انقلاب کارآفرینی با دانشگاههای نسل سوم

اگرچه طی سال‌های اخیر حوزه کارآفرینی در ایران رونق گرفته ولی با توجه به ظرفیت‌های طبیعی، بازار مصرف و البته نیروی متخصص تحصیل کرده، همچنان شاهد رشد آرام کسب‌وکارهای نوظهور هستیم که البته نبود دانشگاه‌های نسل سوم مهمترین عامل این امر است.

امیر راکبی در خبرآنلاین نوشت: در دنیا دانشگاه‌های نسل سوم علم را در جهت کسب ثروت استفاده می‌کنند و درواقع موضوع کلاسیک علم بهتر است یا ثروت را برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خود حل کرده‌اند درواقع این مجموعه‌ها از نگاه سنتی ارائه دانش آکادمیک فاصله گرفتند و به تامین نیاز جوامع روی آورده‌اند.

بالا بودن نرخ بیکاری بین فارغ‌التحصیلان و سهم پایین آنها در ایجاد اشتغال مبین این امر است که شیوه‌های نظیر مقاله‌نویسی دانشجو در دانشگاه‌های نسل اول و دوم باید جای خود را به اقدامات عملی در حوزه کارآفرینی در دانشگاه‌های نسل سوم دهد تا بدین ترتیب شاهد فارغ‌التحصیلان کارآزموده‌ای شویم که به جای تمایل به جذب در ادارات دولتی، درصدد راه اندازی کسب‌وکار خود باشند.

دانشگاه‌های نسل سوم علم را کاربردی و با پاسخ دادن به نیازهای اقتصادی جامعه، از دانش و شاخه‌های بین رشته‌ای ثروت می‌آفرینند به عبارتی دانشجویان، علاوه بر  نیاز سنجی بازار، در قالب شرکت‌های دانش‌نیان خدمات علمی و پژوهشی را تجاری می‌کنند.

فرآیند توسعه کسب و کار و ایجاد مشاغل جدید باید به روش علمی انجام شود؛ در سال‌های گذشته بحث توسعه کمی در آموزش عالی بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت، اما اکنون باید توجهات به کیفیت آموزش‌ها و حرکت دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌‌های کارآفرین و نسل سوم باشد، چرا که دانشگاه‌های پیشتاز در حال گذار از نسل سوم و ورود به دانشگاه‌های نسل چهارم هستند و ما همچنان نسل اول و دوم دانشگاه ها را در کشور تجربه می کنیم.

در گذشته هر ۱۰۰ سال دانش بشری دو برابر می‌شد و با مرور زمان این تغییرات هر ۲۵ سال یکبار رخ ‌داد؛ اما در عصر کنونی هر ۱۲ ساعت یکبار دانش بشر دو برابر می‌‌شود و همین امر نقش دانشگاه‌ها به عنوان بازیگران اصلی کسب‌وکار را نشان می‌دهد.

درواقع باید گفت؛ درصورت تسریع حرکت دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های نسل سوم، انقلابی در حوزه کارآفرینی کشور رخ می‌دهد.

منبع: Modir.ir

یک دیدگاه در “انقلاب کارآفرینی با دانشگاههای نسل سوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *