دومین جلسه از سلسله نشست‌های کارآفرینان موفق شریفی(آبان‌ماه ۱۳۹۰)

مهندس فرشيد اميری، مدیرعامل شرکت نگين فناور شريف

افتخارات:

  • اولین دانشجوی دو رشته‌­ای مهندسی برق و مهندسی مکانیک و کارشناس­ارشد مهندس مكانيك گرايش خودرو در دانشگاه صنعتی شریف (ورودی ۱۳۷۷)
  • طرح منتخب جشنواره علم تا عمل (۱۳۹۰)
  • رتبه اول نخستين جشنواره ملی جوان ايرانی در بخش کارآفرينان (۱۳۸۹)
  • رتبه اول پنجمين جشنواره ملی شيخ‌­بهايي در بخش فن­‌آفرينی (۱۳۸۸)
  • رتبه اول چهارمين جشنواره ملی شيخ­‌بهايي در بخش طراحان کسب‌وکار (۱۳۸۷)
  • رتبه دوم دومين جشنواره کارآفريني و توسعه کسب‌وکار شريف (۱۳۸۷)
  • رتبه سوم نهمين جشنواره ملی جوان خوارزمی در بخش طرح‌های توسعه‌­ای (۱۳۸۶)

بنا به برنامه‌­ریزی انجام شده برای آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف با فضای کسب‌وکار و مسائل پیش­رو، مرکز کارآفرینی این دانشگاه دومین جلسه از سلسله نشست­‌هایی با کارآفرینان موفق شریفی را در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۰ در سالن جلسات روابط عمومی واقع در طبقه سوم ساختمان سلف برگزار کرد. این نشست با میزبانی آقای مهندس مجدفر به عنوان نماینده­ای از مرکز کارآفرینی و حضور تعدادی از دانشجویان و فارغ­‌التحصیلان علاقه­‌مند به این موضوع، آغاز شد. در ابتدای جلسه مهندس مجدفر با طرح سوالاتی از قبیل چگونگی آشنایی با اولین محیط کاری، نحوه‌­ی برخورد با افراد جدید و شیوه­‌های رسیدن به ایده‌­های کارآمد، حاضران در جلسه را به تأمل بیشتر در موضوع کارآفرینی و منشاء اثر بودن تشویق کردند و از آن­ها خواستند تا با مشارکت هر چه بیشتر در جلسه­‌ی پیش­رو و تعامل با جناب آقای مهندس امیری، میهمان این نشست، برای رسیدن به پاسخ این سوالات تلاش کنند. پس از گذشت دقایقی چند از شروع جلسه، مهندس فرشید امیری به جمع حاضران آمدند و پس از معرفی خود، به موضوع اصلی این جلسه یعنی بیان خط سیر طی شده از دوران دانشجویی تا تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق پرداختند.

مهندس فرشید امیری ابتدا در مورد دانشگاه و فضای آن صحبت کردند و تاکید داشتند که دانشجویان نباید تنها به امید حضور در دانشگاه، از فعالیت­‌های جانبی دست بکشند و تنها به رشد بعد علمی وجودشان اکتفا کنند. ایشان معتقد بودند که یک دانشجوی شریفی که جزو نفرات برتر کشورش بوده، باید این توانایی را در خودش ایجاد کند که بتواند بعدهای مختلف زندگی­اش را با هم پرورش دهد و انسانی چند بعدی باشد و تنها در این صورت می­‌تواند در کشورش منشاء اثر باشد. ایشان باور داشتند که در کنار تمامی کمبودها و محدودیت‌­ها، ما منبع سرشاری از استعداد را در تک­تک دانشجویان داریم که اگر هر کس تنها در زمینه­‌ی مورد علاقه­‌اش تلاش کند، می­‌تواند از شماره­‌ی یک­‌های آن زمینه باشد.

 

«اگر در ایران روی منابع انسانی سرمایه­‌گذاری کنیم، به دستاوردهای فوق­العاده­‌ای می­رسیم. دانشجویان باید خودشان قدر خودشان را بدانند و برای تک­تک ثانیه­‌هایشان ارزش قائل شوند. این تفکر که دانشگاه یا جامعه باید مسیر درست را پیش روی شما بگذارند کاملاً غلط است. شما باید بتوانید به فضای بیرون با تمام کاستی­‌ها و ناملایمات­‌اش عادت کنید. یکی از بزرگترین مشکلات دانشجویان در مسیر رساندن یک ایده به مرحله­‌ی تولید، غرور زیاد و عدم توانایی در پذیرش تیم اشت. یکی از مهم­ترین تجربه­‌های من تا این سن حضور در گروه ۶ یا ۷ نفره­ی دانشجویی بود که توانستیم از دوره­ی کارورزی و کار نیمه وقت در شرکت­‌ها، به جایی که الآن هستیم برسیم. خیلی از دانشجویانی که برای تحصیل به خارج از کشور رفته­اند، بسیار موفق­اند و زندگی خوبی دارند اما برای ایجاد کسب‌وکار و به تولید رساندن یک ایده­ی کارآمد، هیچ کشوری به اندازه­ی کشور خودمان فضای بکر و خام ندارد. این بکر بودن خیلی به نفع شماست اما اگر بخواهید در این فضا حضور مستمر داشته باید چند بعدی باشید. اگر می­‌خواهید وارد این فضای کسب و کار شوید باید اول یک ایده­‌ی بزرگ داشته باشید، با کارهای کوچک شروع کنید و از همان ابتدا دنبال افراد مناسب برای توسعه‌­ی کارتان باشید. برای ایجاد گروهی که می­‌خواهید با هم کاری را به انجام برسانید، بسیار محتاط باشید. انتخاب درست افراد از پیش نیازهای ایجاد کسب‌وکار است. بعد از اینکه مراحل اولیه‌­ی شروع کسب‌وکارتان را پشت سر گذاشتید، موضوع مالکیت معنوی کارتان، بزرگ­ترین چالش پیش روی شماست. در نبود قانون کپی­‌رایت، دزدی آزاد است! پس انتظار نداشته باشید که ایده‌­تان برای همیشه برای خودتان بماند! تنها چیزی که به شما کمک می­‌کند، سرعت عمل است. باید اینقدر سرعت­تان در تغییرات و نوآوری زیاد باشد که کپی شدن برایتان بی­‌اهمیت شود و همیشه پیشتاز باشید. تنها به یادگرفتن مسائل تئوریک اکتفا نکنید، سعی کنید قسمتی از یادگیری­تان از محیط اطراف و مشاهدات خودتان باشد. هر چه بیشتر با مردم تعامل داشته باشید، احتما موفقیت­تان در آینده­ی نه چندان دور بیشتر خواهد شد.»

این مطالب، گزیده­ای از تجربیات و دانسته­‌های مهندس فرشید امیری، دانشجوی دیروز دانشگاه و کارآفرین امروز جامعه بود. در این جلسات تلاش می­شود تا تجربیات افراد موفق در اختیار دانشجویان دغدغه­مند قرار گیرد تا گامی هر چند کوچک در جهت شکل­‌گیری مسیر صحیح پیشرفت
آن­ها، برداشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *