4 راه برای اینکه از زمانتان بیشترین استفاده را ببرید.

برای اینکه بیشترین استفاده را از زمانتان ببرید 4 راه وجود دارد .

برای اینکه بهره وریتان را بیشینه کنید، باید از کارهای بیهوده‌ای که حواستان را پرت می کند دوری کنید.

آیا تا به حال احساس کرده اید که در طول روز زمان کافی ندارید؟ اگرچه نمی توانید ساعات روزتان را افزایش دهید، روش های زیادی وجود دارد تا زمان بیشتری برای کارهایی که باید به اتمام برسانید جدا کنید.

 

 

چگونه می شود زمان بیشتری داشت؟ جواب ساده است: چیزهای زمان بر که باعث می شوند کارتان را به تعویق بیندازید شناسایی کرده و آن ها را تغییر دهید. در ادامه چهار راه ساده را برای اینکه از زمانتان بهتر استفاده کنید و به کارهایتان برسید آورده ایم:

  1. اهداف مشخص تعیین کنید.

اهداف درهم و برهم انگیزه قوی ایجاد نمی کنند. خیلی سخت که برای یک پروژه و هدفی که انگیزه ای در شما ایجاد نمی کند، تمام تلاشتان را بکنید. معمولا در این مواقع افراد وارد حالت به عقب انداختن کارها می شوند، اگرچه ممکن است به راحتی به بهانه قدیمی وقت نداشتن، کارها را بر دوش دیگران بیندازید.

اما اگر یک هدف کاملا شفاف مانند خریدن یک خانه 300 هزار دلاری در دوسال آینده داشته باشید، چیزی در چنته دارید تا برای آن تلاش کنید. هرچه قدر آن هدف را بیشتر بخواهید، بیشتر به شما انگیزه می دهد. با یک هدف در ذهن، توانایی آن را خواهید داشت که آن را به قدم های کوچک تر قابل دستیابی تقسیم کنید که شما را به هدف اصلی نزدیک تر کند.

برای این مفهوم داده های علمی هم وجود دارد که به نظریه “تعیین هدف” معروف است که برمبنای تلاش های انجام شده دکتر ادوین لاک و دکتر گری لاتام بنا شده است.

پیرامون تحقیقاتشان در مورد ارتباط بین عملکرد و اهداف، آنها مشخص کردند که یک رابطه قوی بین میزان مشخص بودن اهداف و عملکرد کاری افراد وجود دارد. اهداف مشخص در مقایسه با اهداف نامشخص و یا اهدافی که به راحتی به دست می آیند منجر به عملکرد بهتری می شوند.

  1. یک برنامه روزانه بچینید و به آن پایبند باشید.

موفقیت پاداش یک عادت روزانه درست است. اگر مجموعه ای از عادات روزانه درست نداشته باشید، نمی توانید زمانتان را به درستی مدیریت کنید.

به عنوان یک مثال افراطی برنامه روزانه تیم کوک مدیرعامل اپل را در نظر بگیرید. او هر روز ساعت 3:45 دقیق صبح بلند می شود و ادعا می‌کند به همین دلیل میتواند بیش از هفتصد ایمیلی را که روزانه بدستش می رسد بررسی کند و همچنین زمان لازم برای ورزش کردن قبل از کار را پیدا میکند.

این مدل بیدار شدن شاید برای شما مناسب نباشد، اما شما هم می توانید با اضافه کردن یک سری عادت های روزانه مفید به برنامه تان کلی منفعت ببرید.

مثلا زود تر از خواب بلند شدن به شما اجازه می دهد یک سری کارهای جانبی را در ابتدای روز انجام دهید و بعد از آن شروع به انجام کارهای اصلی خودتان بکنید. یا می توانید هر شب بعد از شام بیست دقیقه را صرف یادگیری مهارت های مرتبط با کارتان بکنید.

با تعیین یک سری عادت های روزانه و پایبند بودن به آنها، بعد از مدتی متوجه خواهید شد که به راحتی برای بعضی از کارها زمان دارید چون برایتان یک عادت شده است.

  1. مسئولیت پذیر باشید.

عدم مسئولیت پذیری عقب انداختن کارها را خیلی راحت می کند، که باعث می شود زمان انگیزه لازم برای زمان جدا کردن در برنامه تان را نداشته باشید، حتی برای پروژه هایی که خیلی برایتان مهم است. راه حل ساده است: شما به فرد یا چیزی نیاز دارید که مسئولیت پذیر نگهتان دارد.

در این مورد یک شریک برای مسئولیت پذیری می تواند خیلی کمکتان کند.  این شریک ( که می تواد یک مربی، دوست و یا همسرتان باشد) فردی است که به شما کمک می کند تا ببیند چگونه به سمت رسیدن به اهدافتان حرکت می کنید.

زمانی که بدانید شریک‌تان هم به میزان پیشرفت شما در پروژه نگاه می کند، احتمالا برای پروژه ها و برنامه هایتان بیشتر زمان می گذارید. همین حقیقت که یک نفر دیگر به پیشرفت شما نگاه می کند، می تواند انگیزه ای قوی برای توقف به عقب انداختن وظایف و کارکردن روی موضوعاتی شود که برایتان اهمیت دارد.

  1. عادت های بد خودتان را رها کنید.

مواجه شدن با این حقیقت سخت است، اما بسیاری از اوقات وقت کم آوردن شما بدلیل این است که درگیر عادت های بد هستید.

برای مثال ممکن است کل یک روز را دراز بکشید و تلویزیون تماشا کنید. یا مدام در شبکه های اجتماعی باشید و یا همیشه با دوستانتان بیرون بروید.

احتمال دارد به یکی از عادت های بالا دچار باشید، به هر حال شما هم یک انسانید. هر فردی نیاز دارد تا زمانی دست از کار بکشد و کمی استراحت کند. این استراحت ها در واقع می توانند خیلی هم برای کارتان مفید باشند. اما اگر کار هر روزتان همین است، پس همین الان چند تا فرصت برای برای اینکه به راحتی زمان برای خودتان جدا کنید پیدا کرده اید.

چگونه می توانید شروع کنید؟ با گام های کوچک. به عنوان مثال می توانید روزانه 30 دقیقه از زمان چرخیدن در شبکه های اجتماعی خودتان را کم کنید. می توانید این زمان آزاد شده را از طریق مطالعه، کتاب خواندن و یادگیری مهارتهای جدید صرف کارتان کنید، چیزی که قبلا فکر یا ادعا می کردید زمانی برای آن ندارید.

 

نویسنده: تیموسی اسکایز

مترجم: سید جواد کاشی زاده

منبع: https://www.entrepreneur.com/article/320033

کاری از گروه تولید محتوای مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *