کارگاه آموزشی تقسیم سهام

کارگاه تقسیم سهام، روز دوشنبه 15 مهر ماه 1398 با تدریس مهندس جعفری در سالن آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

به طور کلی، ایده، شرط لازم برای شروع یک فعالیت استارتاپی است اما شرط کافی برای این کار نمی‌باشد. تبدیل ایده به محصول با در اختیار داشتن تیم با تجربه و کارآزموده امکان‌پذیر هست که اعضا با داشتن دید تجاری و روابط عمومی قوی می‌توانند پاسخگوی نیازهای مشتریان گوناگون با علایق مختلف باشند.

در کار تیمی، بهتر است که خصلت‌های مهم برای بقای تجارت خود را در نظر بگیریم و با همفکری همدیگر و با تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف برای رفع مشکلات تلاش کنیم. ضمنا، شرح وظایف افراد و میزان ساعت کاری اشخاص، باید، مشخص باشد و چون سوددهی استارتاپ‌ها به صورت ناگهانی است میزان حقوق و درصد سهام اشخاص نیز باید شفاف و مکتوب باشد و تمدید قراردادها در هر دوره‌ی 5 ساله مطابق با شرایط جدید انجام شود.

آقای مهندس جعفری، نحوه‌ی چگونگی تقسیم سهام، را با استفاده از استارتاپ نواک که خودشان در آن فعالیت می‌کنند، توضیح دادند.

ایشان به تیم‌ها توصیه کردند: “همه‌ی افراد تیم نباید یک تخصص داشته باشند. سعی کنید، شتابزده، تصمیم نگیرید. داشتن ایده‌ی اولیه دلیل خوبی برای مطالبه‌ی سهام بیشتر نیست. اختصاص درصد یکسان به همه‌ی افراد تیم، ممکن است سبب تعارض و درگیری شود. سهام بنیان‌گذاران را کمتر از 10% قرار ندهید زیرا باعث بی‌ارزش شدن کار آنها می‌شود.

سعی کنید تعداد بنیان‌گذاران از 4 نفر بیشتر نباشد زیرا افزایش آن، موجب سخت شدن تصمیم‌گیری می‌شود. هیچ‌گاه، علایق شخصی را وارد کار نکنید. همیشه، بیش از 50% سهام را به بنیان‌گذاران اختصاص دهید و بدانید که کسی که قابلیت‌های بیشتری دارد باید سهم زیادتری داشته باشد. برای پیشرفت کاری خود تلاش نمایید و روحیه‌ی تیمی‌تان را تقویت کنید”.

مهندس جعفری در پایان، شتابدهنده‌ی تک و سایت Founderes.com را که تقسیم سهام را با بررسی پارامترهای مختلف انجام می‌دهد به حاضران معرفی کردند.

نویسنده: یاسمن حسینی

 

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *