چراغ سبز مجلس برای ورود خارجی‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان

پس از سال‌ها خلا در حوزه ورود سرمایه‌های خارجی به حوزه کسب‌وکارهای نوپا و شرکت‌های دانش‌بنیان، مجلس شورای اسلامی سرانجام در راستای تصویب لایحه برنامه ششم توسعه، دولت را مکلف به حمایت از این بخش کرد.

نمایندگان مجلس روز چهارشنبه ۱۵ دی، دولت را مکلف به تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان با مشارکت شرکت‌های خارجی کردند. این تصمیم در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه برنامه ششم توسعه، ماده ۸۱ این لایحه را با ۱۵۲ رای موافق، ۴ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر در صحن علنی پارلمان اتخاذ شد.
براساس مصوبه نمایندگان در بند(الف) این ماده دولت مکلف است به منظور افزایش درون‌زایی اقتصاد با رعایت قانون تشویقی و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی مصوب ۱۳۸۱ و قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان مصوب سال ۱۳۸۹ از تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان در داخل کشور با مشارکت شرکت‌های خارجی صاحب صلاحیت و دارای دانش برای طراحی، مهندسی، ساخت، نصب تجهیزات و انتقال فناوری در حوزه‌های انرژی شامل بالادستی و پایین دستی نفت‌وگاز و تبدیل نیروگاهی و اعطای تسهیلات لازم در این زمینه در قالب بودجه سنواتی حمایت کند. همچنین نمایندگان ملت در تبصره این بند مصوب کردند شرکت‌هایی که تحت عنوان انتقال فناوری با طرف ایرانی قرارداد منعقد می‌کنند باید شرکتی دانش‌بنیان با حداقل ۵۱% سهم متخصصان و سرمایه‌گذاران ایرانی در داخل کشور برای این منظور به ثبت برسانند تا از طریق رشد فناوری در گذر تغییرات زمان بومی شود.

با سرمایه‌گذاری‌های خارجی مشکلی نداریم
در همین راستا سورنا ستاری معاون علمی رئیس‌جمهور درباره ضرورت سرمایه‌گذاری خارجی در این حوزه (کسب‌وکارهای کوچک و استارت‌آپ‌ها) گفته بود: ما با سرمایه‌گذاری‌های خارجی مشکلی نداریم و حتماً برای توسعه کسب‌وکارهای ما ضرورت دارد. ستاری متذکر شده بود: اما در این وادی باید شاخص‌های امنیتی و فرهنگی رعایت و حفظ شود تا امکان ورود پول خارجی به کسب‌وکارهای کشور فراهم آید.
معاون علمی رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که یکی از دغدغه شتاب‌دهنده‌های فعال در کشور، عدم وجود قوانین و ضوابط مشخص برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی است و آیا این وظیفه حاکمیت است که به سمت مقررات‌گذاری یا تدوین آئین‌نامه‌های مورد نیاز برود، گفته بود: چنین کاری به آئین‌نامه احتیاج ندارد و کافی است سرمایه‌گذاران خارجی با سیستم ما هماهنگ باشد تا در زمان استعلام‌گیری با مشکلی مواجه نشوند.

رقابت‌پذیری شرط ورود سرمایه

علی یزدانی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران هم در همین باره درباره ضرورت سرمایه‌گذاری‌های خارجی در استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوپای کشور تصریح کرده بود: سرمایه‌گذاری‌های مشترک چه در حوزه دانش‌بنیان و چه در بخش‌های دیگر عمدتاً در شرایط رقابت‌پذیری صنایع شکل می‌گیرد، عمدتا سرمایه‌گذاران خارجی در صنایعی ورود می‌کنند که رقابت‌پذیر باشد لذا با این تعریف، بهترین مکانی که می‌توانند سرمایه‌هایشان را بیاورند همین شرکت‌های دانش‌بنیان است.

خلا قانون نداریم
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه شدت گرفتن ورود شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها به بازار سرمایه، موجب جلب توجه خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری بیشتر در شرکت‌های ایرانی می‌شود، در ارتباط با قوانین در نظر گرفته شده برای فعال شدن سرمایه‌های خارجی گفته بود: خوشبختانه در کشور قوانین کامل و زیادی یا به عبارتی قوانین مازاد داریم  لذا با همین قوانین موجود، سرمایه‌گذار خارجی صد‌درصد می‌تواند در کشور ما هم برای تولید داخل، هم صادرات و هم صد درصد صادرات سرمایه بیاورد، امیدوارم طی یکی دو سال آینده و با رشد اقتصادی که آغاز شده، سرمایه‌های خارجی در این حوزه فعال شود تا هم پایانی بر رفع دغدغه خیل عظیم جوانان بیکار و گامی برای توسعه کشور باشد. با این حال باید در نظر داشت که مقوله سرمایه‌گذاری‌های خارجی امر مهمی است که مراتبی همچون اهلیت (احراز صلاحیت) پیش پای آن است اما بهتر است مسئولان اجرایی کشور با تجربه از سرمایه‌گذاری‌های پیشین در کشور، بند الزام‌آور دیگری همچون انتقال دانش و فناوری را هم مدنظر قرار دهند تا بازار این بخش دانش‌بنیان صرفاً سهمی از بازار تجاری شرکت‌های خارجی نشود.

منبع: مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *