ایجاد ۵۶ هزار شغل از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اشتغال‌زایی به واسطه شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: تاکنون به واسطه این شرکت‌ها ۱۴ هزار شغل مستقیم و ۴۲ هزار شغل غیرمستقیم برای جوانان کشور ایجاد شده است.

بهزاد سلطانی، رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی صبح امروز در نشست خبری اظهار کرد: در حال حاضر ۳ هزار و ۳۳۰ طرح از شرکت‌های دانش‌بنیان به صندوق ارائه شده است.

او با بیان اینکه در حال حاضر ۶۶۰ طرح در دست بررسی است گفت: هزار و ۶۳۰ میلیارد تومان تقاضای این ۶۶۰ طرح بوده است. همچنین هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بعد از بررسی طرح‌ها  مصوب می‌شود.

سلطانی با بیان اینکه ۲ هزار و ۷۰۰ طرح از میان طرح‌ها تعیین تکلیف شده‌اند، افزود: از این میان هزار و ۸۰۰ طرح برای اجرا و حمایت به تصویب رسیده که رقم تصویب برای این طرح‌ها برابر با هزار و ۳۰ میلیارد تومان است؛ از این  هزار و ۳۰ میلیارد تومان، ۷۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

او با اشاره به مصوبات بودجه صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد: صندوق توسعه ملی اعتبار امسال صندوق را به خزانه ملی داده است و اکنون ۶۰۰ میلیارد تومان در خزانه موجود است؛ ۱۸۰ میلیارد تومان در ماه گذشته به صندوق داده شده و ۳۲۱ میلیارد تومان از بودجه صندوق هنوز در خزانه وجود دارد.

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه کل مبلغ پرداخت شده برای کلیه خدمات از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی برابر با ۶۷۳ میلیارد تومان بوده است گفت:  ۴۰۰ میلیارد تومان برای طرح‌های مصوب پرداخت شده و مابقی مبالغ تخصیص‌یافته بر اساس میزان پیشرفت طرح‌ها پرداخت خواهد شد.

او با بیان اینکه ۶۱۲ میلیارد تومان میزان تعهد پرداخت باقی‌مانده به طرح‌های دانش‌بنیان از سوی صندوق بوده است، گفت: بیش از ۳ هزار و ۳۰۰ تقاضای وام در مقابل ۱۲۰ تقاضای مشارکت از سوی طرح‌ها و شرکت‌ها دریافت شده است.

سلطانی با اشاره به مبالغ تخصیص یافته به تفکیک نوع ماموریت صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: هزار و ۹ میلیارد تومان بابت تسهیلات، ۲۱ میلیارد تومان بابت ضمانت‌نامه ریسک پذیرفته شده، ۷۵ میلیارد تومان تسهیلات به صندوق‌های پژوهش و فناوری، ۵۷ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و مشارکت، ۱۰۰ میلیارد تومان منابع پشتیبانی و خدمات اهرمی، ۲۲۰ میلیارد تومان به دفاتر کاری شرکت‌های دانش‌بنیان و دو میلیارد تومان در راستای توانمندسازی شرکت‌ها پرداخت شده است.

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه مجموع مبالغ تخصیص‌یافته برابر با هزار و ۴۸۴ میلیارد تومان بوده است، گفت: مبلغ دریافت شده از دولت هزار و ۴۳۳ میلیارد تومان بوده است؛ سرمایه مندرج در بودجه سال ۹۵ تاکنون دریافت نشده است.

او با بیان اینکه تاکنون ۱۴ هزار شغل مستقیم و ۴۲ هزار شغل غیرمستقیم از طریق شرکت های دانش‌بنیان ایجاد شده است، گفت: نزدیک به ۵۶ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم از طریق شرکت های دانش‌بنیان ایجاد شده است.

او به وضعیت فناوری استان‌ها اشاره و بیان کرد: در حال حاضر ۷ استان از نظر فناوری فعال هستند که هزار و ۲۳۸ طرح از سوی این استان‌ها به صندوق مراجعه شده و به تصویب رسیده است؛ مجموع مبلغ حمایتی از این تعداد طرح برابر با ۷۸۶ میلیارد تومان بوده است.

سلطانی با اشاره به وضعیت خاتمه طرح‌ها بعد از حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: تعداد ۳۷۸ طرح با مبلغ ۱۳۶ میلیارد تومان به عنوان طرح‌های خاتمه‌یافته موفق هستند که ۲۲ طرح نیز به عنوان طرح خاتمه‌یافته ناموفق هنوز به نتیجه و محصول نهایی نرسیده‌اند.

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به تسهیلات مصوب به تفکیک حوزه فناوری گفت: بیشترین طرح‌ها در حوزه فناوری زیستی بوده که بیشترین اشتغال را داشته است؛ بعد از فناوری زیستی، الکترونیک و کنترل، تجهیزات پیشرفته سخت و تولید، فناوری اطلاعات و ارتباطات، محصولات پیشرفته، داروهای پیشرفته، تجهیزات مواد پیشرفته نفت، مواد پیشرفته، هوافضا، فناوری نانو، اپتیک و فتونیک، انرژی‌های نو و وسایل، ملزومات و تجهیزات به ترتیب بیشترین طرح‌ها را به صندوق نوآوری و شکوفایی ارسال و مورد حمایت قرار گرفته‌اند. طرح‌هایی که خاتمه‌یافته ناموفق بوده‌اند و پول صندوق را نتوانند بپردازند از دانش‌بنیانی خارج خواهند شد و به لیست خاکستری صندوق اضافه می‌شوند.

سلطانی با تاکید بر اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی یک موسسه عمومی غیردولتی است گفت: این موضوع کمک می‌کند تا با شرکت‌های دانش‌بنیان کار کنیم و به آنها تسهیلات ارائه دهیم.

او با اشاره به مقایسه تصویب طرح‌ها از سال ۹۲ تاکنون بیان کرد: در سال ۹۲، چهار طرح با مبلغ سه میلیارد تومان، در سال ۹۳، ۲۵۵ طرح با ۶۲ میلیارد تومان، ۹۴، ۵۲۷ طرح با ۳۱۳ میلیارد تومان و در سال ۹۵ هزار و ۳۳ طرح با ۶۵۲ میلیارد تومان به تصویب رسیده است.

سلطانی با بیان این‌که از سال ۹۲ تاکنون تعداد طرح ها افزایش یافته است عنوان کرد: مجموعا در این چهار سال هزار و ۸۲۰ طرح به میزان هزار و ۳۰ میلیارد تومان به تصویب رسیده است.

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برنامه های سال آینده صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه افزود: در بودجه سال آینده مصوب شد از محل سود بانکی برای شرکت‌های دانشگاهی که دانش‌بنیان نوپا هستند اعتباری در نظر بگیریم.

به گفته او، باید پایان نامه های کاربردی در دانشگاه‌ها تشویق به راه‌اندازی شرکت دانش‌بنیان شوند که بنا داریم سرمایه‌گذاری خطرپذیر روی این طرح‌ها داشته باشیم. سلطانی افزود: تامین محل استقرار شتاب‌دهنده‌ها، افزایش میزان تسهیلات شرکت‌های نوپای فعال تا ۳۰۰ میلیون تومان، ارائه خط اعتبار به صندوق‌های پژوهش و فناوری از دیگر برنامه‌های این صندوق در سال ۹۶ خواهد بود.مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان یک نماد فناوری ایرانی و مرکز خدمات‌رسانی به شرکت‌های دانش‌بنیان با وجود پنجره واحد به خدمات‌رسانی در سال ۹۶ شناخته می شود.

سلطانی افزود:  یک طرحی به صورت آزمایشگاهی در صندوق برای کمک به ایجاد چند شرکت یکپارچه‌ساز تصویب شده  تا شرکت‌های کوچک‌تر به یک شرکت بزرگ وصل شوند و یک پروژه بزرگ را در پیش بگیرند. از چند ماه پیش تاکنون سرعت کار در صندوق نوآوری و شکوفایی افزایش یافته؛ با آسیب‌شناسی‌هایی که انجام داده‌ایم نقاط ضعف خود را برای افزایش ارزیابی طرح‌ها با ارائه راه حل برطرف کرده‌ایم.

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان را محقق کنند، گفت: در واقع شرکت‌های دانش‌بنیان اشتغال زیادی ایجاد کرده‌اند و می‌توانند فرموده مقام معظم رهبری که در خصوص تحقق اقتصاد دانش‌بنیان است را به مرحله اجرایی برسانند.

سلطانی با بیان اینکه جریان تحولات نوآوری و فناوری کشور آغاز شده است، گفت: در واقع هزار و ۸۰۰ طرحی که مورد حمایت قرار گرفته‌اند سال آینده شکوفا خواهند شد که این موضوع می‌تواند در اشتغال کشور موثر باشد. اشتغال‌زایی برای جوانان کشور از طریق مرسوم ۳۰۰ میلیون تومان هزینه دارد اما اشتغال‌زایی از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دارد.

طبق آماری که صندوق نوآوری و شکوفایی ارائه کرده آمده است تعداد مصوبات صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، صددرصد افزایش یافته است. مجموع مصوبات سال های ۹۲، ۹۳، ۹۴، ۷۸۶ طرح بوده و تعداد طرح‌های مصوب سال ۹۴، ۵۲۷ مورد بوده در حالی که مصوبات صندوق در سال ۹۵ به تنهایی هزار و ۳۳ مورد بوده است.

ارزش ریالی مصوبات در سال ۹۵، بالغ بر ۶۵۲ میلیارد تومان بوده که این رقم نسبت به سال ۹۴، ۱۰۸ درصد رشد داشته است. تصویب ۱۳۳ طرح در بهمن ماه ۹۵ یک رکورد بی‌نظیر در نظام ارزیابی و تامین مالی کشور است که حاکی از تلاش بی‌وقفه مجموعه صندوق نوآوری و شکوفایی بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *