ساخت کندوی هوشمند توسط تیم استارتاپی دانشگاه شریف

ساخت کندوی هوشمند توسط تیم استارتاپی دانشگاه شریف

به گزارش روابط عمومی؛ تیم استارتاپی نُوِه به سرپرستی دکتر امین‌رضایی زاده استادیار دانشکده‌ی مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و دکتر مهدی شهرداد استادیار پژوهشکده برق جهاد دانشگاهی با استفاده از اینترنت اشیاء موفق به ساخت کندویی هوشمند با نام کندووان پلاس (Kando1+) شدند. این کندو هم برای زنبورداران و زنبورستان‌ها و هم برای زنبورداری شخصی و قابل استفاده است.
دکتر شهرداد در خصوص هدف از ساخت این کندو می‌گوید: با استفاده از تکنولوژی روز و با هدف کمک به زنبورداری حرفه ای ( مدیریت کندو و زنبورستان‌ها) و همچنین زنبورداری شهری و شخصی کندوی هوشمند ساخته شده است.

تصویر کندو عسل

کندوی هوشمند به زنبورداران کمک می‌کند تا با نصب اپلیکیشنی بر روی موبایل خود از آخرین وضعیت کندو، اتقاقات اخیر و همچنین مشکلات پیش آمده در کندو آگاه شوند و با استفاده از این اطلاعات بهترین و مناسب‌ترین اقدام را در جهت برطرف کردن مشکل انجام دهند.
وی یادآور شد؛ افرادی که به صورت شخصی و در حد محدود نیز زنبورداری می‌کنند این امکان را دارند تا با توجه به دانش کمی که در خصوص زنبورداری دارند و با استفاده از این نرم افزار به بهترین شکل از زنبورها مراقبت کرده و سبب افزایش بازدهی کندو شوند.
دکتر شهرداد که خود دانش آموخته‌ی رشته‌ی مهندسی برق است در خصوص اقدامات و فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه‌ی کندوی هوشمند در دنیا می‌گوید: کشورهایی نظیر آمریکا، استرالیا و اسلوونی برای اولین بار در دنیا در این حوزه فعالیت‌هایی انجام داده‌اند اما کاری که توسط تیم نُوِه در دانشگاه صنعتی شریف انجام شده به نوعی جدید است.
دکتر امین رضایی‌زاده استادیار دانشگاه صنعتی شریف نیز در خصوص ویژگی‌ها و اجزای این کندو می‌گوید: با استفاده از اینترنت اشیاء نرم افزاری به منظور ارتباط و انتقال اطلاعات به زنبورداران تهیه شده است. کندوی هوشمند شامل یک کندوی شاهد است که ارتباطات را بین سرور و تلفن همراه برقرار می‌کند و با استفاده از سنسورهایی که در کندو وجود دارد اطلاعاتی را جمع آوری می‌کند.
وی افزود: در اکثر مواقع کندوها در موقعیت‌های خاصی نصب می‌شوند و دسترسی آسان به آنها محیا نیست. در چنین شرایطی کندوی هوشمند می‌تواند این امکان را فراهم آورد که علاوه بر انتقال آنلاین اطلاعات کندو به زنبوردار، به عنوان محافظ و دزدگیر عمل کند و تهدیدها و اتفاقات پیش آمده را به گوشی همراه وی ارسال کند.
دکتر رضایی‌زاده با اشاره به جمع آوری اطلاعات و ثبت فعالیت‌ها به صورت دستی توسط زنبورداران گفت: معمولا زنبورداران فعالیت‌ها و اقداماتی که برای زنبورها انجام شده است را به صورت دستی نوشته و ثبت می‌کنند. اما در کندوی هوشمند نرم افزار مدیریت زنبورستان‌ها مبتنی بر QR code ها طراحی شده که با استفاده از آن اطلاعات به راحتی ثبت و تحلیل شده و خدماتی چون؛

  • زمان شهدآوری منطقه
  • پیش بینی وضعیت هوا
  • هشدارهایی در این خصوص ارائه و علاوه بر آن بهترین راه حل و راهکار نیز به زنبورداران پیشنهاد می‌شود.

http://tsc.sharif.ir

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *