بازدید از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

در روز دوشنبه مورخ هجدهم آذر ماه دانشجویان رشته شیمی بازدیدی از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی واقع در حصارک کرج داشتند.

بازدید مذکور با حضور 18 فرد حدود پنج و نیم ساعت به طول انجامید.

در این بازدید آقای مهندس غیاثی مسئولیت برگزاری بازدید را برعهده داشتند و کلیه هماهنگی‌های بازدید توسط مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف صورت گرفت؛ انجمن علمی دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شریف نیز در اطلاع رسانی و ثبت نام دانشجویان همکاری فعالانه‌ای داشت.

لازم به ذکر است که پیشنهاد این بازدید از سوی دانشجویان و انجمن بیوتکنولوژی دانشگاه تهران مطرح شده بود بنابراین در فرآیند ثبت نام بخشی از ظرفیت که مازاد نفرات ثبت نام شدگان از دانشگاه صنعتی شریف بود نیز به صورت آزاد به این عزیزان اختصاص داده شد و موسسه نیز از این امر مطلع بود.

مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیش از 90 سال سابقه فعالیت یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراکز علمی و تحقیقاتی کشور است. این مؤسسه فعالیت خود را در سال 1303 تحت نظارت وزارت فلاحت و فوائد عامه (وزارت کشاورزی وقت) با تحقیقات پیرامون راه‌های مبارزه با بیماری خانمانسوز طاعون گاوی که با تلف کردن صدها هزار راس گاو حیات دامی کشور را مورد تهدید قرار داده بود آغاز کرد و پس از مدت کوتاهی با تولید و عرضه واکسن موثر علیه بیماری مزبور دوره نوینی از مبارزه علیه بیماری‌ها را در کشور پایه گذاری نمود. در سال‌های پس از انقلاب اسلامی روند فعالیت‌ها در مؤسسه تحقیقات رازی از لحاظ کمی و کیفی گسترش پیدا کرد به طوری که تحقیق و تولید بسیاری از واکسن‌های دامی و انسانی از جمله واکسن‌های اوریون، سرخجه و سه‌گانه (سرخک ، سرخجه و اوریون) در این سال‌ها انجام گرفت.

مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی بزرگترین مرکز تولید واکسن و فرآورده‌های بیولوژیک در خاورمیانه بوده و دومین مرکز بزرگ در این حوزه در میان مراکز دولتی در جهان می‌باشد. موسسه مذکور تحت نظارت و استانداردهای WHO و OEI فعالیت می‌کند به نحوی که کیفیت محصولات آن در مقایسه با بسیاری از سازندگان خارجی علی الخصوص در صورت توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه و الگوی ژنی آن منطقه به مراتب بالاتر و موثرتر است. موسسه مذکور در قالب همکاری با سازمان‌های بهداشت جهانی نیز به سایر کشورها برای راه اندازی مراکز مشابه مشاوره داده و می‌دهد؛ همچنین با موسسات بهداشتی سایر کشورها از جمله کشورهای پیشرفته نیز تبادل دانش و فناوری دارد.

مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به ترتیب در زمینه‌های واکسن طیور، دام سبک و سنگین و واکسن انسانی در حدود 25%، 90% و 60% نیاز کشور را به تنهایی تامین میکند؛ علاوه بر این موارد در زمینه آنتی سرم‌ها و سرم‌های درمانی ضد عقرب زدگی و ضد زهر مار در انواع اقلیم‌های ایران نیز فعال می‌باشد به نحوی که با وجود آن که ایران دومین کشور دنیا در زمینه وجود انواع حیوانات سمی می‌باشد اما آمار مرگ و میر در این زمینه ناچیز است.

از دیگر فعالیت‌های تحقیقاتی این مجموعه در زمینه واکسن آبزیان و دوزیستان است. از نکات حائز اهمیت این موسسه توجه به خودکفا بودن آن در بیشتر زمینه هاست. تمامی شواهد بیان شده گویای این مسئله است که موسسه مذکور در تامین امنیت بیولوژیک کشور در مقابل تهاجم‌های طبیعی و غیر طبیعی بیولوژیک همانند سدی محکم عمل می‌کند.

بازدیدهای وزرا و روسای جمهور ایران و کشورهای خارجی از جمله کشورهای پیشرفته از این موسسه در زمان‌های مختلف گویای اهمیت بسیار بالای این مجموعه در سطح کلان و بین المللی می‌باشد.

در این بازدید ابتدا به نمایشگاه روابط عمومی و دستاوردهای موسسه مراجعه شد و توضیحی جامع از گذشته و وضع موجود موسسه و اهمیت فعالیت‌های آن در سطح ملی و بین المللی داده شد؛ سپس پرسش و پاسخ‌هایی میان دانشجویان و یکی از متخصصین موسسه که همراه دانشجویان بود رد و بدل شد؛ پس از این بخش به بخش جانوران سمی و تهیه پادزهر مراجعه شد که متاسفانه به دلیل اجرا برنامه نظافت دوره‌ای از بخش نگهداری حیوانات، امکان بازدید از این بخش نبود و صرفا یکی از متخصصان بخش مذکور روند تهیه پادزهر که  از خون اسب‌های مسموم شده و درمان شده مرکز استفاده می‌شود را بیان نمود؛ پس از آن دانشجویان با متخصص مذکور در این زمینه پرسش و پاسخ داشتند و برنامه بازدید به پایان رسید.

از نکات قابل توجه بازدید مذکور ملاحظات بهداشتی موسسه در بازدید از سایر بخش‌ها بود که به منظور رعایت ایمنی به هیچ وجه بازدید دانشجویی امکان پذیر نبود که طبیعتا رضایت از بازدید را میان دانشجویان کاهش می‌داد؛ با وجود این مسئله آشنایی با طیف و حجم گسترده فعالیت‌های این موسسه برای تمامی دانشجویان شگفت آور و جذاب بود.

تصویر بازدیدکنندگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *