سومین جلسه از سلسله نشست های کارآفرینان موفق شریفی(اسفندماه ۱۳۹۰)

گزارش سومین نشست با کارآفرینان شریفی مهندس هادی فیوض اسفند۱۳۹۰

مهندس هادی فیوض

مدیرعامل شرکت لیان پیشرو خلیج فارس

کارشناسی مکانیک ورودی ۱۳۷۲، دانشگاه صنعتی شریف

کارشناسی ارشد مکانیک ورودی ۱۳۷۷، دانشگاه صنعتی شریف

افتخارات:

  • تقدیر شده “برگزیدگان پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف” (۱۳۸۹)
  • شرکت معرفی شده توسط وزارت نفت برای نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی(۱۳۸۹)
  • مقام اول انجمن مهندسان مکانیک (۱۳۸۸)
  • شرکت برتر در جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی (۱۳۸۸)
  • مقام اول جشنواره کارآفرینی و توسعه کسب و کار شریف (۱۳۸۷)

 همزمان با برگزاری ششمین جشنواره­‌ی صنعتی مکانیک در دانشگاه صنعتی شریف در هفته­‌ی نخست اسفند۱۳۹۰ سومین نشست از سلسله نشست­‌ها با کارآفرینان شریفی به همت مرکز کارآفرینی دانشگاه و همکاری کمیته­‌ی اجرایی جشنواره درمحل دائمی نمایشگاه‌های دانشگاه برگزار گردید.

جناب آقای مهندس فیوض ورودی سال ۱۳۷۲ دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی مکانیک و فارغ­‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد در سال ۱۳۷۹ از همین دانشگاه، سخنران این نشست بودند که هم­‌اکنون به عنوان مدیرعامل شرکت لیان پیشروخلیج فارس فعالیت می­‌کنند. ایشان پس از معرفی اجمالی خود مسیر کارآفرین شدن خود را برای حاضران این طور شرح دادند: یک واقعیت درباره­‌ی تمام انسان­‌ها وجود دارد که باید آن را بپذیریم شما هرچه قدر باهوش­تر و باسوادتر باشی نارضایتی بیشتری داری چه در مملکت خودت چه در کشورهای بیگانه. مهم این است که سعی کنی کاری انجام بدهی که به رضایت خاطر برسی همه­‌ی ما همیشه دنبال کار خوب هستیم مثلاً آرزوی خودم ساختن بنز در ایران خودرو بود. اما هر چه قدر که وارد صنعت می­‌شویم و دید بهتری نسبت به محیط اطرافمان پیدا می­‌کنیم متوجه می­‌شویم که لزوماً همه­‌ی ایده­‌های ما قابل عملیاتی شدن نیستند و همین باعث نارضایتی بیشتر ما می­‌شود اما این نباید مانع از پیشرفت شما گردد. درسال ۸۵ پروژه‌ه­ای به من پیشنهاد شد و فرض من این بود که این پروژه خیلی ساده است و قبول کردم و کارم را در یک اتاق کوچک در خانه خودم شروع کردم، من انرژی زیادی برای انجام این پروژه صرف کردم تا اینکه تقریباً بعد از یکسال اولین نمونه غواص­بر را آماده کردم البته در سال‌های ۸۶ و ۸۷ نیز با همین نمونه ساخته شده در جشنواره­‌ی کارآفرینی شرکت کردم و اول شدم. بعد از این کار به سرعت پروژه­‌ی دیگری را قبول کردم و کار تحقیقاتی­‌اش را آغاز کردم.

بر خلاف تصورم این پروژه بسیار پیچیده و هزینه­‌بر بود و من بارها در طول تحقیقاتم شکست خوردم و به بن­‌بست­‌های مالی بسیار بدی رسیدم. اما آنقدر در ادامه دادن کار اصرار کردم و پشتکار داشتم که بالاخره بعد از دو سال توانستم با همکاری گروهم نخستین باتری لیتیومی رادر کشور بسازم و با انجام این پروژه، ایران سومین کشور در جهان بود که به دانش ساخت این باتری دست یافت. من در مدتی که این پروژه­‌ها را انجام می­‌دادم به مشکلات بسیار زیادی برخوردم که در طول زمان و با تجربه‌ای که بدست آوردم، خیلی از آن­ها مرتفع شد و حالا این تجربیات را با شما در میان می­‌گذارم:

تمام مسئله این است شما با سواد خیلی خوبی از دانشگاه فارغ‌التحصیل می­‌شوید و کار خوبی هم برای خودتان پیدا می­‌کنید .۳ تا ۴ ماه اول کار برایتان عالی است چون مدام با چالش‌هایی روبه­‌رو هستید و برای حل مسائل ابتکار دارید اما بعد از این مدتی ناراضی می­‌شوید چون برای ادامه­‌ی کار باید استانداردهایی را رعایت کنید و یک کار تکراری را انجام بدهید پس برای اینکه همیشه رضایت خاطر داشته باشید باید با کارآفرین همکاری کنید یعنی باید کسی را پیدا کنید که کاملاً درگیر شروع یک کاری باشد و بعد راضی شود برای رفع مشکلات کارش به شما پول بدهد.

علمی که برای یک کارآفرین خیلی مهم است علم مدیریت است کارآفرین­‌ها عشق به کار دارند اما اکثراً چون دانش مدیریت ندارند ضربه می­‌خورند پس در کنار تحقیقات و ابتکارهایتان باید دانش مدیرتی بالایی داشته باشید وقتی کارهایتان جدی­‌تر شد وگروه‌هایتان را به یک شرکت تبدیل کردید حتماً باید افرادی رابه عنوان مدیر بازرگانی و مدیر مالی برای شرکت­‌تان جذب کنید و اما نکته­‌ی مهم این است که با وجود تمام تلاش­‌های شما برای نوآوری و ابتکار همواره کسانی هستند که به راحتی از نتایج کار شما استفاده می­‌کنند و آن‌را کپی می­‌کنند تنها راه نجات از این قضیه سرعت است شما باید مدام در حال نوآوری باشید آنقدر سرعت کارها وتحقیقاتتان را بالا ببرید و خلاقیت داشته باشید که وقتی دیگران بخواهند کارتان را کپی کنند شما یک محصول جدیدتر ارائه کرده باشید این تنها راه برای منحصر به فرد ماندن شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *