۲۱ چیز عجیب و غریب که شما درباره مارک زاکربرگ نمی‌دانستید.

این حقایق سرگرم‌کننده را درباره بنیانگذار میلیاردر فیس بوک بررسی کنید.

مارک زاکربرگ یکی از شناخته شده ترین مدیر عامل‌ها  (CEOها) در جهان است و آنچه که او در ۳۲ سالگی به دست آورده، بسیار هیجان انگیز است.

با جود آنکه هر ماه، بیش از یک میلیارد کاربر به فیس‌بوک او هجوم ‌می‌آورند و او از طریق طرح ابتکاری چان زاکربرگ به تحقیقات پزشکی، میلیاردها دلار اهدا کرده است، اما این مسئله بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که او همچنان یک انسان با ویژگی‌های عجیب و غریب است، درست مثل هر کس دیگری. آماده خواندن  برخی از حقایق غیر منتظره در مورد بنیانگذار فیس‌بوک شوید.

او تقریبا برای مایکروسافت کار ‌می‌کرد.

هنگامی که او دانش‌آموز سال آخر دبیرستان بود، در ایجاد برنامه‌ای به نام سیناپس مدیا پلیر همکاری ‌می‌کرد که یک پخش کنندهMP3  بود که آهنگ‌های مورد علاقه کاربر را دنبال ‌می‌کرد و لیست‌های پخش را براساس انتخاب‌های آن‌ها ‌می‌ساخت؛ اساسا یک اسپاتی فای یا پاندورای اولیه ایجاد کردند.

مایکروسافت در پی بدست آوردن این شرکت و بنیانگذاران آن بود، اما زاکربرگ به جای آنکه برای غول تکنولوژی سیاتل کار کند، به همراه همکارش آدام د.آنجلو – کسی که به دنبال تاسیس کورا رفت – جواز حق انحصاری برای این فناوری را بدست آوردند و به جای آن به کالج رفتند.

 1. او در دوران راهنمایی خود نوآوری کرده بود.

زمانی که زاکربرگ ۱۲ ساله بود، یک برنامه پیام رسان فوری ایجاد کرد که خودش آن را  زاک نت نامید تا پدر دندان‌پزشکش بتواند بفهمد که چه زمانی بیماران از راه ‌می‌رسند.

 1. او، به شکل غیرمنتظره‌ای، سلیقه فرهنگی پاپ دارد.

یکی از کتاب‌های مورد علاقه او، اینید است و یکی از برنامه‌های تلویزیونی مورد علاقه او بال غربی است که توسط  آرون سورکین ساخته شده است؛ مردی که این فیلم را بر مبنای شکل‌گیری شبکه اجتماعی فیس‌بوک، نوشته است.

او به خاطر صرفه‌جو بودنش شناخته شده است.

با وجود اینکه امروز او یک خانه زیبا و منحصربه‌فرد دارد که توسط یک متخصص هوش مصنوعی (AI) با صدای مورگان فریمن طراحی شده است، ولی در مصاحبه‌ای با  نیویورکر در سال ۲۰۱۰ گفته که او تمام آپارتمان‌های خود را در  کریگزلیست پیدا ‌می‌کرده است.

 1. بینایی او، دلیل رنگ طرح فیس‌بوک است.

آرم فیس‌بوک آبی است؛ چراکه زاکربرگ کوررنگی قرمز- سبز دارد.

 1. او همیشه یک کدنویس در سطح بالا نبود!

او برای اولین بار، کدنویسی را  از کتاب C++ برای خنگ‌ها آموخته بود.

 1. او چند زبان دان است!

او همیشه علاقه‌مند به زبان‌های باستانی مانند لاتین بوده و ‌می‌تواند ماندارین صحبت کند.

 1. او بسیاری از پیشنهادات را برای فروش فیس‌بوک رد کرده است.

بسیاری از شرکت‌های بنام و مشهور ‌می‌خواستند ببینند که آیا او قصد فروش فیسبوک را دارد یا خیر. نیوزکرپ، مای اسپیس، ویاکم، یاهو، ان بی سی، مایکروسافت (دوباره) و گوگل، همگی، قصد خود را برای ورود به رقابت اعلام کردند؛ اما زاکربرگ آن را سرسختانه حفظ کرد.

اولین دیدار او و همسرش کمی نامتعارف بود.

با آن که زاکربرگ و همسرش دکتر پریسیلا چان در حال حاضر پدر و مادر و البته انسان‌های خیر بزرگی هم هستند، اما آن‌ها برای اولین بار یکدیگر را در صف حمامی در جشن دوستی در دانشگاه‌ هاروارد ملاقات کردند.

 1. او ستایشگر استیو جابز است.

ظاهرا، الگوی رهبری بی پروایانة بنیانگذار سابق اپل، مبتنی بر پیامی بود که وی روی اولین کارت‌های کسب‌وکار خود قرار داده بود: «من مدیر عامل شرکت هستم، عوضی!»

 1. او در توییتر است.

اما او به شکل قابل انتظاری در توییتر فعال نیست؛ او از سال ۲۰۰۹ تاکنون ۱۹ بار توییت ارسال کرده است.

 1. او ‌می‌تواند به خودش بخندد.

زاکربرگ با اینکه تا حدودی دست و پا چلفتی است، معروف است؛ اما او در مورد این که اندی سامبرگ در پخش زنده شنبه شب به جای او نقش بازی کرده است، پست‌های قدردانی نوشته است.

 1. او یک ورزشکار تناسب اندام ماهر است.

برای سال ۲۰۱۶، زاکربرگ هدف خود را ۳۶۵ مایل دوندگی در طول آن یک سال تعیین کرد. او در تابستان به میانه‌ی هدف خود رسید!

او به آلبرت انیشتین و پابلو پیکاسو توجه ویژه ای دارد.

او نقل قول اینشتین را که گفته: «همه چیز را تا آنجایی که ‎‌می‌توانید ساده کنید؛ اما هیچ گاه ساده‌ترین حالت آن را ارائه ندهید.» و نیز نگرش پیکاسو را که «هر کودکی هنرمند است؛ مساله این است که چگونه پس از آن که بزرگ شدید، هنرمند باقی بمانید.» به عنوان مطالب مورد علاقه‌اش در فیسبوک قرار داده است.

 1. سگ او نیز مشهور است!

سگ زاکبرگ که از نژاد گوسفندی مجارستانی است، دارای صفحه هواداران (فن پیج) فیسبوک خود است که بیش از ۲ میلیون بار پسندیده شده است. (دارای بیش از ۲ میلیون لایک است ) دختر او نیز یکی از هواداران این صفحه است. زاکبرگ پست گذاشته که: اولین کلمه‌ای که مکس (دختر زاکربرگ) گفته «سگ» بود.

 1. یک تیم ۱۲ نفره مدیریت صفحه شخصی زاکبرگ در فیس بوک را به عهده دارند.

طبق گزارشات زاکربرگ، او یک تیم ۱۲ نفره دارد که به حساب فیسبوک وی دسترسی دارند تا نظرات را بررسی و کنترل کنند، پست‌هایش را بنویسند و عکس‌هایی را که در انتهای صفحه او قرار ‌می‌گیرند، تهیه نمایند.

 1. او نسبت به حریم خصوصی خود بسیار محافظه کارانه عمل ‌می‌کند.

زاکربرگ اقدامات قابل توجه و قانونی را برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی اش اخذ نموده است. او در سال  ۲۰۱۴ یک قطعه زمین ۱۰۰ میلیون دلاری را در‌هاوایی خریداری کرد و اخیرا تصمیم گرفته است که از افرادی که مالک قطعه زمین‌هایی هستند که از روابط خانوادگی به آن‌ها ارث رسیده،  شکایت کند. او همچنین، سعی کرد چهار خانه را در داخل و اطراف محیط خانه خود در پالو آلتوی کالیفرنیا، تخریب کند.

 1. او و وین دیزل دوستان صمیمی‌اند.

در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز، ستاره فیلم‌های اکشن، وین دیزل، در میان گذاشت که رابطه دوستانه دونفرة به ظاهر ناممکن آن دو، بسیار هم ممکن است: «ما دو سال پیش در فیسبوک با هم وقت ‌می‌گذراندیم و من درمورد فیلم سریع و خشن ۷ هیجان زده شده بودم. او گفت:”حتما شما ‌می‌دانید که من فیلمی را بیشتر از همه دوست دارم ببینم، فیلم بازگشت زندر کی است.” در صورتی که من و مارک در جایی با یکدیگر باشیم، اگر  من یک خط را از شخصیتی که من آن را بازی کرده‌ام، نقل و قول کنم و این کار را کمی اشتباه انجام دهم، او مرا تصحیح  خواهد کرد؛ این خجالت آور است!»

 1. او در عکس‌ها، بلندتر از چیزی که در واقعیت است، به نظر ‌می‌رسد.

به نظر ‌می‌رسد، زاکربرگ، تنها درحدود پنج فوت و هفت یا هشت اینچ است، اما در عکس‌ها بسیار بلندتر به نظر ‌می‌رسد و این، به دلیل آن است که او ظاهرا از برخی از ترفندهای موقعیت استفاده ‌می‌کند. نیویورکر، در گزارشی در سال ۲۰۱۰ ‌می‌نویسد: «او تنها حدود پنج فوت و هشت اینچ است، اما او بلندتر به نظر ‌می‌رسد؛ زیرا او در هنگام ایستادن قفسه سینه خود را رو به بیرون قرار ‌می‌دهد و پشتش را صاف ‌می‌کند، مثل اینکه او را با یک طناب نگه داشته‌اند!»

طبق گفته گراهام استار نویسنده مجله  وایرد (و توسط نیک داگلاس در وبلاگ لایف هکر آزمایش شده است)، زاکربرگ چند ترفند تصویری دارد که به او کمک ‌می‌کند بلندتر به نظر بیاید. یکی از بزرگترین ترفندهای او، نزدیکتر به دوربین ایستادن است و یا خود را بالاتر از دیگرانی قرار ‌می‌دهد که نزدیک تر به دوربین قرار دارند.

نشانة او، تی شرتی است که هزینه اش ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار است.

هر روز هفته، شما ‌می‌توانید زاکربرگ را در یک تی شرت خاکستری، یک هودیه (ژاکت گرم کن همراه با کلاه)، شلوار جین و چند کفش ورزشی نایک بیابید. یک دلیل وجود دارد که او هر روز همان چیزها را ‌می‌پوشد. زاکربرگ در یک پرسش و پاسخ در سال ۲۰۱۴ زمانی که در مورد کمد لباس ساده‌اش از او سوال شد، گفت: «من واقعا میخواهم زندگی‌ام را پاک کنم تا آن را بسازم؛ بنابراین من باید تا آن جایی که ممکن است تعداد تصمیم گرفتن‌هایم را در مورد هر چیزی کاهش دهم؛ به غیر از تصمیمات مختلف درمورد این که چگونه بهترین خدمت را به جامعه ام ارائه کنم.»

به نظر ‌می‌رسد تی‌شرت نمادین خاکستری رنگ زاک، ساخته شده توسط طراح ایتالیایی برونللو کوچینللی ، با هزینه‌ی عظیم ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار است. با این حال، خرده فروشی رش کلوزینگ رنگ، مواد و طول پیراهن را بررسی کرد تا بتواند یک مدل مقرون به صرفه برای کسانی که ‌می‌خواهند سبک آقای مدیر عامل (زاکبرگ) را کپی کنند بسازد.

 1. او را نمی‌توان در فیس بوک مسدود (بلاک) کرد.

آن طور که به نظر ‌می‌رسد، شما فقط ‌می‌توانید مغز متفکر پشت بستر (فیس بوک) را دنبال نکنید! ظاهرا مسدود کردن زاکربرگ یا پریسیلا چان یک گزینه برای کاربران نیست. اگر شما تلاش ‌می‌کنید که آنها را بلاک کنید، یک پیام خطا ظاهر ‌می‌شود که: «اکنون نمی‌توان این نمایه (پروفایل) را مسدود کرد.» به عنوان یک دلیل، یک سخنگوی فیسبوک به کوارتزگفت: «افرادی که تلاش ‌می‌کنند یک نمایه یا صفحه را مسدود کنند،  اگر کسی را  چند بار در یک دوره کوتاه مسدود کرده باشند، ممکن است پیغام خطایی را مشاهده بکنند.»

نینا زیپکین

کارمند شرکت Entrepreneur و نویسنده ستادی است که اغلب، موضوعاتی مانند رسانه‌ها، فناوری، استارتاپ‌ها ، فرهنگ و روند کاری را پوشش ‌می‌دهد.

منبع: https://www.entrepreneur.com/article/287422

مترجم: رضا غرقانلو

ویرایش ترجمه: حانیه عبداله زاده، کاری از گروه تولید محتوای مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف، مهر ۹۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *