جهش بازار فروش شرکت‌های دانش‌بنیان/ فروش ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی

معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از جهش فروش شرکت‌های دانش‌بنیان و گسترده‌تر شدن بازار آنها تا ۳ سال آینده خبر داد.

مهدی الیاسی اظهار کرد: تا سه سال آینده عدد بازار شرکت‌های دانش‌بنیان از فروش ۱۰ هزار میلیاردی می‌گذرد و به ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار میلیارد می‌رسد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دولت تا پایان امسال برنامه‌های خود را  برای افزایش فروش شرکت‌ها انجام می‌دهد، بیان کرد: این برنامه‌ها در سال ۹۶ به مرحله اجرایی می‌رسد تا بتوانیم نتیجه آن را در سال‌های آینده ببینیم.

الیاسی با بیان اینکه سایر کشورها هم این رویه را در پیش گرفته‌اند، عنوان کرد: کره، ژاپن و چین با همین جزییات و ثبات‌قدم پیش رفته‌اند؛ ما در گام اول جهش اقتصاد دانش‌بنیان هستیم.

به گفته معاون سیاست گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در حال حاضر توانستیم تامین بازار و تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان را عارضه‌یابی کنیم؛ عارضه‌یابی ما این است که دو موضوع تأمین بازار و تامین مالی برای شرکت‌ها را در اقتصاد مقاومتی حل کنیم. اگر دولت محدودیت‌هایی برای تامین مالی مستقیم برخی طرح‌ها دارد ولی در مقابل مجوز برای اجرای طرح‌ها می‌دهد، همین مجوز می‌تواند کار شرکت‌ها را راه بیندازد.

وی با بیان پیشنهادی افزود: می‌توان پیشنهاد داد که دولت در این زمینه مدل مالی ارائه دهد تا شرکت بر اساس آن بازار خود را به دست بیاورد. ما در این ایجاد بازار برای شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه‌هایی مانند برق، گاز و انرژی، آب شیرین‌کن‌ها تمرکز داریم. در یکی، دو سال آینده جهشی به واسطه ایجاد بازار برای شرکت‌ها ایجاد می‌شود زیرا شرکت‌ها می‌توانند از بازار ۱۰ هزار دلاری به صد یا ۲۰۰ هزار دلاری برسند.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *