بازدید از شرکت متالورژی پودر ایران (24 آذر 95)

تاریخ: 1395/09/24

گزارش:

در زمینه متالورژی پودر، شرکت متالورژی پودر ایران توسط دکتر سیمچی (استاد دانشکده مهندسی و علم مواد و دارای سابقه تحقیقات و فعالیت در زمینه متالورژی پودر) به عنوان بهترین شرکت در این زمینه معرفی گردید. بازدید از شرکت مذکور در تاریخ 24 آذر ماه 1395 برگزار شد. در بازدید مذکور، 7 فرد حضور داشتند که ترکیب تحصیلی و مسئولیتی به قرار زیر است:

عنوان سمت و تحصیلات مرتبط
خانم طایفه عضو گروه مهندسی متالورژی جهاد دانشگاهی شریف
آقای وحدانی عضو گروه مهندسی متالورژی جهاد دانشگاهی شریف
آقای مهندس سیدین دانشجوی دکتری در زمینه جوشکاری
4 دانشجو مقطع کارشناسی مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی شریف

در بازدید مذکور، زمان حرکت از درب اصلی دانشگاه و بازگشت به ترتیب ساعت 8 صبح و 14:30 بعد از ظهر و زمان مفید بازدیدی 10:30 الی 13 بوده است، لذا 17.5 نفر ساعت مشاهده تخصصی صنعتی طی این بازدید روی داده است.

زمینه‌های بازدیدی مشاهده شده عبارتند از:

 مراحل مختلف تولید پودر آهن و آهن آلیاژی و برنز شامل نحوه ذوب و کشتن فولاد با آلومینیوم (Al killed steel) و کوئنچ مذاب آهن اسپری شده در محیط آبی، سرند پودرهای تولیدی (جدا نمودن پودرهای با سایزهای مختلف)، عملیات تنش‌گیری از ذرات پودری با کوره‌های تونلی گام‌دار

مراحل مختلف تولید قطعات شامل عملیات چسبکاری و پرس بدون حرارت از بالا و پایین تک محور  پودر جهت شکل‌دهی اولیه به قطعات، چک نمودن مجاز بودن ابعاد قطعات تولیدی، عملیات حرارتی مرحله‌ای قطعات در کوره‌های تونلی گام‌دار و با اتمسفرهای خاص که بسته به نوع قطعه و شرایط اکسیداسیون و نوع چسب محیط احیایی و دمای کوره تعیین می‌شود، پرس تک محور از بالا جهت تثبیت شکل قطعه به دلیل احتمال تغییر ابعادی کوچک اما مهم در حین عملیات حرارتی و سوختن چسب مرحله قبل، عملیات حرارتی تکمیلی برای استحکام‌دهی سطحی برای برخی قطعات سفارش شده در کوره با محیط‌ اتمسفری خاص احیایی و دمایی و در نهایت کوئنچ در روغن، شستن قطعات در دستگاه‌هایی خاص با محلول‌هایی خاص، کربوره کردن برخی قطعات جهت استحکام‌دهی سطحی، پولیش نهایی سطح قطعات با گوی‌های سرامیکی خاص در دستگاه مربوطه

هماهنگی با شرکت و نامه‌نگاری و پیگیری‌های مرتبط را معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی شریف و حمایت مالی بازدید را مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف به عهده داشتند. سایر هماهنگی‌های مرتبط با بازدید (تبلیغات، ثبت نام و هماهنگی اتوبوس و …) توسط دانشجوی کارشناسی آقای سید محمد باقر غیاثی افجه انجام شد.

طبق نظرسنجی صورت گرفته تمامی افراد از بازدید مذکور رضایت کامل داشتند، یکی از افراد حاضر در بازدید، هماهنگی تور بازدیدی چند روزه از مجموعه شرکت‌های صنایع فولاد اهواز، شرکت ملی حفاری ایران مستقر در اهواز، شرکت نورد و لوله اهواز، بخش‌های خوردگی و جوشکاری شرکت نفت مستقر در اهواز را به جهت اطلاع از مقیاس‌های عظیم کار صنعتی آنها در فرم نظرسنجی  ارائه کرد.

نکات و پیشنهادات:

حضور چند تن از افراد تحصیلات تکمیلی و مجرب در بازدید موجب پرسش و پاسخ‌های دقیق و بسیار ارزشمند حین بازدید در شرکت میان متخصصان شرکت و افراد تحصیلات تکمیلی حاضر در بازدید شده است که موجب تقویت کارآمدی بازدید و همین طور افزایش درک علمی دانشجویان مقطع کارشناسی حاضر در این بازدید از مباحث مطرح شده گردید.

با وجود آنکه این شرکت در زمینه ساخت قطعات فلزی به روش متالورژی پودر اقدام می‌کند و در این زمینه و عملیات حرارتی‌های آن متخصص است، بازدید از این شرکت برای دانشجویانی که درس سرامیک را می‌گذرانند، نیز مناسب می‌باشد. به دلیل آنکه یکی از بخش‌های درس مذکور شکل‌دهی قطعات سرامیکی از پودرهای سرامیکی بوده که اشتراک مفهومی مطالب با برخی فعالیت‌های شرکت بالاست و به افراد حاضر در بازدید می‌تواند شهود مناسبی دهد.

0 دیدگاه
 1. مهدی محمدی
  مهدی محمدی
  14 آگوست 19 در 6:27 ب.ظ

  سلام ، محمدی هستم . مسئول روابط عمومی مجتمع متالورژی پودر ایران . خوشحال میشیم مثل سال ۹۵ باز هم در خدمتتون باشیم . .
  ۰۹۱۲۵۸۴۱۴۸۸
  ۷۷۵۰۲۴۷۴ دفتر مرکزی

  پاسخ
  • سما نقوی
   سما نقوی
   25 آگوست 19 در 8:47 ق.ظ

   سلام . ممنون حتما باهاتون تماس میگیریم.

   پاسخ
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *