دستاوردهای ششمین جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی در تجاری‌سازی اختراعات

دبیر ششمین جشنواره ملی نوآوری وشکوفایی فجر انقلاب اسلامی میزان تعامل مخترعان با بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری را در این جشنواره تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر آریا الستی بعدازظهر روز پنجشنبه طی سخنانی در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی که در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد، اظهار داشت: طی این جشنواره شش کارگاه آموزشی برگزار شد. همچنین کتابچه شناسنامه اختراع نیز به سرمایه‌گذاران ارائه شد و همچنین پرتال اختراعات بخش تجاری‌سازی راه‌اندازی شد که طی آن دو هزار اختراع تایید شده بنیاد در این جشنواره و جشنواره‌های قبلی در این پرتال قرار گرفته است.

وی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در اتاق مذاکرات گفت: در این اتاق 38 مورد مشاوره سرمایه‌گذاری انجام شد و دو قرارداد فروش محصول به مبلغ 213 میلیون تومان منعقد شد و 8.9 میلیارد تومان قرارداد فروش دانش فنی، مشارکت و سرمایه‌گذاری در این اتاق طی سه روز منعقد شد.

الستی به فعالیت‌های صورت گرفته توسط کارگزاران تجاری‌سازی بنیاد ملی نخبگان و به عبارت دیگر موسساتی که با بنیاد همکاری می‌کنند طی روند برگزاری این جشنواره اشاره کرد و گفت: در این راستا انعقاد قرارداد قطعی تجاری‌سازی به مبلغ تقریبی 3.5 میلیارد تومان توسط یکی از کارگزاران تجاری‌سازی بنیاد صورت گرفت.

همچنین جذب حمایت مالی به صورت تسهیلات 20 میلیون تومانی به 19 مورد طرح‌های بخش تجاری‌سازی توسط یک موسسه همکار انجام شد.

وی در ادامه از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری برای چهار طرح بخش تجاری‌سازی و حجم 200 میلیون تومان توسط یکی از کارگزاران تجاری‌سازی و دالان سرمایه‌گذاران و تسهیل‌‌کنندگان خبر داد.

دبیر ششمین جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی برگزاری بیش از 200 مورد مذاکره و مشاوره توسط کارگزاران دالان سرمایه‌گذاران و تسهیل کنندگان به صورت جمعی و همچنین موافقت با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری توسط یکی از سرمایه‌گذاران در حوزه انرژی‌های نو، محیط زیست، عام‌المنفعه و انتخاب هشت طرح برای سرمایه‌گذاران توسط یکی دیگر از کارگزاران دالان بخش سرمایه‌گذاری را از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته طی این جشنواره دانست.

وی با اشاره به گزارش مجموعه صندوق‌های VC شرکت کننده در این جشنواره گفت: تقریبا تمامی شرکت کنندگان و طرح‌ها در این راستا در بخش تجاری‌سازی مورد بررسی قرار گرفتند.

به گفته الستی در طول جشنواره هفت جلسه مشترک بین سرمایه‌گذاران، مخترعان و نهادهای تسهیل‌کننده برگزار شد و تفاهم‌نامه و قراردادهای لازم در این راستا منعقد شد.

وی با تاکید بر این که میزان تعامل دقیق مخترعان با بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاران در حال جمع‌آوری است، تصریح کرد: به عنوان نمونه سال گذشته 19.4 میلیارد تومان قرارداد بین مخترعان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در پنجمین جشنواره ملی نوآوری منعقد شد که در این میان چهار میلیارد تومان قراردادها به صورت قطعی بود و مابقی تفاهم‌نامه‌هایی بود که با پیگیری دفتر بنیاد به قرارداد منجر شد.

الستی، اقدامات صورت گرفته در ششمین جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی را نشان از یک حرکت ملی دانست و گفت: امروز عمده فعالیت‌ها از طریق موسسات تسهیل‌کننده انجام شده که امیدواریم روز به روز شاهد درخشش بیشتر در این حوزه‌ها باشیم.

اخبار کارآفرینی و فناوری

تاریخ خبر: 92/11/18

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *