صندوق‌های جسورانه ایده‌هاى خلاقانه را داخل کشور نگه می‌دارد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ امروز نشست «یک دیدار، یک عرضه» با هدف معرفی ظرفیت‌های شرکت «گز سکه» یکی از نخستین شرکت‌های پذیرش شده در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط و همچنین «صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه یکم آرمان آتی» با حضور على اسلامى بیدگى رییس هیأت مدیره این شرکت، در فرابورس ایران برگزار شد.
على اسلامى بیدگلى در ابتداى این نشست، عنوان کرد: تلاش براى راه‌اندازى صندوق سرمایه‌گذارى جسورانه یکم آرمان آتى از مهر 93 با هدف تکمیل چرخه سرمایه‌گذارى شرکت‌هاى دانش‌بنیان و توسعه اکوسیستم استارتاپى و کارآفرینى آغاز شد.
وى با بیان اینکه در گذشته ظرفیت لازم براى سرمایه‌گذارى روى شرکت‌هاى ایده محور و خلاق وجود نداشت، گفت: شرایط این شرکت‌ها به شکلى بود که افراد نوآور، خلاق و کارآفرین، ایده‌هاى خود را به سایر کشورها پیشنهاد دهند و در نتیجه یک سرمایه با ارزش از کشور خارج شود، به همین دلیل ایده راه‌اندازى صندوق‌هاى سرمایه‌گذارى جسورانه شکل گرفت.
بنابر گزارش پایگاه اطلاع رسانى بازار سرمایه (سنا)، اسلامى به انواع سرمایه‌گذارى‌هاى جسورانه اشاره کرد و گفت : سرمایه‌گذارى‌هاى جسورانه به دو دسته خصوصى و عمومى قابل تقسیم است.
در برخى از کشورها مانند ایالات متحده سرمایه‌گذارى روى شرکت‌هاى ایده‌محور و دانش‌بنیان از طریق صندوق‌هاى سرمایه‌گذارى جسورانه خصوصی صورت مى‌گیرد و در برخى دیگر مانند انگلیس، این سرمایه‌گذارى‌ها از طریق صندوق‌هاى سرمایه‌گذارى جسورانه قابل عرضه در بورس انجام مى‌شود.
وى با بیان اینکه حجم سرمایه‌گذارى در صندوق‌هاى نوع عمومى گسترده‌تَر از نوع اول است، گفت: صندوق‌هاى نوع دوم به دلیل قابلیت عرضه در بورس از شفافیت بالاترى برخوردارند و همچنین ارزش‌گذارى آنها منصفانه است.
سرمایه گذاران خرد هم تمایل بیشترى به آن دارند.
رئیس هیئت مدیره آرمان آتى گفت : با توجه به کارا بودن صندوق‌هاى سرمایه‌گذارى جسورانه عمومى، طراحى آن به سازمان بورس پیشنهاد شد و در نتیجه با تلاش هاى گسترده این سازمان و شرکت فرابورس اساسنامه و امیدنامه آن تدوین و طراحى آن آغاز شد و امروز در مرحله اجرا قرار دارد و در حال حاضر موافقت اصولى براى تأسیس 5 صندوق از سوى سازمان بورس صادر شد.
وى ابراز امیدوارى کرد با تأسیس صندوق‌هاى سرمایه‌گذارى جسورانه ایده‌هاى خلاقانه در داخل کشور باقى بماند و ادامه داد: در گذشته از نیروى مهندسى کشور در فعالیت‌هاى جارى استفاده مى‌شد و رانت‌ها و نرخ تورم باعث مى‌شد سازمان‌هاى بزرگ اقتصادى که معمولا هم دولتى بودند به بهره‌ورى توجه نکنند، اما امروز رانت‌ها حذف شده و تورم مهار شده و سازمان هاى اقتصادى خصوصى و دولتى به دنبال افزایش بهره‌ورى هستند و از آنجا که ایده‌ها و خلاقیت مهم‌ترین عامل بهره‌ورى است بنابرین توجه به آن به امرى ضرورى تبدیل شده است.
اسلامى ، فعالیت صندوق سرمایه‌گذارى جسورانه آرمان آتى را تشریح کرد و گفت: صندوق ما تک رشته‌اى است و در حوزه IT وICT فعالیت خواهیم داشت.
بخش بزرگى از شرکت‌هاى بزرگ دنیا مانند گوگل یا مایکروسافت در این حوزه فعالیت مى‌کنند و منابع ابتدایى این شرکت‌ها نیز از طریق صندوق‌هاى جسورانه تامین شده است.
وى با بیان اینکه صندوق‌هاى سرمایه‌گذارى جسورانه در سطوح مختلفى سرمایه‌گذارى می‌کنند، ادامه داد: سرمایه‌گذارى روى این شرکت‌ها می‌تواند از مرحله ایده یا در زمانى که شانس موفقیت براى آنها إیجاد شده است ، انجام شود و در نتیجه هر چه سرمایه‌گذارى در مراحل اولیه صورت بگیرد ریسک بیشتر و بازده بیشتر خواهد داشت.
اسلامی به سرمایه‌گذاران خرد توصیه کرد، بخش کمى از سرمایه‌هاى خود را وارد این عرصه کنند و افزود: با توجه به شرایط فعلى، صندوق ما در سطح اول سرمایه‌گذارى خود را انجام خواهد داد و ایده‌ها را از پارک‌هاى فن‌آورى شناسایى خواهد کرد و در نتیجه باید به آن نگاه بلندمدت داشت.
صندوق سرمایه‌گذارى جسورانه یکم آرمان آتى با هدف سرمایه‌گذارى در طرح‌ها و شرکت‌هاى ایده محور فعالیت خود را اغاز کرده است و پذیره‌نویسى آن به زودى آغاز مى‌شود.
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *