایت Grants.gov نقطه آغاز خوب با یک فهرست راهنما با بیش از ۱۱۱۱ برنامه کمک مالی دولتی است. اگر چه فرآیند طولانی است اما برای
شما هزینهای نخواهد داشت.
نیازهای خود را به خانواده و دوستان بسپارید.
بعنوان یک قانون کلی، سرمایه گذاران حرفه ای انتظار دارند که شما پیش از مراجعه به آنها از این منبع برای نمایاندن اعتبارتان بهره گرفته باشید. اگر دوستان و خانواده به شما اعتماد نداشته باشند پس انتظار نداشته باشید که سایرین به شما اعتماد کنند و با شما وارد کار شوند. این مورد را بعنوان یکی از منابع اولیه از تامین سرمایه غیرشخصی برای استارتآپها در هر مرحله ای میتوان نام برد.
 استارتآپ خود را خودتان تامین مالی کنید.
میتوان گفت؛ امروزه هزینه های شروع یک کسب و کار زیاد نیست و بیش از ۹۱ درصد استارتآپ ها برای شروع خودشان تامین مالی میکنند.(که به این شیوه bootstrapping نیز میگویند.) البته ممکن است که پس انداز کردن پیش از شروع به کار و رشد تا حدی زمان بر باشد، اما مزیت در این است که شما مجبور نیستید که بخشی از دارایی و یا کنترل بر کسب و کار را از دست دهید. و کسب و کار شما تنها متعلق به شماست.

ملاحظه میکنید که تمام این گزینه ها نیازمند کار و توافق کردن بر سهم هاست بنابراین نه جادویی در کار است  و نه پول مفتی! هر تصمیمی برای تامین مالی یک توافق پیچیده بین هزینه ها و بازپرداخت های کوتاه مدت و بلند مدت است.

منبع : https://www.entrepreneur.com/slideshow/ 299773
مترجم : منصوره شوقی
ویرایش ترجمه: رضا غورقانلو ، کاری از گروه تولید محتوای مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف، دی ۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *