اسامی دانشگاه‌های دارای قابلیت ورود به عرصه کارآفرینی

دانشگاه نسل سوم یا کارآفرین واژه‌ای است که در چندسال اخیر به ادبیات آموزش عالی کشور وارد شده و با تحقق آن در کشور راهی برای رفع مشکلات اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی گشوده خواهد شد.

گروه حوزه و دانشگاه، زهرا ساختمانیان؛ دانشگاه‌های ایران در سال‌های گذشته تلاش کردند از نسل اول آموزش عالی که اولویت آن تنها تربیت نیروی متخصص بود به نسل دوم دانشگاه‌ها که هدف آن پژوهش و تولید علم بود حرکت کنند و امروز نیز به دنبال دستیابی به نسل سوم آموزش عالی به معنای تربیت نیروی انسانی کارآفرین و مرتبط با صنعت هستند.

دانشگاه کارآفرین به نهادی اطلاق می‌شود که علاوه بر آموزش‌های تئوری، مهارت‌های لازم شغلی را نیز براساس رشته‌های تحصیلی به دانشجویان آموزش می‌دهد و با حمایت و پشتیبانی از ایده‌های جدید و خلاق دانشجویان و اساتید زمینه تبدیل دانش به محصول را فراهم می‌کند که این امر موجب سرمایه‌گذاری برای اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی خواهد شد.

قابلیت دانشگاه‌های برتر کشور برای قرار گرفتن در نسل سوم دانشگاه‌ها

تبدیل دانش به محصول و ایجاد کسب‌وکارهای نوآورانه از اولویت‌های دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین بشمار می‌رود که دانشگاه‌های برتر نیز طی چندسال گذشته فعالیت‌های خود را در این مسیر قرار داده‌اند.

دانشگاه‌های سطح یک کشور با توسعه مراکز رشد و نوآوری خود قدم در تربیت نیروهای کارآفرین گذاشته‌اند که به گفته وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم این امر موجب شده تا این دسته از دانشگاه‌ها بتوانند در آینده به مراکز آموزش عالی نسل سوم تبدیل شوند.

وی معتقد است با روندی که در دانشگاه‌های کشور طی شده می‌توان امید داشت که طی سال‌های آینده به دانشگاه‌های نسل سوم دست پیدا کنیم تا براین اساس بخشی از مشکلات اشتغال فارغ‌التحصیلان رفع شود.

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: برخی دانشگاه‌های کشور ارتقا به دانشگاه نسل سوم را آغاز کرده‌اند و در مجموع می‌توان گفت این قابلیت در دانشگاه‌های برتر و برخی دانشگاه‌های سطح دوم کشور دیده می‌شود.

احمدی عنوان کرد: دانشگاه نسل سوم دارای ارتباط موثر با صنعت و مراکز رشد، نوآوری و بین‌المللی فعال است.

وی اظهار داشت: استانداردهای مربوط به دانشگاه نسل سوم احصا شده است و مواردی مانند تعدد شرکت‌های خروجی یا زایشی، میزان ارتباط با صنعت و میزان سرمایه‌گذاری‌های دانشگاه‌ها بخشی از این استانداردها بشمار می‌رود.

معاون پژوهشی وزارت علوم که معتقد است تبدیل دانشگاه‌ها به نسل سوم نیازمند طی شدن یک فرآیند است، افزود: حداقل ۳ تا ۴ سال زمان نیاز داریم تا برخی دانشگاه‌های کشور به این سطح دست یابند.

احمدی گفت: باتوجه به تلاش برخی از دانشگاه‌های کشور می‌توان امید داشت طی ۳ سال آینده بتوانیم به چند دانشگاه نسل سوم در کشور دست یابیم.

کار افرینی

کارآفرینی در دانشگاه‌ها نیازمند فرهنگ‌سازی است

محمدعلی برخورداری، رئیس دانشگاه علم و صنعت فرهنگ‌سازی را یکی از الزامات دستیابی به دانشگاه کارآفرین و نسل سوم ‌می‌داند و معتقد است که جامعه عل‌می‌و صنعتی کشور باید دیدگاه خود را به سمت کارآفرینی حرکت دهد.

وی گفت: تمامی دانشگاه‌های کشور باید قدم در راه کارآفرینی بگذارنند چراکه اکنون توجه دولت و کشور نیز به سمت تولید، فناوری و اشتغال است.

رئیس دانشگاه علم و صنعت افزود: همه دانشگاه‌ها برای دستیابی به کارآفرینی باید برنامه ریزی کنند اما باتوجه به اینکه دانشگاه‌های فنی و مهندسی مستقیما با موضوع اشتغال صنعتی و فناوری مواجه هستند، بنابراین نقش بسزایی در راستای ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین دارند.

برخورداری اظهار داشت: دانشگاه‌های فنی و مهندسی درحال برنامه ریزی برای رسیدن به نسل سوم دانشگاه‌ها هستند اما برای دستیابی به این مهم ن‌می‌توان زمان تعیین کرد چراکه این موضوع نوعی فرآیند بشمار ‌می‌رود.

ورود به پروژه‌های بزرگ صنعتی راه تحقق دانشگاه کارآفرین

احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز حرکت دانشگاه‌ها به سمت کارآفرینی را یکی از الزمات امروز آموزش عالی ‌می‌داند و معتقد است، دانشگاه‌ها باید برای رسیدن به این هدف برنامه ریزی کنند.

وی افزود: در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برنامه راهبردی این دانشگاه با هدف توسعه فعالیت‌های بین المللی و تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم تدوین شده است و اکنون تمامی برنامه‌های اجرایی دانشگاه در این راستا صورت ‌می‌گیرد.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های صنعتی از جمله این دانشگاه به دلیل ارتباطاتی که با بخش‌های صنعتی دارند ‌می‌توانند برای تبدیل شدن به دانشگاه‌های نسل سوم برنامه ریزی کنند اما بخش‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه نیز باید با این هدف فعالیت کند.

معتمدی عنوان کرد: برنامه داریم برای ارتقا به دانشگاه نسل سوم و کارآفرین به دنبال مشارکت در پروژه‌های بزرگ صنعتی باشیم تا از این طریق بتوانیم بدنه دانشگاه را در فرآیند اشتغال مشارکت دهیم.

ورود آموزش‌های مهارتی فوق‌برنامه به سبد دانشجویان دو دانشگاه

دانشگاه‌های علامه طباطبایی و صنعتی اصفهان از دانشگاه‌های پیشرو در حوزه آموزش‌های مهارتی فوق برنامه به دانشجویان هستند تا از این طریق بتوانند علاوه بر آموزش دروس آکادمیک دانشجویان خود را برای مهارت آفرینی و ورود به بازار کار تربیت کنند.

این دانشگاه‌ها از سال ۹۵ دوره‌های مهارتی با محوریت دوره‌های عمومی، زندگی، مدیریتی، اقتصادی، بازار، کارآفرینی و دانش‌بنیانی را برای دانشجویان طراحی کرده‌اند که دانشجویان پس از گذراندن این دوره‌ها مدارک مهارتی دریافت ‌می‌کنند.

محمود مدرس‌هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان در این خصوص گفت: دانشگاه‌های کشور باید به سمتی حرکت کنند تا دانشجویان آنها پس از اتمام تحصیل بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

وی افزود: دانشجویان با آموزش‌های مهارتی ‌می‌توانند برای آینده شغلی خود برنامه ریزی کنند و تنها به دنبال جذب در ادارات دولتی نباشند.

۱۳ دانشگاه دارای برنامه برای ورود به کارآفرینی

تهران ۸ صنعتی اصفهان
۲ تربیت مدرس ۹ اصفهان
۳ صنعتی امیرکبیر ۱۰ خواجه نصیر
۴ تبریز ۱۱ فردوسی مشهد
۵ صنعتی شریف ۱۲ شیراز
۶ علم و صنعت ۱۳ شهید بهشتی
۷ علامه طباطبایی

دانشگاه‌های برتر کشور از جمله مراکز آموزشی کشور هستند که در چند سال اخیر موضوع تبدیل شدن به نسل سوم و توسعه کارآفرینی را مطرح و برای دستیابی به این موضوع اقدام به تدوین برنامه کرده‌اند.

این مراکز آموزشی در برنامه‌های راهبردی خود موضوع تبدیل شدن به دانشگاه‌های نسل سوم را تبیین کرده‌اند و طبق اعلام مسئولان این دانشگاهها به دنبال عملیاتی سازی این روند هستند.

باتوجه به اینکه ایجاد کسب و کارهای نوآوری و توجه به محصولات دانش‌بنیان از محورهای مراکز آموزشی کارآفرینانه و نسل سومی بشمار ‌می‌رود بنابراین در برنامه راهبردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای قرار گرفتن این دانشگاه در زمره دانشگاه‌های نسل سوم شاخص‌هایی از جمله توسعه فرهنگ نوآوری و کارآفرینی، حمایت از از فرآیند ایده تا محصول، فناوری و تولید محصولات دانش‌بنیان، تامین منابع مالی لازم برای حمایت از برنامه‌های توسعه نوآوری تعیین شده است.

دانشگاه صنعتی شریف نیز در برنامه راهبردی خود توسعه ظرفیت تجاری سازی، سازماندهی قراردادهای صنعتی، حمایت از ایجاد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و تسهیل فعالیت‌های توسعه گری و ارائه خدمات کسب و کار تخصصی را محورهای ارتقا این نهاد به دانشگاه کارآفرین و نسل سوم تعیین کرده است.
اسامی دانشگاه‌های دارای قابلیت ورود به عرصه کارآفرینی ردیف دانشگاه ردیف دانشگاه

دانشگاه‌های علمی کاربردی و فنی و حرفه ای نیز به دلیل ماهیت تشکیل و نحوه تدریس و آموزش نیز از مراکز دیگر آموزش عالی در کشور هستند که در تربیت نیروی کارآفرین در کشور نقش دارند و همین امر موجب شده تا این دانشگاه نیز در برنامه‌های راهبردی خود تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم را در اولویت اول قرار دهند.

۱۰ ویژگی دانشگاه‌های نسل سوم

دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین دارای ویژگی‌هایی مانند ارتباط با صنعت، ایجاد مراکز رشد، سرمایه‌گذاری با صنعت و بخش خصوصی، استقبال از ایده‌های جدید و خلاقانه، خلق مشاغل جدید، توسعه روحیه کارآفرینی، کمک به نوآوری، ایجاد درآمد از طریق فناوری و اختراعات، تطابق با نیاز بازار کار و پرورش تفکر خلاق هستند.

تحقق این ویژگی‌ها در دانشگاه‌های کشور موجب ‌می‌شود تا فرهنگ کارآفرینی نیز رشد یابد.

علیرغم اینکه ورود دانشگاه‌های کشور به نسل سوم و کارآفرینی دیرتر از دیگر دانشگاه‌های جهان بوده است اما اجرایی سازی این برنامه موجب ‌می‌شود تا رنج فارغ التحصیلان دانشگاهی برای ورود به بازار کار کاهش یابد و آنها بتوانند مولد اشتغال و کارآفرینی در جامعه باشند، بنابراین لازم است مسئولان آموزش عالی کشور در حرکتی جهادی زمینه‌های جهش دانشگاه‌های کشور برای ورود به مباحث کارآفرینی را فراهم کنند.

منبع:خبرگزاری مهر

0 دیدگاه
 1. طراحان کاراد
  طراحان کاراد
  24 آوریل 17 در 2:31 ب.ظ

  با تشکر از مطالب مفید ارائه شده،
  به نظرم اساتید باید ارتباط بیشتری با صنعت داشته باشند تا از طریق آنها دانشجویان علاقه مند هم اطلاعات بیشتری کسب کنند و هم به آسانی با صنعت مرتبط شوند.

  پاسخ
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *