ضعف رفتار کارآفرینانه مدیران دانشگاه‌ها

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،در ابتدای این نشست معتمدی مدیر برنامه ­ریزی فرهنگی- اجتماعی  پژوهشگاه تاکید کرد که در این نشست‌ها، پایان­‌نامه‌‌‌هایی که کاربردی‌تر هستند و به مسائل روز جامعه نزدیک‌ترند، امکان ارائه دوباره تحقیقاتشان فراهم می‌شود تا هم اساتید و هم رسانه­‌ها در جریان نتایج تحقیقات علوم انسانی قرار گیرند.
پس از آن شقایق شهبازی، کارشناس ارشد علوم اقتصادی پایان‌نامه خود را با عنوان «عوامل موثر در رفتار کارآفرینانه مدیران دانشگاه‌ها» تشریح کرد. وی در ابتدا  با تبیین نگاه‌‌‌های مختلف به مبحث کارآفرینی گفت: کارآفرینی حرف اول را در رشد و توسعه اجتماعی می‌زند.  چیزی که  اول از کارآفرین به ذهن می‌رسد کسی است که شغل ایجاد می‌کند، مثل مدیر کارخانه‌‌‌ها یا مدیران شرکت و دانشگاه‌ها و… ، اما در واقع کارآفرین حتماًٌ کسی نیست که شغل ایجاد می‌کند، بلکه کسی است که ساختارشکنی و سنت‌شکنی می‌کند و در کنار این‌ها شغلی را نیز ایجاد می‌کند.
وی افزود: خصوصیات کارآفرینی ذاتی است اما می‌تواند اکتسابی هم باشد. به هرحال یکی از علت‌‌‌های عدم توسعه کشور آن است که کشور به لحاظ کارآفرینی دچار ضعف است، چراکه امروزه اقتصاد دانش‌بنیان که در آن یا کالاهای جدید و یا کالاهای قدیم به شیوه­‌‌‌های جدید تولید می‌شوند، منجر به توسعه یک کشور می‌شود.
شهبازی اظهار داشت: عوامل موثر برکارآفرینی به دو گروه مستقل و درون سازمانی تقسیم می‌شود و آن چیزی که در پژوهش ما بیشتر مدنظر بوده، عوامل درون سازمانی است. در درون یک سازمان نیز، در تمام تغییرات و تحولات، مدیران نقش کلیدی دارند و در میان این مدیران، مدیران میانی جایگاه ویژه ای دارند. این مدیران میانی هستند که فرهنگ کارآفرینی را ایجاد می‌کنند. مدیران می‌توانند به افراد شوق و انگیزه بدهند و یا با گفتن جملاتی نظیر «کاری که من گفتم بکن» شوق و انگیزه و تحرک برای کارآفرینی را سرکوب کنند. ما باید ببینیم چه عواملی باعث می‌شود که مدیر میانی که از یکسو با بدنه کارمندان در تماس است و از سوی دیگر با مدیران ارشد، ویژگی کارآفرینی پیدا می‌کند و در دیگران هم این ویژگی را ارتقا می‌دهد. زیرا خصوصیاتی که یک سازمان دارد، مدیر  و کارمند را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
وی در ادامه با اشاره به عوامل برون‌سازمانی در ایجاد روحیه کارآفرینی خاطرنشان کرد: قوانین و مقررات مانند مجوزها و گواهی­نامه‌‌‌ها می‌تواند در انگیزه کارآفرینی موثر باشد. علاوه بر این نقش دولت در کارآفرینی بسیار مهم است. به عنوان مثال بازار دچار یک نقص ذاتی است و با گسترش فرهنگ سودآوری، بستر مناسب برای کارآفرینان را از بین می‌برد. لذا این دولت است که می‌تواند از طریق تقویت نهادها، نقص بازار را از بین ببرد. در هر صورت وقتی فضای کلان جامعه کارآفرینی را تضعیف کند، فرد ناچار به تسلیم در برابر شرایط است.
شهبازی سپس به تشریح عوامل درون سازمانی پرداخت و پنج عامل را  به عنوان عوامل اصلی معرفی کرد و عامل اول را حمایت مدیریتی دانست و افزود: اینکه مدیران کلان تا چه اندازه از کارهای نو و ایده‌‌‌های نو حمایت می‌­کنند، بسیار حائز اهمیت است.
این کارشناس ارشد اقتصادی، عامل دوم را  پاداش و تقویت  انگیزه عنوان کرد و گفت: وقتی من می‌دانم در ازای کاری که انجام می‌دهم، پاداش می‌گیرم، کار را مفیدتر و با اشتیاق‌‌تر انجام می‌دهم. آزادی عمل و استقلال کاری و دسترسی زمان سومین  و چهارمین عامل است و کاری که خلاقانه و روزآمدانه انتخاب شود، خیلی مفید‌‌تر خواهد بود.
وی آخرین عامل را مرزهای سازمانی در تعامل با محیط معرفی کرد و گفت: درست است که باید دست کارآفرین باز باشد، امادر عین حال که آزادی‌‌‌ها باید باشد، چهارچوب سازمانی هم باید مشخص باشد تا کارآفرین بداند مرزهای سازمان تا کجا اجازه فعالیت به او می‌دهد، ضمن آنکه سازمان باید انعطاف لازم را داشته باشد.
شهبازی با تشریح نحوه انجام تحقیق در دو حوزه درون سازمانی و برون سازمانی خاطرنشان کرد: نتایج تحقیق نشان می‌دهد که تورم بالا به فضای کارآفرینی ضربه می‌زند، چراکه قدرت ریسک را از کارآفرین می‌گیرد. علاوه بر این سیاست‌‌‌های معافیت مالیاتی می‌تواند کارآفرین را برای کارهای جدید‌‌ترغیب کند. نرخ ارز بالا از دیگر عوامل آسیب‌زا برای کارآفرینی است و تنها عامل مثبت در بین عوامل برون سازمانی، سیاست واردات است که تا حدودی باعث شده است که افراد با کیفیت کالاهای خارجی آشنا شوند.
وی نتایج تحقیق را در حوزه درون سازمانی قابل تأمل دانست و گفت:  پرسشنامه‌ای که مدیران پر کرده‌اند، نشان می‌دهد که حمایت مدیریت چندان جدی نیست و مدیران بالادستی تنها انجام کار را می‌خواهند. علاوه بر این، مدیران میانی دانشگاه‌ها معتقدند که سیستم پاداش و تقویت بسیار ضعیف بوده و بر اساس شایستگی داده نشده است. پاداش از نوع ترفیع، مالی و  … بیشتر بر اساس روابط بوده است .
شهبازی اظهار داشت: نتایج نشان می‌دهد که عوامل آزادی وقت و چارچوب مشخص به نسبت وجود داشته و دست مدیران تا حدودی بازگذاشته شده است. متأسفانه دانشگاه‌ها تأثیر آنچنانی بر رفتار کارآفرینانه نداشته و در مواردی آن را تضعیف کرده‌اند.

اخبار کارآفرینی و اشتغال

تاریخ خبر: ۱۳۹۳/۱۲/۰۹

منبع خبر:خبرگزاری اکونیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *