بیست‌و پنجمین دوره از رویداد مسیر آینده من

روز دو‌شنبه 29 مهر ماه 1398 بیست‌و پنجمین دوره از رویداد مسیر آینده من در سالن جابر دانشکده شیمی برگزار شد.

سخنرانان این رویداد:

  • دکتر آرش امینی “عضو هیئت علمی دانشکده برق دانشگاه شریف”
  • سارا هاشمی “بنیان‌گذار و مدیرعامل استارتاپ وینک”
  • صادق معصومی “هم‌بنیان‌گذار استارتاپ هویو”
  • زهرا قنبریان “مسئول ترویج و فرهنگ‌سازی مرکز کارآفرینی شریف”
  • محمد صنیعی “دانشجوی مقطع کارشناسی مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف”

در ابتدای برنامه پس از خوشامدگویی و پخش کلیپ صادق معصومی “هم‌بنیان‌گذار استارتاپ هویو” به این نکات اشاره کرد: “من مکانیک شریف خواندم و وارد مسیر کارآفرینی شدم. دانشگاه شریف، مکانی برای ارتقای علمی است.

در سال‌های اول، درس را به خاطر یادگیری بخوانید نه فقط برای نمره گرفتن. در سال دوم و سوم، تعداد زیادی از دانشجویان، قصد مهاجرت دارند سعی کنید تحت تاثیر آنها قرار نگیرید و درباره‌ی این موضوع، هوشمندانه عمل کنید. در سال چهارم و پنجم همه، به، ادامه تحصیل یا سربازی فکر می‌کنند امّا، نباید به خاطر نرفتن به سربازی، ادامه تحصیل دهیم چون ممکن است در آینده، از کاری که کردیم پشیمان شویم”.

ایشان، در ادامه گفت: “دانشگاه، فضایی است که علوم را به دانشجو یاد می‌دهد ولی وقتی او علمش را به جامعه منتقل کند دانشجو هست وگرنه دانش‌آموز می‌باشد. دانشجو، باید، مهارت حل مسئله، مذاکره، دوستی و … را داشته باشد چون، این موارد، موفقیت ما را شکل می‌دهند”.

وی افزود:”23-18 سالگی بهترین زمان برای کسب تجربه است پس، نیمی از زمان خود را به مطالعه‌ی دروس دانشگاهی اختصاص دهید و نیم دیگری از زمان خود را در استارتاپ‌ها و شرکت‌ها کار کنید یا برای کسب تجربه، کارآموزی نمایید و در انجمن‌های علمی فعالیت داشته باشید، یا در جمع‌های دوستانه حضور یابید و با آنها به مسافرت و کوهنوردی بروید. پس از آن، سعی کنید که در سن 24 سالگی روی هدف خود متمرکز شوید”.

سارا هاشمی “بنیان‌گذار و مدیرعامل استارتاپ وینک” گفت: “مسیر خود را معین کنید تا بدانید که می‌خواهید به چه جایگاهی برسید؟ ضمنا، سرگذشت افراد موفق را بخوانید تا این که عوامل موفقیت آنها را بشناسید.

به طور کلی، دریافت کمیسیون و تبلیغات جزو مدل‌های درآمدی استارتاپ وینک هست و مهمترین چالش کسب‌وکارها، مدیریت منابع انسانی در مورد جذب نیرو و راضی نگه داشتن نیروی کار است.

در نهایت، شما، اگر ایده دارید به کمک شتابدهنده نیاز خواهید داشت و اگر محصولی طراحی کرده باشید باید به سراغ سرمایه‌گذار بروید”.

دکتر آرش امینی”عضو هیئت علمی دانشکده برق دانشگاه شریف” در مورد خود و فعالیت‌هایش اظهار داشت: “من در مدرسه‌ی علامه حلّی درس می‌خواندم و در المپیاد ریاضی نیز حضور داشتم به همین دلیل، برق دانشگاه شریف را انتخاب کردم امّا تصویر درستی از رشته‌ی برق نداشتم ولی وقتی که در یک شرکت دولتی مشغول به کار شدم، فهمیدم که مدیر ما با این که در دانشگاه آزاد تحصیل کرده بود نسبت به ما که تحصیل‌کردگان دانشگاه شریف بودیم قدرت مدیریت بیشتری داشت.

من، چون دوست داشتم در رشته‌ی دیگری هم تحصیل کنم، مهندسی نفت را انتخاب کردم و پس از اتمام آن، تصمیم به مهاجرت گرفتم امّا انتخاب برایم دشوار بود و در نهایت، از ایران نرفتم.

بعد از آن، به خاطر معدلم، بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دادم و در شرکت عموی دوستم مشغول به کار شدم و سپس، دکترای دانشگاه شریف خواندم و در سال آخری که در مقطع دکترا بودم به خارج از کشور رفتم.

بعد از آن، درخواست هیئت علمی از دانشگاه شریف دریافت کردم و به ایران بازگشتم و به توصیه‌ی یکی از دوستانم در حال انجام پروژه با یک سری از دانشجویانم هستم.

من، به شما توصیه می‌کنم که در ترم 1و2 با محیط دانشگاه آشنا شوید و بعد به دنبال کار بروید”.

سپس، محمد صنیعی “دانشجوی مقطع کارشناسی مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف” گفت: “خودشناسی، اولویت‌بندی و مسئولیت‌پذیری خیلی مهم است ولی بیشتر افراد نمی‌دانند که می‌خواهند در آینده چه کار کنند؟

متاسفانه، اغلب آن چه که ما در دانشگاه می‌خوانیم ممکن است که برای ما کاربردی نباشند. پس، سعی کنید، در یک زمینه متخصص شوید تا اعتماد به نفس برای ادامه‌ی زندگی را کسب کنید.

حتما، به دنبال یک رشته‌ی هنری بروید زیرا، هنر، شیوه‌ی صحیح زندگی را به شما آموزش می‌دهد.

تلاش کنید تا اطلاعات هنری اندکی داشته باشید و مطالعه‌ی کتاب‌های روانشناسی، ادبیات، رمان و اقتصاد را فراموش نکنید و ‌ کتاب تفکر زاید نوشته‌ی محمد جعفر مصفا را نیز حتما مطالعه  نمایید”.

 

نویسنده : یاسمن حسینی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *