دومین دوره رویداد استارتاپ‌مچ

افتتاحیه دومین دوره رویداد استارتاپ مچ

افتتاحیه‌ی رویداد استارتاپ مچ با پذیرش حاضران در روز پنجشنبه 18مهر ماه 1398 در سالن جابر ابن حیّان دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

در دوره‌ی اول استارتاپ مچ که با همکاری دانشگاه شهید بهشتی در مجتمع خدمات فناوری شریف برگزار شد ، 60 نفر در قالب 14 تیم در آن حضور داشتند.

حامیان این رویداد: مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف، پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، یکتا نت، یوتا و شرکت آیان بودند.

مهندس مومنی “مدیر بازاریابی یکتانت” گفت: “دنیا دارد به سمت رشد سریع میل می‌کند و بیشترین هزینه، مربوط به بازاریابی و تبلیغات است که گوگل و فیس بوک به دلیل دسترسی به دیتاهای مختلف، پیشنهادهای خود را به مشتریان عرضه می‌کنند. ما، هم، در یکتانت سعی کردیم که وارد توسعه‌ی دیجیتال مارکتینگ استارتاپ‌ها شویم و به رشد آنها کمک کنیم”.

بعد از آن، کارگاه تیم‌سازی توسط علی عباسی آغاز شد. ایشان، فارغ التحصیل IT شریف در سال 93 هستند.

مهندس عباسی به این مطالب اشاره کرد: “از نظر بیل گراس، تیم خوب و زمان مناسب برای ورود به بازار، مهم‌تر از ایده، سرمایه و مدل تجاری است.

به طور کلی، تیم، شامل تعداد کمی از افراد با مهارت‌های مکمل هست که متعهد به اهداف مشترک می‌باشند و خود را در برابر مسائل پاسخگو می‌دانند.

تست شخصیت‌شناسی MBTI از شناخته‌شده‌ترین تست‌ها برای انتخاب اعضای مناسب تیم‌ها است. این تست، شامل چهار مقیاس دوقطبی “درون‌گرا، برون‌گرا، حسی و شهودی” که به هر قطب، یک تیپ شخصیتی گفته می‌شود و سبک شما را در تعاملات اجتماعی، جمع‌آوری اطلاعات و ارزیابی و تصمیم‌گیری معین می‌کند.

در انتخاب شریک خود دقّت کنید و بدانید که او باید دارای تخصص، تجربه، تعهد، تلاش و تحمل باشد. تعهد و تلاش را نمی‌توان حذف کرد امّا تجربه باید همراه با اشتیاق به یادگیری و تمایل به آموزش باشد. صبر و تحمل نیز برای پیشرفت کار لازم است.

کارفرمایان حتما باید از قوانین کسب‌وکار آگاه باشند تا بتوانند جذب نیرو کنند. فرآیند استخدام نشان می‌دهد که شما ساختار دارید و این که آیا شخصیت فرد مورد نظر، با اهداف سازمان مطابقت دارد؟

ولی، پس از استخدام، بهتر است که قرارداد فرد را در سه یا چهار روز اول به او بدهیم و معمولا، بهتر است که جلسه‌ی معارفه برایش گرفته شود و شرح وظایفش و پروژه‌ها، نیز، به او معرفی گردد. کارفرما باید به عیدی و سنوات کارمندانش توجه داشته باشد چون او به ازای هر سال، سنوات، باید، یک‌ماه حقوق دریافت کند.

اگر از نیرویی ناراضی بودید و قصد اخراجش را داشتید، هم، جشن خداحافظی‌ای برگزار کنید که با خاطره‌ی خوش از آنجا خارج شود.

ساختارسازی، نیز، برای شرکت، اهمیت زیادی دارد و ساختار افقی برای تیم‌های کوچک و ساختار عمودی و ماتریسی مربوط به تیم‌های بزرگ هست”.

پس از صرف ناهار و استراحت، ارائه‌ی‌ تیم‌ها آغاز شد و تیم‌ها و حوزه‌ی کاری آنها به ترتیب شامل :

معمار شو، “اپلیکیشن در حوزه‌ی معماری”، یونیما، “اپلیکیشن ارائه‌ی خدمات دانشجویی”، هویو “مرجع رسمی بازی و سرگرمی”، وایستوو، “اپلیکیشن راهبرد حرکت پایدار”، دپوچی، “سامانه‌ی اینترنتی جمع‌آوری لوازم مستعمل خانگی و ضایعات فلزی”، بهداد “رهگیری محصولات زیست فناوری و ژنتیک با اپلیکیشن”، جشنپ، “طراحی وب سایت جشن تولد در کافه‌ها”،جهان دید رایکا، “وای فای آزاد”، آسون ترجمه، “دارالترجمه‌ی آنلاین”، ساینا پدیا، “وب‌سایت متخصص‌یاب”، بتا، “پلت‌فرمی برای تقویت تولیدی تولیدکندگان”، شیک شیم ” اپلیکیشن طراحی ظاهر افراد”، فناوران نوتاش، “سامانه‌ی هوشمند قیمت‌گذاری املاک”، اکسیژن، “دستگاه تصفیه‌ی هوا”، سلفیت، “طراحی اپلیکیشن رژیم غذایی، باشگاه ورزشی و …”، ارنست گیمینگ، “بازی‌ سازی”، گیره “فروش آنلاین مبلمان و طراحی با واقعیت افزوده”، استارتاپ آسپا بیم “وب اپلیکیشن برای پروژه‌های ساختمانی”، منیو،”منوی دیجیتال”، My Market، “تبلیغات هدفمند به مشتریان” بود.

اختتامیه‌ی استارتاپ مچ‌

اختتامیه‌ی استارتاپ مچ روز جمعه 19 مهر 1398 در دیجی کالا نکست برگزار شد.

سینا بهزادی‌فر از شرکت دیجی کالا نکست در مورد فعالیت‌های‌شان اظهار کرد: “تمرکز ما در دیجی کالا نکست بر روی هوش مصنوعی است.

در کمپ استارتاپی، متقاضیان می‌توانند استارتاپ‌های خود را تحت نظارت شرکت‌های بزرگی که دارای Data Base های قوی هستند، راه‌اندازی کنند.

در کمپ تابستانی ما که در تیر ماه برگزار شد 30 نفر از اشخاص توانستند در قالب 7 تیم به مرحله‌ی نهایی راه یابند و در تیم‌ها عضو شوند.

ثبت نام کمپ زمستانی ما نیز آغاز شده‌است و افرادی که در رشته‌های ریاضی، نرم‌افزار و علم داده تحصیل می‌کنند، می‌توانند، در این رویداد، حضور داشته‌باشند”.

به طور کلی، از 24 تیم حاضر در این برنامه، 30% از دانشگاه شریف، 35% دانشجویان دانشگاه‌های سراسری غیرشریفی و 35% اشخاصی بودند که به صورت آزاد ثبت‌ نام کردند یا دانشجوی دانشگاه آزاد بودند.

%50 مذاکره‎ها موفّقیّت‌آمیز بودند، 20 نفر به صورت قطعی و قراردادی به عضویت تیم‌ها در آمدند ولی، 30% از افراد نتوانستند عضو یک تیم شوند. ضمنا، 38% شرکت‌کنندگان، متخصص برنامه‌نویسی، 15% گرافیست، 15% دیجیتال مارکتینگ و 24% افراد، مهندس‌های برق و صنایع که علاقمند به استارتاپ هستند، بودند.

در بخش پایانی رویداد، علی عباسی “مدیر عامل قبضینو” به نکاتی در مورد کار خود و تجارت اشاره کرد: “یکی از بزرگترین سرمایه‌های کسب‌وکار، شبکه‌سازی و گسترش ارتباط با افراد گوناگون است و من، نیز، تلاش می‌کنم که با اشخاص مختلف، تعامل داشته باشم. من در کارگاه تیم سازی توانستم بخشی از تجربه‌هایم را به علاقمندان ارائه دهم. ما، به عنوان حامی، تلاش کردیم تا رویداد استارتاپ مچ، بهتر برگزار شود.

رویداد استارتاپ مچ در عصر روز جمعه 19 مهر ماه 1398 به پایان رسید.

نویسنده: یاسمن حسینی

تصاویری از رویداد استارتاپ مچ

تصویری راز رویداد استارتاپ مچ

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *