۹ کاری که مردم بسیار مبتکر هر روز انجام می‌دهند

من اعتراف می‌کنم: همیشه مبتکرترین انسان نبوده‌ام، در طول عمرم زمانی، عادت‌های بد در اولویت زندگی‌ام بود و اگرچه فکر می‌کردم درحال به نتیجه رساندن کارهای زیادی هستم، در حقیقت بیشتر شبیه یک قدم به جلو و دو قدم به عقب رفتن بود؛ هرچند همچنان درحال تکاپو و رسیدن به اهدافم بودم نمی‌دانستم که با تمام پتانسیلم کار نمی‌کنم.

خوشبختانه افراد بسیار سازنده که به موفّقیت‌های بزرگی دست یافته بودند، مرا احاطه کردند. پس از صرف مدّت زمانی در حال مشاهده‌ی کار کردن دوستم، دریافتم او به طرز چشمگیری، فردی متمرکز بود و عادت‌هایی داشت که با من بسیار متفاوت بود؛ من چیزهای بسیاری از او آموختم و این موضوع فقط در چند ساعت عادت‌های مرا تغییرداد.

حرف من این است که مردم بسیار سازنده تصادفاً به جایگاهشان نمی‌رسند؛ آن‌ها به منظور حداکثر استفاده از هر دقیقه‌ی هر روز  در زمینه‌ای که فعّالیت می‌کنند، قاطعانه اقدام می‌کنند.

برخی از این عادت‌های اشخاص سازنده را امتحان کنید و من مطمئنم شما مشاهده خواهید کرد که کارایی‌تان اوج می‌گیرد:

  1. در آن واحد تنها بر یک چیز تمرکز کنید.

اگرچه انجام دادن چند کار با هم همانند یک ایده‌ی بزرگ به نظر می‌رسد که به شما کمک می‌کند تا در یک زمان کارهای بیش‌تری انجام دهید، می‌تواند بازده و کیفیت کار شما را محدود کند. مبتکرترین افراد تمام وقت و انرژی خود را به یک کار اختصاص می‌دهند؛ معمولاً آن آیتم یکتا در لیست تکالیفشان، آن‌ها را به جلو به سمت بیشترین موفّقیت سوق می‌دهد.

  1. حذف کردن عوامل مختل‌کننده.

اگر تلفن همراه شما مدام شما را با پیام‌های شخصی یا آخرین رکوردهای بیسبال متوقّف می‌کند، تمرکز بر یک وظیفه در یک زمان اثربخش نخواهد بود. بدین گونه افراد مبتکر، عزم و اراده را با حذف عوامل حواس پرتی محیط اطراف به خود هدیه می‌دهند. من عاشق تنظیمات حالت شب تلفن همراهم هستم چون می‌تواند طوری تنظیم شود که تماس‌های تلفنی دلخواه (مانند همسرم) را از طریق موارد اضطراری وصل کند.

  1. پیش بینی ناکامی‌های آینده.

به طور شگفت‌آوری مردم مبتکر بررسی می‌کنند که آینده‌شان، چه چیزهایی نیاز دارد و آن را از پیش برای موفّقیت فراهم می‌کنند؛ برای مثال آیا شما قهوه‌ساز خود را از شب قبل روی تایمر قرار می‌دهید؟ یا خشک‌شویی خود را قبل از این که به آن احتیاج پیدا کنید تنظیم می‌کنید؟ چند ساعت-حتی چند روز- آینده‌نگری، آینده‌ی پیش روی شما را ملایم‌تر و سازنده‌تر می‌کند در حالی که مجبور نیستید زمان خود را برای پیدا کردن، تعمیر کردن و انجام کارهایی که در لحظه به آن‌ها احتیاج دارید بگذرانید.

  1. تعادل کار و زندگی شخصی.

راز سازندگی حقیقی تمرکز منحصر روی یک کار نیست، خواه شغل شما علاقه‌ی شما باشد یا خیر. تعادل داشتن روابط شخصی و زمان استراحت با زمان اداری بخش جدا نشدنی سازنده بودن است؛ زمانی را برای خانواده، ورزش و آرامش قرار دهید تا بتوانید از ثمرات کار خود لذّت برده و و از زندگی‌تان بهره ببرید.

  1. صندوق پستی خود را در زمان‌های معین چک کنید.

پاسخ دادن به ایمیل‌ها درست در زمان دریافتشان مختل‌کننده است و تمرکزتان را به هم می‌ریزد. مردم سازنده می‌دانند که اگر بخواهند مورد تأیید و در دسترس هر شخص و هر چیزی باشند که به توجّهش نیاز دارند نمی‌توانند به تمام کارهایشان برسند. به جای دائماً چک کردن صندوق پستی‌تان، ایمیلتان را حداکثر دو الی سه بار در روز چک کنید و مدت زمانی را مختص پاسخ دادن تعیین کنید، آن‌هایی که توجّه بی‌درنگ می‌طلبند و آن‌هایی را که می‌توانند صبر کنند، طبقه‌بندی کنید.

  1. به هر قیمتی از ملاقات اجتناب کند.

اکثر ملاقات‌ها موضوع مشخّصی ندارند و هدردهنده‌های کلان وقت هستند. اغلب اوقات لزومی به دعوت حضّار نیست و تمامی اطّلاعات می‌تواند در چندین ایمیل یا در یک لحظه منتقل شود. اگر بایستی جلسه‌ای را برگزار کنید، از پیش، دستور کاری را مقرر و کسی را ناظم جلسه تعیین کنید که بتواند هر کسی را سرکارش نگه دارد، در غیر این صورت یکی ازنرم‌افزارهای همکار که اکنون در دسترس هستند را استفاده کنید، مانند Yammer، Podio، Basecamp، Asana.

  1. به ندرت بله بگویید.

به طور شگفت‌آوری مردم مبتکر دو چیز را می‌دانند: یک، زمان یک حق بیمه است. بیش‌تر چیزهایی که با آن‌ها مقابل هستند، به احتمال بیش‌تری به طور فیزیکی دست‌یابی به آن‌ها غیر ممکن است. دو، ویژگی اختیار بهتر از بی‌باکی است، به این معنی که اگر شجاعانه  جلو می‌روید، انتخاب با دقّت مسیرتان فوق‌العاده مهم است. بی‌واهمه بله نگویید که هیچ‌ چیز دیگر پیش نمی‌رود و اغلب پاسخ منفی بدهید.

  1. تا حد امکان نماینده برگزینید.

سپردن وظایف به نماینده‌ها خواهر دوقلوی «به ندرت بله گفتن» است؛ تقسیم وظایف و تفویض موثّر یکی از ترفندهای بزرگ مردم مبتکر است. گاهی اوقات تمایل دارید پاسخ مثبت بدهید امّا زمان کافی برای پیگیری آن کار ندارید، یکی از متعدد راه‌های موجود برای پیدا کردن شخصی که بتواند کاری را انجام دهد که شما شخصا نمی‌توانید انجام دهید، استفاده کنید. از سامان‌دهی یک تیم گرفته تا تنظیم کردن خشک‌شویی‌تان، مجبور نیستید همه ی آن را خودتان به تنهایی انجام دهید.

  1. پرورش یافتن با یک روال همیشگی صبحگاهی.

مبتکرترین مردم روی زمین یک برنامه‌ی صبحگاهی معین دارند که آن‌ها را برای روز پیش رو آماده می‌کند : قهوه، حمام داغ، یوگا و خاطرات روزانه در صدر فهرست امّا آن می‌تواند هر چیزی باشد که روح و جسم شما را روی مسیر پربازده آن روز قرار می‌دهد. روال همیشگی عادت شما می‌شود وعادت‌های خوب شما را سالم، پر انرژی و آماده برای هر چیزی نگه می‌دارد.

نویسنده: موری نیولندز[۱] (کارآفرین، مشاور حرفه‌ای کسب‌وکار و بازاریابی اینترنتی)

مترجم: عاطفه بنائی بروجنی

[۱] Murray Newlands

منبع: رهنمُون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *