درآمدزایی و اشتغال پایدار با مشاغل خانگی

‌دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی بیشترین تقاضا برای مشاغل خانگی را متعلق به ساکنین شهرها دانست و گفت: یش از ۸۲ درصد متقاضیان اشتغال خانگی را زنان و ۱۸ درصد را مردان تشکیل می‌دهند.

مهناز امامدادی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مشاغل خانگی ضمن ایجاد فرصتهای اشتغال برای افراد به ویژه زنان زمینه تجمیع سرمایه‌های خرد و اندک و عرضه محصولات تولید شده را فراهم می‌کند. امروز بسیاری از کشورهای توسعه یافته بخش اعظمی از بازار اشتغال خود را به مشاغل خانگی اختصاص داده و از ظرفیت بنگاههای خرد و کوچک در این خصوص بهره‌ برده‌اند.

وی با اشاره به اجرای الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی گفت: این طرح از طریق هدایت و مشاوره و استعدادیابی موجب توانمندسازی متقاضیان مشاغل خانگی می‌شود. شناسایی ظرفیتها، توانمندی متقاضیان و اتصال به بازار کار از مهمترین اهداف طرح است و جهاد دانشگاهی به عنوان مجری طرح وظیفه تسهیلگری را بر عهده دارد.

به گفته دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی الگوی توسعه مشاغل خانگی متقاضیان را به پشتیبانان و بنگاههای بالادستی متصل می‌کند و امکان درآمدزایی و اشتغال پایدار را برای افراد به وجود می‌آورد.

امامدادی مهمترین ویژگی الگوی نوین مشاغل خانگی را انعطاف‌پذیری آن دانست و گفت:با توجه به مزیت‌های نسبی هر منطقه انعطاف لازم در این طرح ایجاد می‌شود و در خصوص تسهیلات پرداختی نیز خوشخبتانه مشاغل خانگی وابستگی زیادی به تسهیلات ندارند. در گذشته برای ایجاد شغل نیازمند وام و تسهیلات بانکی بودیم و همین امر به اشتغال لطمه می‌زد ولی امروز پرداخت تسهیلات به ویژه در حوزه مشاغل خانگی در مرحله آخر کار است و افراد با تلاش خود کار را به سرانجام می‌رسانند و پرداخت وام زمانی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد که کار پیشرفت و توسعه لازم را پیدا کرده باشد.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در عین حال از توانمندسازی اقتصادی ۱۰۰ نفر از خانواده‌های زندانیان در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی خبر داد و گفت: در راستای حمایت از خانواده‌های زندانیان، پیش‌نویس قرارداد چهارجانبه میان انجمن حمایت از زندانیان، وزارت کار، صندوق‌ کارآفرینی امید و سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی تدوین شده که وظیفه بررسی و شناسایی، اولویت بندی مزیتهای استانی، توانمندسازی متقاضیان،  اتصال به بازار و پایدار سازی مشاغل را برعهده دارد.

وی از رشد فعالیتهای پشتیبانی در حوزه مشاغل خانگی خبر داد و گفت: بر اساس آمارها بیش از ۸۲ درصد متقاضیان اشتغال خانگی را زنان و ۱۸ درصد را مردان تشکیل می‌دهند که این نسبت در شهرها بیشتر از روستاها بوده و ۷۴ درصد مشاغل خانگی در شهرها و ۲۶ درصد در روستاها ایجاد شده است. همچنین طی سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ جمعا ۶۲ درصد سرپرستان خانوار در حوزه مشاغل خانگی مشغول به کار شده‌اند که از این تعداد ۱۵ درصد را مردان و ۴۷ درصد را زنان سرپرست خانوار تشکیل داده‌اند.

به گزارش ایسنا، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از جمله طرح های اشتغال حمایتی ذیل برنامه اشتغال فراگیر است که اجرای آن با نقش آفرینی سازمان جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد واسط و تسهیل‌گر با هدف توانمندسازی و اتصال متقاضیان مشاغل خانگی به بازار فروش محصولات، در هشت استان آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری و لرستان به شکل آزمایشی به اجرا درآمده است. پیش از این دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی از افزایش سقف تسهیلات فردی مشاغل خانگی به ۵۰ میلیون تومان خبر داده بود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *