گزارشی از رویداد بازی و تفکر سیستمی مرکز کار آفرینی دانشگاه شریف

تجربه یک رویداد جالب دیگر در مرکز کارآفرینی!
یادگیری مهارت¬های تفکر سیستمی و کارتیمی در قالب یک بازی جذاب!

تیم “بازی تا کسب‌وکار” مرکز کارآفرینی فعالیت خود را با الگو گرفتن از تاثیر “یادگیری از طریق بازی” و تجربه عملی و کار تیمی از اواخر شهریور سال ۱۳۹۶ آغاز کرد.
اهمیت یادگیری کار تیمی و مهارت “تفکر سیستمی” بطوریکه اعضای آن درهنگام مواجهه با یک مشکل جدید در سیستم بتوانند با همکاری یکدیگر مشکل را به¬کمک یکدیگر حل کنند از اهداف برگزاری این رویداد بود.
تیم “بازی تا کسب¬و¬کار” پس از یک ماه تلاش با برگزاری این رویداد عملی موفق توانست با قراردادن شرکت-کنندگان در موقعیت تجربه یک کارتیمی ، مهارت¬های آنان را در تفکر سیستمی بالابرده و برای آنان تجربه¬ای جذاب همراه با یادگیری این مهارت را به ارمغان بیاورد.

این بازی که با استقبال دانشجویان همراه بود ، دوبار در تاریخ های ۲۵ آبان و ۲ آذر به¬طور آزمایشی در اتاق ۳۰۳ مرکز کارآفرینی اجرا شده و تغییرات لازم در جهت بهتر شدن روند بازی بر روی آن اعمال¬شد.

پس از گذراندن این دو مرحله آزمایشی ، رویداد اصلی با ۷ نفر تیم اجرایی اصلی بازی و در مجموع ۱۶ نفر تیم اجرایی برگزار شد.”

رویداد “بازی و تفکر ‌سیستمی” در روز پنج¬شنبه ۹آذر ماه از ساعت ۱۳ و با استقبال پرشور شرکت¬کنندگان آغازشد.شرکت¬کنندگان درقالب ۴ تیم وارد سالن بازی شدند؛در ساعت ۱۳:۳۰ توضیح فرایند بازی توسط مجری برنامه آغاز شده و گروه¬ها با نقش خود به عنوان یک سازمان و همچنین ارتباط این سازمان با سایر سازمان¬ها آشنا شدند. بر اساس توضیحات،در این¬بازی هر گروه مدلی از یک سازمان¬است که در ارتباط با سایر سازمان¬ها ملزم به رفع تهدیدات پیش¬آمده می¬باشد که هدف اصلی آن به¬چالش¬کشیدن مهارت¬های کار تیمی ومذاکره¬ی شرکت¬کنندگان¬است.

با آغاز بازی جوی بسیار پویا بر سالن بازی حاکم شده وهیجان شرکت¬کنندگان با نزدیک¬شدن به زمان پایان هر دور از بازی بیشتر و بیشتر می¬شد.
آن چه که در طول برگزاری دور اول بازی در بین گروه¬ها به وضوح مشاهده می¬شد ، عدم آشنایی کامل آن¬ها با مفهوم تفکر سیستمی و در مقابل ، حکم¬فرمایی تفکر فردگرا به¬ویژه هنگام حضور در پای میز مذاکرات بود؛در نتیجه دور اول بازی با عدم موفقیت تیم¬ها و در ساعت ۱۵ به¬پایان¬رسید.
پس از ۳۰ دقیقه تنفس ، کارگاه تفکر سیستمی در ساعت ۱۵:۳۰ و با تدریس جناب آقای مهندس “محمد فراهانی¬فر” ، استاد مدعو دانشگاه صنعتی شریف ، آغاز شده و شرکت¬کنندگان با مفاهیم اصلی این حوزه اعم-از سیستم¬ و اجزای¬آن¬،مرزها،روند و رویداد و غیره آشناشدند.
در ساعت ۱۶:۴۵دور دوم بازی در حالی آغاز شد که تیم¬ها هدف اصلی و مفهوم تفکر سیستمی را درک¬کرده و دیدی صحیح نسبت به شیوه¬ی درست عملکرد در سیستم پیداکرده¬بودند.این تغییر کاملا در روش بازی تیم¬ها قابل مشاهده بود؛ گروه¬ها در انتخاب استراتژی آگاهانه¬تر و با دیدی بازتر عمل¬ می¬کردند.
در نهایت گروه¬ها با به¬کارگیری نحوه صحیح تفکر سیستمی در تصمیم¬گیری¬هاوتعاملات خود، موفق به رفع تمامی تهدیدها و پیروزی در این¬دور از بازی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *