دانشگاه باید محرک کارآفرینی در کشور باشد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر نقش تاثیرگذار دانشگاه‌ها در صنعت و اینکه دانشگاه‌ها بستر تولید دانش هستند، گفت:دانشگاه‌ها باید محرک کار آفرینی در کشور شوند تا اطراف دانشگاه‌ها به مراکز صنعتی تبدیل شود.

دکتر سورنا ستاری در کنفرانس کارآفرینی با رویکرد الزامات دانشگاه کار آفرین گفت: دانشگاه صنعتی شریف باید از پتانسیل خود که قادر به پیوند دانش و صنعت است استفاده کند و در بخش کارآفرینی الگویی برای بقیه دانشگاه‌ها شود.
وی افزود: در حال حاضر دانشگاه‌های کار آفرین مطرح در همه‌جای دنیا به درآمدزایی رسیده و نقش مهمی در صنعت کشورها دارند.
ستاری تاکید کرد: این دانشگاه‌ها فضایی ایجاد کرده‌اند که بخش صنعت و جامعه در پیوند مشترک در مسیر توسعه حرکت کنند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به افزایش دانشجویان ایرانی در سال‌های اخیرگفت: پیش از انقلاب 270 هزار دانشجوی ایرانی در حال تحصیل بودند که از این میزان 100 هزار نفر در دانشگاه‌های خارج از ایران حضور داشتند در حالی که امروز چهار میلیون و هفتصد هزار دانشجوی ایرانی داریم که فقط 170 هزار نفر در خارج از کشور تحصیل می‌کنند ولی با توجه به این افزایش دانشجو در کشور متاسفانه شاهد رشد علمی به آن میزان نبودیم.
ستاری با انتقاد از عدم تاثیرگذاری جدی دانشگاه‌های کشور درچرخه اقتصاد گفت: مطالعات تخصصی توسط پژوهشگران نشان داده است که بزرگترین مشکل نبود ‘زیست بوم’ در کشور است و پژوهش‌ها به آموزش و اشتغال راه نمی‌یابند و سیاست‌های حمایتی در قالب وام‌های دولتی جای خود را به فرهنگ و اندیشه در سال‌های اخیر داده است.
وی بااشاره به بودجه 42 هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش گفت: در دولت یازدهم شاهد افزایش سه برابری بودجه آموزش و پرورش در کشور بودیم ولی آیا در نظام آموزشی تغییری حاصل شده است؛ اگر بودجه‌های بخش‌های آموزشی دیگر را به آن اضافه کنیم به این عدد خواهیم رسید که بودجه‌های آموزش در کشور از بودجه‌های نظامی و بهداشتی نیز بیشتر است ولی چرا نمی‌توانیم از آن بهره ببریم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به عدم وابستگی دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشورهای پیشرفته به شهریه و بودجه‌های دولتی گفت: کشورهای دنیا با ایجاد اکوسیستم توانستند از تمامی ظرفیت‌های موجود استفاده کنند برای مثال در بخش‌های دکتری دانشگاه‌های آمریکا شاهد حضور اکثریت خارجی‌ها هستیم و خود آمریکایی‌ها حضور چندانی ندارند و آمریکا توانسته است با ایجاد بستر و زیست‌بوم از پتانسیل‌های علمی بقیه کشورها استفاده کند.
ستاری باانتقاد از بخش‌های پژوهشی مراکز مختلف گفت: در سال‌های گذشته ارگان‌های دولتی مختلف مراکز پژوهشی را فعال کردند و با تزریق بودجه تلاش کردند از دستاوردهای علمی در راستای اقتصاد و صنعت استفاده کنند و امروز نه تنها در این پروژه ناکام بودند بلکه هزینه‌های مراکز پژوهشی به مشکلی برای ارگان‌ها تبدیل شده است در حالی که پژوهش مسئله نیروی انسانی خلاق و ایده محور است که با تزریق بودجه دولتی نمی‌توان به آن دست یافت.
وی با تاکید بر حمایت از بخش خصوصی افزود: هزینه‌های دولتی در پژوهش باید تنها در شکل‌گیری و هدف‌دهی به پروژه‌ها محدود شود و ادامه پژوهش‌ها و رساندن آن به صنعت و کاآفرینی تنها توسط بخش خصوصی میسر می‌شود.
وی افزود: دانشگاه باید در یک اکوسیستم مستقل از دولت قدرت تامین منابع مالی خود را داشته باشند و با استفاده از پتانسیل موجود دردانشجویان به سمت کارآفرینی و تولید سرمایه پیش بروند.
کنفرانس کارآفرینی با هدف بررسی الزامات دانشگاه کارآفرین و نقش دانشجویان و اساتید در توسعه کارآفرینی به همت مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف در روزهای 22 و 23 آذر در محل این دانشگاه در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *