۵ مانع شخصیتی که موفقیت شما را محدود می‌کنند

این موانع رایج شخصیتی بالقوه کسب‌وکار فرد را از موفقیت باز می‌دارد.

اگر چه داشتن کسب‌وکار شخصی مزایای زیادی دارد، اما در واقع راه برای کارآفرین بودن آن‌چنان هموار نیست. و در حقیقت مشکلات زیاد بر طرز فکر کارآفرین تاثیر می‌گذارد.

در اینجا تعدادی مانع روانشناسی معمول که به طور خودکار کسب‌وکار فرد را از موفقیت بازمی‌دارد و این که چگونه می‌توانید از آنها دوری کنید یا بر آنها فائق آیید، آورده شده:

  • بار مالی باعث استرس عاطفی می‌شود.

راه‌اندازی یک کسب‌وکار کوچک معمولا مسئله‌ای هزینه‌بر است. به طور میانگین یک کسب‌وکار کوچک حدود ۳۰,۰۰۰ دلار هزینه می‌برد و برای شروع و هزینه‌های عملیاتی کردن می‌تواند به سرعت به مقدار گفته شده برسد. حتی کسب‌وکارهای کوچک که در خانه با سربار کمی شکل گرفته‌اند، هزینه‌ی فرصت قابل توجهی دارند. به جای کار کردن در یک شغل ثابت و دریافت یک حقوق منطقی همراه با سود، شما مسئولیت ساخت پول برای خودتان را به عهده می‌گیرید.

و دانستن اینکه چقدر تخمین زدن این مسئله که چه زمانی کسب‌وکار کوچک شما شروع به سوددهی می‌کند سخت است، چشم‌انداز ترسناک و فلج‌کننده‌ای می‌سازد.

در مرحله‌ی اول شما به تعدادی شبکه‌ی مالی برای پوشش دادن مخارج شخصی خود، حداقل زمانی که در حال ساخت کسب‌وکارتان هستید، نیاز دارید. صبر کردن تا زمانی که اندازه‌ی یک یا دو سال پس‌انداز دارید نظر خوبی است اما همیشه کاربردی نیست.

حداقل سعی کنید یک منبع کمکی با درآمد ثابت پیدا کنید. شما می‌توانید به طور قاچاقی به عنوان یک مشاور در حیطه‌ی تخصصی خودتان کار کنید، بعضا کار آزاد انجام بدهید یا در اشتراک‌گذاری‌های اقتصادی با انجام کارها برای Taskrabbit شرکت کنید، مسافرکشی کنید یا خانه‌ی خود را اجاره بدهید.

امنیت مالی نتیجه‌ای است که به شما اجازه می‌دهد ذهن آرام و توانایی تصمیم‌گیری براساس موفقیت و پایداری طولانی مدت را، به جای ناامیدی که از تلاش برای به دست آوردن درصد سود کم حاصل می‌شود، داشته باشید.

  • گره زدن ارزش‌های شخصی به ارزش‌های شرکت

شروع کردن کسب‌وکار، ریسک شخصی بسیار بزرگی است. به محض اینکه کسب‌وکارتان شروع به بهره‌برداری می‌کند، به سادگی حس می‌کنید که موفق هستید. هنوز مشکلِ گره زدن احساس مناعت طبعتان در اجرای کسب‌وکارتان در مسیر پردست‌انداز کارآفرینی وجود دارد. کسب‌وکار به آرامی آغاز می‌شود و با چالش‌ها و اهداف از دست‌رفته‌ی زیادی در راه همراه می‌شود.

در حقیقت، تنها یک سوم از کل استارت‌آپ‌ها تا یک دهه دوام دارد. به سادگی می‌بینید که چقدر سریع برای کارآفرینان فاجعه به بار می‌آید.

به جای گره زدن مستقیم ارز‌ش‌هایتان به موفقیت کسب‌وکار، دست‌آوردهایتان را خارج از کارآفرینی درنظر بگیرید. اگر با به یاد آوردن این‌ها مشکل دارید، یک لیست دستی نگه دارید. هر زمان که احساس کردید مناعت طبعتان نسبت به عملکرد شرکتتان کم شده، به لیست مراجعه کنید و به جنبه‌های مثبت دیگر زندگیتان توجه کنید.

  • پارادوکس کمال (ضد و نقیض)

رخوت (سکون) یکی از بزرگ‌ترین دشمنان موفقیت است. به عنوان یک کارآفرین، شما نیاز دارید که سریع حرکت کنید و واکنش نشان دهید. شما نمی‌توانید تا وقتی که یک نقشه‌ی بی نقص داشته باشید، صبر کنید. لازم است دل به دریا بزنید و تعدادی ریسک را بپذیرید.

با دست به کار شدن و گذاشتن اینکه همیشه نیازتان کامل باشد، شانس نوسان حصارهای ذهنتان در ایده‌های یهویی و راه انداختن کار در خانه را خواهید داشت.

  • فقدان هدایت قابل توجه

یکی از موانع بزرگی که بسیاری از کارآفرینان زمانی که تازه آغاز به کار کرده‌اند با آن مواجه می‌شوند، فقدان هدایت رسمی آنها است. وقتی شما یک شغل سنتی دارید، لیستی از وظایف شما که نیاز به انجام شدن دارند و یک مدیر که شما را جوابگو قرار می‌دهد وجود دارد. زمانی که کسب‌وکار خود را اداره می‌کنید، شما باید کسی باشید که خودتان را در استاندارد بالاتری نگه می‌دارید.

یک راه ساده برای نگه داشتن خودتان در مسیر تهیه‌ی یک لیست از تمام فعالیت‌هایی است که شما باید در هر روز، هفته یا ماه  خاص، انجام دهید و این برنامه را ادامه دهید. اگر به این ایده‌های انگیزشی از طرف کسی یا یک راهنمایی کوچک احتیاج دارید، به دنبال کارآفرین‌های موفقی بروید که آنها را می‌شناسید و برایشان احترام قائلید.

اگر هیچ راه ارتباطی ندارید، یک مرکز توسعه‌ی کسب‌وکار کوچک محلی را جستجو کنید. این مراکز مشاوره رایگان و مربیانی را فراهم می‌کند که می‌توانند نگرش و طرز فکر شما را تغییر دهند پس شما دیگر بزرگ‌ترین مانعتان در برابر موفقیت را نخواهید داشت.

  • کار زیادی

یک کارآفرین به طور متوسط ساعت‌های طولانی را کار می‌کند، که می‌تواند به فرسودگی شغلی منجر شود و انتخاب‌های سبک زندگی ناسالم سوق دهد. در اجرا به طور مداوم، به پرخوری یا کم‌خوری دچار می‌شوید، و چیزی که می‌خورید ممکن است در حقیقت نتایج منفی بر سلامت شخصی شما و عملکرد کسب‌وکارتان داشته باشد. علاوه بر آن ممکن است زمان خواب یا ورزش را به آن اندازه‌ای که می‌خواهید نداشته باشد. ترکیب این نوع سبک زندگی و استرس می‌تواند مشکلات سلامتی جدی را ایجاد کند و باعث شود شما به ندرت به فکر موفقیت باشید.

برای دوری از این مسئله، باید برای سرمایه‌گذاری روی خودتان یک تلاش هماهنگ داشته باشید. هر روز ورزش کنید و زمان را برای داشتن یک خواب کامل شبانه برنامه‌ریزی کنید. اگر برای نگه داشتن خودتان در این استاندارد مشکلاتی دارید، گاهی اوقات به یک پزشک مراجعه کنید . پزشک شما می‌تواند شما را نسبت به یک سبک زندگی سالم معطوف کند و مطمئن شود شما تا به خطر افتادن سلامتیتان کار نمی‌کنید.

مسئولیت‌های کسب‌وکار که با کارآفرین شدن همراه‌اند وسیع و چالش برانگیزاند ، اما مسئولیت‌های شخصی هم مهم‌اند.

با هوشیار بودن درباره‌‎ی این چالش‌های روانشناسی که در اینجا گفته شد، و انجام دادن هرکاری که شما را از آنها دور می‌کند، خودتان را در موقعیتی بهتر به سمت موفقیت قرار دهید و از شیرینی سخت‌کوشیتان در سال‌های پیش رو لذت ببرید.

نویسنده: Firas Kittaneh

مترجم: عاطفه سمندری

منبع: رهنُمون

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *