پرداخت بیش از 10 هزار میلیارد ریال تسهیلات به طرح‌های دانش‌بنیان

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی از پرداخت بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات به هزار و ۷۰۰ طرح دانش‌بنیان خبر داد.

بهزاد سلطانی در حاشیه پانزدهمین همایش سالانه مشترک روسای پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور در قشم، گفت: بیش از ۳۰۰۰ طرح از ۲۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان به دست این صندوق رسیده است.

وی ادامه داد: ۱۴ هزار فرصت شغلی مستقیم و ۴۲ هزار فرصت شغلی غیرمستقیم به‌‌وسیله تسهیلاتی اعطایی این صندوق ایجاد شده و به‌ زودی محصولات دانش‌بنیان این شرکت‌ها به بازار عرضه خواهد شد.

سلطانی فناوری‌های زیستی را از بزرگ‌ترین فناوری‌های در حال پیشرفت در بخش خصوصی دانست و اضافه کرد: فناوری الکترونیک و کنترل، تجهیزات پیشرفته ساخت و تولید، فناوری اطلاعات، ارتباطات و نرم‌افزارهای کامپیوتری، داروی پیشرفته، تجهیزات پیشرفته نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

به گفته سلطانی به فناوری‌های زیستی در قالب ۵۹ طرح، ۲۱۰۰  میلیارد ریال تسهیلات پرداخت‌ شده است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: این صندوق علاوه بر طرح‌های دانش‌بنیان، تسهیلاتی برای توانمندسازی افراد فناور، کمک به راه‌اندازی شرکت و بازاریابی محصولات دانش‌بنیان و … اعطا می‌کند.

وی بیان کرد: تا پایان امسال تعداد صندوق‌های پژوهش و فناوری از ۱۴ به ۲۵ شرکت افزایش می‌یابد و صندوق نوآوری از طریق این صندوق‌ها خدمات‌رسانی در استان‌های کشور را گسترش می‌دهد. از طریق این صندوق‌ها در مرحله اول به میزان سرمایه هر شرکت اعتبار به آنان پرداخت می‌شود و این رقم تا ۴ برابر قابل‌افزایش است.

فراهم کردن مکان‌هایی به‌صورت آسان برای شتاب‌دهنده‌های فناوری، قبول دو طرح به‌جای یک طرح از شرکت‌های نوپا، امکان خرید محصولات دانش‌بنیان از طریق شرکت‌های دولتی به روش لیزینگ با استفاده از وام صندوق و تصویب صندوق نوآوری و شکوفایی در مقام موسسه عمومی غیردولتی از طرف دولت تدبیر و امید هم از موضوعات مهمی بود که سلطانی به آن اشاره کرد.

پانزدهمین همایش سالانه مشترک روسای پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور به میزبانی پارک زیست‌فناوری خلیج‌فارس در روزهای چهارم و پنجم اسفندماه در قشم با حضور تیمی متشکل از روسای ۳۹ پارک فناور کشور و مسئولان مراکز رشد به سرپرستی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *