آیا شروع کسب‌و کار و دانشگاه رفتن دو مسیر جدا هستند ؟

در اندیشه کارآفرین شدن هستید؟ شاید این موضوع برای مدت زیادی در ذهن شما وجود داشته است. اگر شما همانند بیشتر کارآفرینان باشید، بیشتر طول عمرتان را صرف کسب‌وکاری می‌کنید که حتی آن را کارآفرینی نیز نمی‌نامید. آیا شما بایستی یک کسب‌وکار را شروع کنید یا به دانشگاه بروید؟

دانشگاه برای همه نیست

بیشتر کارآفرینان موفق به شما خواهند گفت که به دانشگاه نرفته‌اند و بیشتر آنان حتی تحصیلات دبیرستان خود را نیز تمام نکرده‌اند. ولی بسیاری از آنان نیز روی حرف خود خواهند ایستاد و لازمه موفقیت در زندگی را در رفتن به دانشگاه خواهند دید. بنابراین کدام‌یک درست است؟ موضوع بحث درباره درست یا غلط بودن سخن نیست موضوع انتخاب گزینه صحیح برای هر فرد است. ترک تحصیل مقطع دبیرستان هرگز ایده خوبی نیست ولی برای برخی از افراد اجتناب‌ناپذیر است. این امر خصوصاً در مورد نوجوانانی که بایستی در مورد مسائل خانه و کسب درآمد برای پرداخت قبوض فعالیت کنند، صادق می‌باشد. برخی از جوانان، تلاش برای حضور در دانشگاه نکرده و تمرکز آن‌ها بر روی زمان حال حاضر است ولی این امر بدین معنا نیست که آن‌ها قابلیت اجرای یک کسب‌وکار چند میلیون دلاری را ندارند. در حقیقت کارآفرینان بسیاری از ADHD (اختلال نقص توجه بیش فعالی) رنج می‌برند و بیشتر آنان از درمان‌های مربوط به اختلالات کمبود توجه بهره می‌گیرند. به دلایلی، توانایی تغییر سریع فعالیت‌ها مهارتی است که یک کارآفرین بدان نیاز دارد ولی مدرک دانشگاهی یکی از آن‌ها نیست.

این سؤالات را از خود در مورد رفتن به دانشگاه بپرسید

هنگامی‌که شما برخلاف ایجاد یک کسب‌وکار به دانشگاه می‌روید، چندین سؤال را بایستی از خود بپرسید:

  • آیا حاضرید تا به‌ تنهایی عمل کنید و از ابتدا یک کسب‌وکار را شروع کنید یا شما از بالغ شدن و یادگیری در مورد خود و جهان اطراف بهره می‌برید؟
  • آیا هم‌اکنون سرمایه‌ای برای کسب‌وکار دارید؟ آیا گرفتن مدرک سبب افزایش مشروعیت کسب‌وکار شما می‌شود و شما را قادر به دسترسی به سرمایه‌ای می‌کند که می‌توانید برای شروع کسب‌وکارتان از آن استفاده کنید؟ برای مثال، به نظر می‌رسد که اخذ مدرک تحصیلی کسب‌وکاری، یک گام مناسب برای شروع در دانشگاه می‌باشد و شمارا قادر به کسب شغل مطلوبی برای مدتی می‌سازد تا اندوخته‌ای را برای اجرای کسب‌وکار خود در آینده به دست آورید.
  • آیا شما علاقه و اشتیاق حضور در دانشگاه را دارید؟ حضور در دانشگاه را تنها به دلیل نصیحت‌های والدین انجام ندهید. اگر بالای 18 سال سن دارید و دانشگاه را ارجح‌تر از شروع کسب‌وکار می‌بینید، این سؤال را از خود بپرسید: آیا برای 8 ساعت در روز می‌توانید در کلاس برای یادگیری بنشینید؟
  • ارزش آموزش در کوتاه‌مدت برخلاف بلندمدت چیست؟
  • انتظار کسب چه تجربیات یادگیری را در هنگام حضور در کسب‌وکار جدید دارید؟

هنگام پاسخگویی به این سؤالات، از ظاهرسازی پاسخ‌ها بپرهیزید و از سخنان معلم یا والدینتان استفاده نکنید. این زندگی شماست و شما بایستی تصمیم‌گیری در مورد آن را بر عهده بگیرید.

پیشنهاد نهایی چیست؟

بنابراین آیا برای کارآفرینی نیاز به رفتن به دانشگاه است؟ به‌طور خلاصه نه. آیا برای کارآفرین شدن بایستی حتما به دانشگاه رفت؟ خیر، اما دانشگاه رفتن برای راه‌اندازی کسب‌وکار شما مزیت‌های متعددی دارد. برخی از این مزیت‌ها عبارت‌اند از:

  • حضور در دانشگاه موجبات جستجوی حوزه کاری شما را فراهم می‌آورد، شما را با اینکه تا چه حد به کسب‌وکار علاقه دارید و برای راه‌اندازی آن مسئولیت‌پذیر هستید آشنا می‌کند و در این مسیر علاقه‌های کاری خودتان را می‌یابید.
  • حضور در دانشگاه سبب دسترسی به افراد، موقعیت‌ها و تجاربی می‌شود که در صورت عدم حضور در دانشگاه از آن‌ها محروم خواهید بود.
  • حضور در دانشگاه سبب ارائه فرصتی برای آزمودن نظریه‌های خود و مطالعه امور مبتنی بر ایده تجاری خود می‌شود.

اگرچه ایجاد کسب‌وکار به‌تمامی امور به‌خوبی پاسخ می‌دهد ولی یک سؤال همچنان باقی می‌ماند: آیا شما می‌خواهید که به دانشگاه زندگی بروید یا به دانشگاه تحصیلی؟ این پاسخ شمارا به ‌پیش برده و در دستیابی به موقعیت موردنظر یاری خواهد نمود. بیشتر افراد راه غیرمستقیم را انتخاب می‌کنند و به دانشگاه می‌روند یا به دانشگاه برمی‌گردند تا مدارکی را که به اعتبار کسب‌وکارشان خواهد افزود، به دست آورند و آنان را برای ابعاد مشخصی از مالکیت کسب‌وکار آماده کنند. بنا به این منطق، از خودتان این سؤال را بپرسید: آیا زمانی را برای آماده‌سازی جهت شروع کسب‌وکار خود نیاز دارید یا بلافاصله آماده حضور در این کسب‌وکار هستید؟

 بهترین راه برای شما

هیچ پاسخ صریحی وجود ندارد. پاسخی صحیح است که متناسب با ویژگی‌های شما و مناسب شما باشد. بنابراین، گزینه‌های خود را در نظر گرفته و این سؤال را نیز در نظر بگیرید: می‌توان هر دو را انجام داد؟ می‌توانید که هم به دانشگاه بروید و هم کسب‌وکار خود را شروع کنید؟ تمامی کارها و شغل‌های جانبی سخت بوده و امروزه بسیاری از دانشجویان، کسب‌وکارشان را در دانشگاه شروع می‌کنند. در نظرگیری اهمیت آموزش رسمی و توانایی یادگیری موضوعاتی که ما را به سطح دیگری از زندگی سوق می‌دهند، بسیار ارزشمند می‌باشد. به یاد داشته باشید که تصمیم‌گیری در مورد هر فعالیت ارزشمند می‌باشد ولی شما بایستی تصمیم‌گیری کنید.

 

نویسنده: John Packham

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *