راهکارجلوگیری ازکاهش تعداد شاغلان

سازمان جهانی کار اعلام کرد: تدوین قوانین موثر و کارآمد در حوزه بازار کار می‌تواند منجر به رشد اشتغال و کاهش بیکاری شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، سازمان جهانی کار در تازه ترین گزارش خود درباره لزوم انجام اصلاحاتی در قوانین کار به منظور حفظ اشتغال و جلوگیری از کاهش تعداد کارگران اعلام کرد: وقتی بحران مالی جهانی در سال۲۰۰۸به اوج خود رسید، برخی از کشورها به ویژه در اروپا به دنبال انجام تغییراتی قانونی برای حفاظت از اشتغال کارگران رفتند.
هدف تلاش‌ها این بود که در فضای محدودی که برای تامین مالی به وجود آمده بود، افزایش بیکاری اتفاق نیفتد و تحرکاتی مناسبی به منظور رشد اقتصادی و اشتغال زایی دنبال شود. سازمان جهانی کار معتقد است نتایج بررسی‌های صورت گرفته در۶۳کشور از جمله اقتصادهای پیشرفته، کشورهای آسیایی، آمریکای لاتین و مناطق آفریقایی در۲۰سال گذشته نشان می‌دهد که کاهش رشد اشتغال، نمی‌تواند منجر به تحریک کارگران برای افزایش بهره وری شود.
تدوین مقرراتی درباره اشتغال می‌تواند منجر به محافظت از شاغلان موجود، بدون آسیب رساندن به ایجاد شغل جدید شود. همچنین این بررسی صورت گرفته که چگونه قدرت نسبی قانون کار در یک کشور می‌تواند در نرخ اشتغال و بیکاری تاثیرگذار باشد.
به صورت کلی، برخی مقررات و قوانین اقتصادی در بازار کار می‌تواند ضد اشتغال عمل کند. در قالب سیاست‌های مثبت قانون کار می‌توان زمینه‌های موثری بین دولت، کارفرمایان و کارگران برای گفتگوهای اجتماعی پیدا کرد و اگر قوانین ضعیفی در بازار کار طراحی شود می‌تواند در بخش اشتغال نتیجه معکوسی داشته باشد.

اخبار کارآفرینی و اشتغال

تاریخ خبر: ۱۳۹۴/۰۵/۰۴

منبع خبر:خبرگزاری اکونیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *