بازگشت 1500متخصص و کارآفرین ایرانی به کشور

از سال 94 برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور (international.bmn.ir) در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طراحی و اجرا شد. در طی 5 سال گذشته با اجرای این برنامه بیش از 8 هزار نفر از متخصصان ایرانی خارج از کشور در طرح‌ها و پروژه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت با دانشگاه‌ها، مراکز رشد و نوآوری، شرکتهای دانش‌بنیان و پارک‌های فناوری همکاری کرده‌اند.

تاکنون بیش از یک هزار و 500 نفر از ایرانیان خارج از کشور به ایران بازگشته‌اند. کسانی‌که تجارب و دانش آنها نقش موثری در رشد و توسعه توانمند علمی، فناوری و قتصاد دانش‌بنیان کشور داشته است.

استفاده از ظرفیت متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور با هدف برقراری ارتباط و همکاری با محیط‌های علمی و شرکت‌های دانش‌بنیان منتخب و همچنین بهره‌مندی از دانش و فناوری‌های جدید برای کمک به توسعه پایدار در حوزه‌های بین‌المللی اجرایی شده است. این کار در قالب برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به اجرا درآمده است.

مخاطبان اصلی این برنامه محققان، متخصصان و سرآمدان علمی ایرانی خارج از کشور هستند. این خدمات در قالب مکانیزم‌های مختلف و متنوع حمایتی  مانند پسادکتری، فرصت مطالعاتی، اساتید مدعو و معین، تاسیس شرکت فناور، برگزاری سخنرانی و کارگاه تخصصی و پروژه تخصصی جایگزین خدمت سربازی با تاکید بر مدل چرخش مغزها ارائه شده است.

200 دانشگاه برتر دنیا براساس رتبه بندی Times و QS

مهدی قلعه‌نوی رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این‌که در این طرح 200 دانشگاه برتر دنیا براساس مراجع بین‌المللی رتبه‌بندی را مدنظر داریم، می‌گوید: دانش‌آموختگان دوره دکتری از این دانشگاه‌ها، اساتید ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا و متخصصان و کارآفرینان فعال در یکی از موسسات شاخص علمی و فناوری یا شرکت‌های فناور بین‌المللی مخاطبان اصلی در اجرای این برنامه هستند. در طی این مدت هم یک هزار و 500 نفر از آنها به ایران بازگشتند.

وی ادامه می‌دهد: اگر بتوانیم از ظرفیت‌های ارزشمند علمی و تخصصی ایرانیان علاقه‌مند به همکاری با کشور به درستی استفاده و ارتباط و تعامل آنها با مراکز علمی و فناوری منتخب داخلی را برقرار کنیم جهش قابل توجهی در حوزه‌های مختلف علمی و اقتصادی کشور خواهیم داشت.

به گفته قلعه‌نوی، همه این افراد سرآمدان علمی کشور هستند کسانی که نقشی تاثیرگذار در آینده کشور دارند. بنابراین باید برای ایجاد ارتباط و استفاده از توان علمی و تخصصی آنها برای توسعه علم و فناوری در کشور تلاش کنیم و با اجرای برنامه‌های متنوع‌تر، بازگشت و همکاری آنها به کشور را سرعت دهیم.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *