انعقاد ۳٫۵ میلیارد تومان قرارداد تجاری‌سازی اختراعات در جشنواره نوآوری و شکوفایی

مدیر شبکه مجازی تجاری‌سازی ایده و اختراع (ویکی آیدیا) از انعقاد ۳٫۵ میلیارد تومان قرارداد تجاری‌سازی اختراعات بین مخترعان و سرمایه‌گذاران در ششمین جشنواره نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی خبر داد.

مهدی متقیان که به نمایندگی از «ویکی آیدیا»، جایزه برتر جشنواره در بخش دالان تسهیل کنندگان را کسب کرده در گفت‌وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: ۲۵ شرکت کارگزار و ۲۰ شرکت سرمایه‌گذار با هماهنگی شبکه و بنیاد ملی نخبگان در جشنواره امسال شرکت داشتند که ویکی آیدیا به عنوان کارگزار برتر موفق به انعقاد ۳٫۵ میلیارد تومان قرارداد تجاری‌سازی اختراعات شد.

وی خاطرنشان کرد: این قراردادها شامل قراردادی یک میلیارد تومانی بین مخترعی از استان تهران و سرمایه‌گذاری از آذربایجان شرقی، قراردادی ۷۵۰ میلیون تومانی بین دو مخترع و سرمایه‌گذار اصفهانی، قراردادی ۳۵۰ میلیون تومانی بین مخترع و سرمایه‌گذاری از خراسان رضوی، قراردادی ۲۰۰ میلیون تومانی بین مخترعی گیلانی و سرمایه‌گذاری اصفهانی، قرارداد ۵۰ میلیون تومانی بین مخترعی از استان فارس و سرمایه‌گذاری از استان اصفهان و قراردادی ۴۵۰ میلیون تومانی برای فروش محصولات دانش‌بنیان است.

متقیان تصریح کرد: شبکه مجازی تجاری سازی ایده و اختراع همچنین طی ایام برگزاری جشنواره اقدام به انتشار ویژه نامه «نیازمندی های فناورانه صنعت» کرد که در آن ۵۶ مشکل واحدهای صنعتی کشور به مخترعان شرکت‌کننده در جشنواره اطلاع رسانی شد که برای رفع ۲۵ مشکل داوطلبانی اعلام آمادگی کردند که در حال بررسی شرایط و توانمندی های آنها را برای معرفی مخترعان به صنعتگران هستیم.

وی در ادامه از انتشار کتاب مجموعه اختراعات عرضه شده در نمایشگاه و جشنواره نوآوری و شکوفایی حاوی اختراعات طرح های ارائه شده در جشنواره خبر داد و آن را منبعی باارزش برای صنعتگران، سرمایه‌گذاران و دیگر علاقمندان عنوان کرد.

مدیر شبکه ویکی آیدیا همچنین از امضای تفاهم‌نامه با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی برای تجاری سازی طرح‌های نوآورانه آنها خبر داد و گفت: ویکی آیدیا همچنین با همکاری مجله «کارآفرینان» صفحاتی از هر شماره این مجله را به معرفی محصولات دانش‌بنیان و فرصت‌های سرمایه‌گذاری اختصاص داده است.

خاطرنشان کرد: شبکه ویکی آیدیا به منظور تسهیل و تسریع در فرآیند تجاری سازی طرح‌ها و ایجاد ارتباط متقابل بین علم و صنعت در کشور طراحی شده است.

مدیر شبکه ویکی آیدیا ادامه داد: ویکی آیدیا با تهیه بانک اطلاعاتی نیازمندی‌های فناورانه صنایع کشور از یک سو و بانک اطلاعات اختراعات و محصولات دانش‌بنیان از سوی دیگر سعی در شناسایی نیازها و توانمندی‌های موجود در کشور کرده است و با ایجاد یک شبکه منسجم و ساختارمند علاوه بر حل نیازهای فناورانه صنایع از طریق نخبگان، مخترعان و شرکت‌های دانش بنیان زمینه را برای تجاری‌سازی و معرفی اختراعات و محصولات دانش‌بنیان به سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان فراهم می‌کند.

متقیان درباره نحوه ارائه خدمات این شبکه به مخترعان گفت: ویکی آیدیا در چارچوب یک شبکه اطلاعاتی و ارتباطی بین مخترعان، تولیدکنندگان، متخصصان، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های دانش‌بنیان خدماتی از قبیل شناسایی و جذب نیازهای فناورانه صنایع کشور، معرفی نیازهای فناورانه صنایع به سایر عناصر شبکه به منظور ارائه راهکار، عضویت نخبگان و متخصصان در تیم‌های تخصصی حل نیازمندی‌های فناورانه صنایع، معرفی طرح‌ها و اختراعات سودآور به سرمایه‌گذاران و صنعتگران، جذب سرمایه‌گذار برای تجاری‌سازی طرح‌ها و اختراعات و معرفی و بازاریابی محصولات دانش‌بنیان ارائه می‌دهد.

وی با اشاره به جمع‌آوری نیازهای صنعت توسط این شبکه و ارائه این نیازها به مخترعان، متخصصان و شرکت‌های دانش‌بنیان تصریح کرد: ویکی آیدیا با ارائه این نیازها در تلاش است که از توانایی شرکت‌های دانش‌بنیان و مخترعان درجهت خود کفایی صنعت کشور به کار گرفته شود.

متقیان ادامه داد: این شبکه یک موتور جستجوگر است که بر اساس نیاز مراجعه کننده در جهت نیازهای اختراعات و نیازهای فناورانه و محصولات دانش‌بنیان می‌تواند پاسخگوی مراجعه کنندگان باشد.

وی از صاحبان صنایع، مخترعان، سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان درخواست کرد برای ثبت اطلاعات و دریافت خدمات رایگان به این شبکه به نشانی الکترونیکی www.wikiidea.ir مراجعه کنند.

ششمین جشنواره نوآوری وشکوفایی فجر انقلاب اسلامی، ۱۴ تا ۱۷ بهمن ماه جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

اخبار کارآفرینی و فناوری

تاریخ خبر: ۹۲/۱۱/۱۹

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *