محاسبه ارزش واقعی زمان خودتان

ارزش واقعی زمان خودتان را حساب کنید

همه ی استفاده‌ها از زمان مثل هم نیستند و این حقیقت ساده می تواند تفاو‌ت های بزرگی را در زندگی ایجاد کند.

افرادی که زمانشان را صرف انجام کارهای سودآورتر می کنند پول بیشتری بدست می آورند. افرادی که زمانشان را صرف سرمایه گذاری روی دیگران می کنند، روابط بهتری ایجاد خواهند کرد. افرادی که زمانشان را صرف ایجاد شغل های انعطاف پذیرتر میکنند، از آزادی بیشتری بهره می برند. افرادی که زمانشان را صرف کارکردن روی پروژه های با تاثیرگذاری بیشتر می کنند، مشارکت بیشتری در جامعه خواهند داشت. چه ثروت بیشتری بخواهید، چه آزادی، چه روابط بهتر و یا تاثیر بیشتر همه به این برمی گردند که زمانتان را چگونه بگذرانید.

اگر شما هم مثل من باشید، احتمالا همه موارد بالا را می خواهید ( دوستی، آزادی و تاثیر گذاری) و خیلی چیزهای دیگر ( مثل سلامتی). اما نمی شود همه چیز را همزمان داشت، بنابراین بایستی یاد بگیرید چگونه این مبادله ها را که روزانه با آن مواجه می شوید، مدیریت کنید.

این مقاله به بررسی معنی ارزش زمان می پردازد و از آن اطلاعات برای موثرتر کردن استفاده از زمانتان  بهره می برد. درک اینکه چگونه بیشترین بهره برداری را زمانتان داشته باشید با دانستن دقیق معنای ارزش زمان میسر می شود.

ارزش زمان: ارزش یک ساعت زمان چیست؟

چند هفته قبل از اینکه شروع به نوشتن این مقاله بکنم، برای خریدن یک کیف مسافرتی به فروشگاه رفته بودم. بعد از گشتن بسیار یک کیف مناسب پیدا کردم که تنها 19 دلار ارزش داشت، قیمتی خیلی خوب برای من. اما یک مشکل وجود داشت. کیف توسط یک کمپانی بریتانیایی ساخته شده بود و برای آوردنش به آمریکا 45 دلار هزینه نیاز بود.

فورا به خودم گفتم 45 دلار پول کشتی برای یک کیف 19 دلاری نمی ارزد، بخاطر همین به سراغ خرده فروشی ها رفتم. شرکت یک شعبه در نیویورک داشت و من هم برنامه داشتم در هفته های آتی به نیویورک بروم. وقتی مکان فروشگاه را پیدا کردم فهمیدم برای آنکه به آنجا بروم باید به مدت یک ساعت از مسیر اصلی خودم خارج شوم.

  در اینجا بود که فورا سوالی به ذهنم آمد که موضوع مقاله امروزمان است : آیا یک ساعت من 45 دلار می ارزد؟

آیا برای حفظ یک ساعت زمانم باید 45 دلار به برای آوردن آن کیف می پرداختم؟ یا باید پولم را نگه می داشتم و شخصا یک ساعت برای خرید آن کیف زمان می گذاشتم؟هیچ ایده ای نداشتم که رفتن به فروشگاه یا پرداخت پول اضافه برای کیف استقاده بهتری از زمان و پول است.

دوراهی زمان و پول

در یک سطح همه ما حدسی در مورد اینکه زمانمان چقدر می ارزد داریم. به عنوان مثال اگر کسی برای یک ساعت کار به شما 0.07 دلار پیشنهاد بدهد، فورا آن را رد می کنید. از طرفی اگر کسی برای یک ساعت کار به شما 7000 دلار پیشنهاد بدهد، فورا آن رامی پذیرید.

اگر در دو طرف طیف باشید، فهم اینکه آیا یک کار ارزش انجام دادن دارد یا نه آسان است. هرچه به میانه ی طیف ارزش پولی زمان نزدیک می شوید، درک اینکه آیا یک کار ارزش زمان گذاشتن دارد یا خیر مبهم تر و مشکل تر می شود. و مشکل همین است: بیشتر زندگی در همین ناحیه خاکستری طیف است.

به عنوان مثال:

  • آیا باید یک بلیط هواپیمای بدون توقف بگیرید و دو ساعت زمان بخرید و یا یک بلیط عادی بخرید و 90 دلار پس انداز کنید؟
  • آیا باید به پسر همسایه 20 دلار بدهید تا چمن های حیاطتان را کوتاه کند و خودتان یک ساعت در آخر هفته آزادتر باشید؟
  • آیا باید یک هفته خودتان را برای مشتری کار کنید که 2000 دلار نقد به شما می پردازد و یا بر روی ایده ای کار کنید که تا سال آینده 20 هزار دلار برایتان عایدی دارد؟

ما هر روزه با چنین انتخاب هایی رو برو هستیم، اما اکثر افراد تنها بر اساس احساس درونی خودشان تصمیم می گیرند و یا حدس می زنند و هرگز ارزش واقعی زمانشان را محاسبه نمی کنند. یک ساعت برای هر فردی یک ارزش پولی دارد، اما کمتر کسی می تواند عدد آن را بگوید. تا چند وقت قبل من هم از این قاعده مستثنا نبودم.

چگونه ارزش واقعی زمانتان را محاسبه کنید؟

برای من این دوراهی زمان و پول باعث شد به هر متخصصی رجوع کنم. من با کارآفرینان، مشاوران بهره وری، مربیان اجرایی و حتی بازیکنان حرفه ای پوکر درباره بهترین راه ها برای تعیین اینکه زمان من چه مقدار ارزش داشت و چگونه بر اساس آن اطلاعات تصمیمات بهتری بگیرم صحبت کردم.

سپس، من تمامی ساعاتی که در سه ماه گذشته داشتم را بررسی کردم . ارزش هر ساعت را با شش معادله متفاوت حساب کردم. نگران نباشید. من تمام این تحقیقات و آزمایشات را به یک فرآیند نسبتا ساده تقسیم کرده ام که اکنون به آن میپردازیم.

قبل از اینکه ادامه بدهیم، میخواهم یک صفحه محاسبات به شما نشان دهم که به همراه تعدادی مثال برای هر معادله آماده کرده ام. شما می توانید ازاین صفحه برای وارد کردن اعدادتان استفاده کنید فورا ارزش زمانی را حساب کنید. در ادامه مقاله چند بار به این صفحه ارجاع می دهم.

لینک صفحه : www.jamesclear.com/time-value-spreadsheet

بخش اول : روش درآمد واقعی

برای محاسبه ی ارزش زمانتان با روش درامد واقعی شروع می کنیم. این محاسبات بر روی درآمدی که شما واقعا دریافت رکده اید بنا شده است، به همین دلیل نام آن روش درآمد واقعی است. این محاسبات به شما کمک می کند تصمیمات بهتری در مورد اینکه چگونه در روز پولتان را خرج کنید، بگیرید. ( به عنوان مثال برای من یک 45 دلار پول حمل و نقل یا رانندگی تا فروشگاه است)

برای شروع به دو عدد نیاز دارید:

  1. حجم زمانی که باید برای درآمد خرج کنید
  2. حجم پولی که می توانید در آن زمان بدست بیاورید.

اجازه دهید کمی در مورد روش های بدست آوردن این اعداد و یک تخمین سریع در مورد ارزش زمانتان بدست آوریم.

قدم اول: چگونه زمانتان را بررسی کنید

اولین قدم این است که کل مقدار زمان سرمایه‌گذاری برای کسب درآمد را اندازه گیری کنید، نه فقط زمانی که فیزیکی می گذارید. به عنوان مثال، اگر هر روز یک ساعت زمان برای رسیدن به سرکار می گذارید و هشت ساعت هم کار می کنید، پس روزانه نه ساعت زمان برای کسب درآمد خرج می کنید. به طور مشابه باید هر زمانی که برای اضافه کاری و بردن بچه هایتان به مهدکودک می گذارید را هم وارد کنید. با احتساب این موارد، میخواهیم تلاش کنیم  تصویر کاملی از مدت زمانی که هرسال برای پول دراوردن می گذارید بدست آوریم.

اگر خیلی درگیر بدست آوردن یک تخمین از زمانتان هستید، تنها نیستید. خیلی دیگر از مردم هم در مورد اینکه 24 ساعت روز را چگونه سپری می کنند، تنها یک حس مبهم دارند. اگر مطمئن نیستید که چقدر کار می کنید، عدد 2500 ساعت در سال را به عنوان پبشنهاد من بپذیرید.

بگذارید عدد 2500 را بررسی کنیم:

فرض کنیم روزانه کل ساعات کار کردن، مسیر رفت و برگشتن به محل کار و دیگر امور مزتبط با آن حدود 10 ساعت شود. با فرض 5 روز کاری در هفته می شود 50 ساعت کار هفتگی. اگر سالیانه 50 هفته کار کیند ( دو هفته برای تعطیلات) تقریبا سالی 2500 ساعت می شود. می توانید با استفاده از شرایط خودتان زمان لازم را تغییر دهید، اما تقریبا این عدد برای اکثر کارمندان و کارآفرینان صدق می کند.

خودم چگونه زمانم را بررسی می کنم.

به عنوان یک کارآفرین آنلاین تقریبا اکثر زمانم را جلوی کامپیوتر می گذرانم. به شخصه برای محاسبه زمانم از نرم افزاری به نام RescueTime استفاده می کنم که زمان دقیقی که بر روی هر کدام از وظایفم می گذارم را نشان می دهد که شامل زمان خواندن هر وبسایت، استفاده از نرم افزارهای مختلف، گشتن در رسانه های اجتماعی و غیره می شود.

زمانی که داده های سه ماه را جمع آوری کردم، آنها را در اپلیکیشن های دیگر آنالیز میکنم تا تخمینم دقیق تر شود، به عنوان مثال، تمام زمان گوش دادنم را در نرم افزار Audible اضافه میکنم تا به عنوان یک جمع بندی کل زمان “کتاب خواندن” را به من بگوید.

با استفاده از اعداد نرم افزار RescueTime و یک سری تخمین های منطقی متوجه شدم که تقربا 2740 ساعت سالانه کار می کنم.

به خاطر بخش های بندی های RescueTime توانستم زمان خود را به زیرگروههای خاصی مثل نوشتن، خواندن، طراحی وبسایت، بازاریابی و غیره تقسیم کنم. این تقسیم بندی ها ضروری نیست اما برای تحلیل های پیشرفته تر بکارتان می آید. برای شروع، تمام چیزی که لازم دارید یک تخمین منطقی از کل ساعات سالانه لازم برای کسب درآمدتان است.

قدم دوم: چگونه تمام درآمدی که دارید را بدست آورید.

دومین فاکتوری که باید بدانید کل پولی است که از کار کردن بدست آوردید.

این یکی خیلی ساده است. اگر کارمندی هستید که ساعتی کار میکنید، تنها باید آخرین یک واریز ماهانه خودتان را ببینید و آن را در تعداد واریزهای سالانه تان ضرب کنید. اگر حقوقتان خیلی تغییری نکرده است، همچنین می توانید حقوق سال قبل خودتان را در نظر بگیرید. در این محاسبات باید درآمد کارهای جانبی خودتان را هم در نظر بگیرید، زیرا زمانی که صرف انجام این کارها کردید را در قدم اول آورده اید.

عددی که در این بخش محاسبه می کنید درآمد قابل تصرفتان است، یعنی باید میزان مالیاتی که می دهید را از آن کم کنید. برای خیلی از کارمندان مالیات خود به خود از حقوقشان کم می شود، در نتیجه عددی که بدست می اورند خود درامد قابل تصرف است. اگر صاحب یک کسب وکار هستید باید مالیات و هرینه های کسب وکار را از درآمدتان کم کنید.

خودم چگونه عدد درامد را محاسبه کردم:

من از سرویسی به نام Bench Accounting برای محاسبه ی درآمدها و هزینه های کسب وکارم استفاده می کنم. این نرم افزار که برای خدمات حسابداری است به طور خودکار داده ها را از حساب های کسب وکارم بدست می آورد و بعد از آن یک حسابدار همه چیز را در یک ترازنامه مالی قرار می دهد. با چندتا کلیک می توانم تمام درآمد های ماهانه، فصلی و سالانه خودم را ببینم.

اگر شما یک کارآفرین هم باشید، بهما پیششنهاد می کنم برای محاسبات به اعداد درامد سالانه تان نگاه کنید، زیرا درآمد صاحبان کسب وکارهای کوچک می تواند ماهانه ( گاهی اوقات بشدت) تغییر کند. بلند مدت تر نگاه کردن به درآمد کمک می کند این تناقضات کم تر شده و عدد واقعی تری برای زمانتان بدست می آید.

قدم سوم: ارزش زمانتان را حساب کنید.

در نهایت تمام درآمدتان ( قدم دوم) را بر تمام زمانی که گذاشتید ( قدم اول) تقسیم کنید.

به عنوان مثال، فرض کنیم سالیانه 2500 ساعت برای کار کردن زمان می گذارید:

  • اگر درآمد سالیانه تان 12316 دلار باشد، ارزش زمانتان 4.93 دلار بر ساعت خواهد شد. این مقدار در سال 2014 به عنوان خط فقر در ایالات متحده آمریکا اعلام شده است.
  • اگر درآمد سالیانه تان 46226 دلار باشد، ارزش زمانتان 18.49 دلار بر ساعت خواهد شد. این مقدار در سال 2014 به اندازه درآمد متوسط یک خانم در ایالات متحده آمریکا اعلام شده است.
  • اگر درآمد سالیانه تان 62455 دلار باشد، ارزش زمانتان 24.98 دلار بر ساعت خواهد شد. این مقدار در سال 2014 به اندازه درآمد متوسط یک مرد بالغ در ایالات متحده آمریکا اعلام شده است.
  • اگر درآمد سالیانه تان 100 هزاردلار باشد، ارزش زمانتان 40 دلار بر ساعت خواهد شد.
  • اگر درآمد سالیانه تان یک میلیون دلار باشد، ارزش زمانتان 400 دلار بر ساعت خواهد شد.

باز هم یادآروی می کنیم که تمام این اعداد با فرض 2500 سال کار کردن در سال است. مشخصا این اعداد اگر ساعات کاریتان کم یا زیاد شود تغییر خواهد کرد.

آیا این اعداد دقیق هستند؟

به شخصه وقتی اولین بار این اعداد را محسابه کردم، تعجب کردم. ارزش زمانم کمتر از آن چیزی بدست امد که خودم فکر میکردم.

به افرادی فکر کنید که پروژه ای کار میکنند و ساعتی 40 دلار درمی آورند اما درماد سالانه شان 100 هزار دلار نیست. یا مشاور هایی را در نظد بگیرید که ساعتی 400 دلار حقوقشان است، اما درآمد سالانه شان 1 میلیون دلار نیست. چگونه ممکن است؟ قضیه این است که این افراد در بعضی از ساعات کاریشان 40 یا 400 دلار در می آورند نه همه ی ساعاتشان. وقتی ما کل درآمدشان را بر کل زمانی که صرف کرده اند می کنیم، ارزش هر ساعتشان کمتر از مقداری می شود که به ازای یک ساعت خاص کار کردن با یک مشتری کسب می‌کنند.

به علاوه، اگرچه ممکن است ما میزان حقوقی که ماهیانه بدست می آوریم را بدانیم، اما به ندرت کل زمانی که بیرون از محل کار برای بدست آرودن این حقوق صرف میکنیم را حساب می کنیم.  با احتساب تمام زمانی که برای درآمد می گذاریم، تصویر بهتری از ارزش یک ساعت زمانمان بدست می آوریم و معمولا عدد آن کمتر از درآمد یک ساعت کار کردن در شغلتان است.

 

 

نویسنده: جیمز کلیر

نویسنده، کارآفرین و متخصص علوم رفتاری

مترجم: سید جواد کاشی زاده

منبع: https://www.entrepreneur.com/article/269922

کاری از گروه تولید محتوای مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *