انعقاد تفاهم‌نامه با معاونت علمی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، علی یزدانی، رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در مراسم امضای تفاهم‌نامه فی‌مابین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران که در این سازمان برگزار شد، گفت: اقدامات معاونت علمی ‌و فناوری ریاست‌جمهوری در جهت حمایت از شرکت‌های دانش‌‌بنیان است حوزه زیست ‌فناوری حوزه‌ای ثروت‌آفرین و اشتغال‌زا است و این در حالی است که تاکنون توجه کمی به این حوزه شده است.

 وی از رویکرد شرکت‌های دانش‌‌بنیان در زمینه توسعه فعالیت‌های خود انتقاد کرد و گفت: تاکنون کمتر بنگاه‌ها و یا شرکت‌‌های دانش‌‌بنیانی به این سازمان برای ارائه خدمات مشاوره‌ای مراجعه کرده‌اند و این در حالی است که حوزه زیست ‌فناوری ارتباط مستقیمی با سه وزارتخانه بهداشت، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت دارد.

 رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی افزود: با بررسی‌های انجام ‌شده 389 خوشه صنعتی در کشور شناسایی شده است همچنین از این تعداد 16 خوشه با حوزه زیست ‌فناوری مرتبط هستند. از سوی دیگر توانستیم 114 نیاز فناورانه را در بنگاه‌‌های کوچک و متوسط شناسایی کنیم.

 وی با بیان اینکه تاکنون خوشه‌‌هایی چون بیوتکنولوژی استان البرز ایجاد شده است، اظهار داشت: همچنین خوشه‌هایی نظیر طیور در خراسان جنوبی، محصولات باغی در آذربایجان غربی و قزوین، گیاهان دارویی در آذربایجان غربی و کاشان، گل و گیاهان زینتی و خوراک و مکمل‌‌های دام و طیور در کشور ایجاد شده است.

 یزدانی ادامه داد: ماموریت وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنایع کوچک حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استقرار این شرکت‌ها در شهرک‌‌های صنعتی است. در حال حاضر حدود 957 شهرک و ناحیه صنعتی ایجاد شده است و در 778 شهرک، زمین به بنگاه‌‌های کوچک و متوسط واگذار شده است.

 وی بیان داشت: ماموریت این سازمان ایجاد و توسعه زیرساخت‌‌ها و حمایت از بنگاه‌ها در جهت توسعه بازار می‌باشد علاوه بر آن در برخی از شهرک‌های صنعتی مراکز خدمات فناوری و کسب‌وکار ایجاد کردیم؛ ضمن آنکه مشاورانی برای ارائه مشاوره‌‌های موردنیاز به شرکت‌‌های دانش‌بنیان مستقر کرده‌ایم.

 یزدانی در پایان خاطرنشان کرد: امضای تفاهم‌نامه همکاری با ستاد توسعه زیست ‌فناوری با هدف ثروت ‌آفرینی بیشتر انجام شده است و امیدواریم با امضای این تفاهم‌نامه، همکاری‌ها در جهت استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی و استقرار این شرکت‌ها در شهرک‌‌ها بیشتر شود این تفاهم‌نامه به صورت 5 ساله به امضا رسیده و هدف آن نفوذ فناوری‌های تولید شده در شرکت‌های دانش‌بنیان به بخش‌‌های صنعتی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *