۲۳۰ میلیون دلار صادرات شرکت های دانش بنیان

شرکت های دانش بنیان کشور سال 97،  ۲۳۰ میلیون دلار محصول به خارج صادر کردند و ۸۰ هزار میلیارد ریال فروش داخلی داشتند.

مسعود برومند معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم روز سه شنبه در نشست هم افزایی دانشگاه و صنعت در حوزه آب، محیط زیست و کشاورزی با اعلام این مطلب، گفت: با تقویت شرکت‌های دانش بنیان شاهد رونق تولید نیز خواهیم بود.

این مسئول همچنین گفت: قزوین از استان‌های پیشگام در طرح آمایش سرزمینی است و پتانسیل آن در این زمینه باید به فعالیت‌های اجرایی تبدیل شود.

وی اضافه کرد: صنعت و نیز دانشگاه درون خود دچار مشکلاتی هستند و در این حوزه نقد یا خودزنی فایده ندارد بلکه باید با گفت و گو این مسایل را حل کرد.

برومند ادامه داد: امور کشور بدون تفکر سیستمی اداره می‌شود به طور مثال همین برنامه پنج ساله توسعه تنها مامنی برای پیش بینی بودجه است و اصلاً معنای برنامه ندارد در حالی که باید نظام اجرایی دقیق در برنامه ریزی، عملکرد و بودجه وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه نباید به دانشگاه‌ها فعالیتی را واگذار کرد که با ماهیت آن سنخیتی ندارد، گفت: دانشگاه‌ها باید در حوزه‌های اقتصادی، مدیریت و برنامه ریزی طرح ارایه دهند تا برنامه و بودجه به یکدیگر وصل شوند.

برومند با بیان اینکه اگر قرار است دانشگاه یار راهبردی صنعت باشد اول باید بداند مشکل در صنعت چیست، گفت: مشکل عمده ما در حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه نبود تبیین دقیق پروژه و تعریف دقیق خروجی پروژه است.

وی با اشاره به طرح حضور سه تا ۶ ماهه اعضای جوان هیات علمی دانشگاه‌ها در بخش صنایع، گفت: این طرح پیش از این الزامی نبود و در حال حاضر هم اجباری به دانشگاه‌ها نیست و وزارت علوم این اختیار را به هیات رییسه دانشگاه‌ها داده که اگر در خصوص یک عضو هیات علمی نیاز به حضور در صنعت نبود الزام نداشته باشد.

معاون وزیر علوم یادآور شد: دستگاه‌های اجرایی در استان‌ها می‌توانند از اعضای هیات علمی برای فرصت‌های مطالعاتی کوتاه مدت استفاده کنند.

وی افزود: در زمان حاضر ۴۲۰ نفر ظرفیت از بسیاری سازمان‌ها جهت فرصت مطالعاتی اساتید اعلام شده است.

برومند در بخش دیگری از صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: مدل سنتی ارتباط دانشگاه و صنعت از طریق امضای تفاهم نامه‌ها ایجاد می‌شود اما با توجه به کمبود منابع مالی بخش دولتی باید با نگاهی سرمایه گذارانه بتوانیم منابع بخش خصوصی را به توسعه جذب کنیم.

منبع : ایرنا 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *