ذهن فعال یک مهارت الزامی برای هرکسی است

چرا داشتن ذهن فعال یک مهارت الزامی است؟

هر رهبر کسب و کاری با مشکلات، دو دلی و صدها عادت ذهنی غیرمفید دیگر روبرو می شود. توانایی متوقف کردن آنها به شما اجازه می دهد دوباره سکان کسب و کارتان را به عهده بگیرید.

به عنوان فردی که رهبری یک کسب وکار را بر عهده داریم، با چالش های روحی و ذهنی روبرو می شویم که زیردستانمان آن را درک نمی کنند یا برای آن اهمیتی قایل نیستند. یک تغییر معمولی اما سخت از یک متخصص فنی خوب به یک مدیر میانی معمولا نیازمند حجم بسیار زیادی کار است.

منحنی یادگیری پر از فراز و نشیب است. گاهی اوقات می توانید مدت ها درگیر چیزی باشید. گاهی اوقات به محض اینکه فکر میکنید در حال یادگیری یک چیز جدید هستید، همه چیز عوض می شود. نیازهای پیش رو با سرعت خیلی زیادی نسبت به اول کار عوض می شوند.

شما به عنوان یک رهبر مسئول تعداد بیشتری از افراد هستید و نیاز دارید تا به سرعت دایره وسیع تری از نقش ها، سیستم ها و فرآیند ها را بیاموزید. با این حال نمی توانید به سرعت با دیگر افراد ارتباط برقرار کنید. این لحظه بهترین موقعیت برای ندای لرزان درونتان است تا زمزمه کند: واقعا نمی دونم بتونم از پس اینکار بر بیام. یا اصلا فکر نمیکردم در این حد تحت استرس و فشارکاری قرار بگیرم. یا حس میکنم فقط دارم دور خودم میچرخم و هیچ کاری جلو نمیره.

شکستتان را نزدیک می بینید و به شدت دوست دارید همه چیز مثل قبل شود. قبل از این، اعتماد بنفس، هدف مشخص و باور قوی به خودتان داشتید، اما الان پایه های رهبری تان متزلزل شده است و احساس می کنید هرچه قدر می دوید موفقیت دورتر می شود.

اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، مغز شما همیشه به شیوه ای عمل می کند که طراحی شده است:

یعنی شما را از خطر حفظ کند. ذهن ما به گونه ای سختگیرانه ساخته شده است تا نسبت به امور پیش رو پیشفرض منفی داشته باشد. محققان روانشناسی از جمله پروفسور جان کوکوپیو از دانشگاه شیکاگو بعد از یک سری تحقیقات به این نتیجه رسیدند مغز برای مقایسه اثرات محرک های منفی در مقابل محرک های مثبت هورمون کورتکس ترشح میکند.

می توان پیش بینی کرد که اگر برای جلوگیری از رشد این تفکرات کاری انجام نشود، نتایج منفی آن میتواند خیلی بزرگتر شود. به هرحال زمانی که بخواهید برای جلوگیری از بزرگ شدن این افکار منفی در امور ذهنی خودتان دخالت کنید و جلوی این دور باطل را بگیرید، آگاهی ذهنی می تواند خیلی به شما کمک کند.

آگاهی ذهنی چیست؟

آگاهی ذهنی به عنوان چارچوبی که اغلب درمانگران در دنیا برای کمک به افراد درجهت کنترل بیماری های روحی بکار می برند، به افراد می آموزد چگونه به حداکثر بازدهی ذهنی برسند. اگرچه این روش به طور گسترده ای توسط ورزشکاران بزرگ استفاده می شود، امروزه به طور فزاینده ای توسط مدیران به عنوان یک مهارت برای افزایش انعطاف پذیری، کاهش استرس، و به دست آوردن شفافیت فکری و تمرکز بکار گرفته می شود. در این روش شما توانایی خودتان را در مقابله با مشکلات جدی با آرامش روانی و ثبات احساسی تقویت می کنید.

مغز شما دو عمل اصلی را در طول مدیتیشن ذهنی انجام می دهد:

  • تولید افکار و احساسات: این ها گذرا هستند و می توانند از یک لحظه به لحظه ای دیگر تغییر کنند.
  • مشاهده اطلاعات، داده ها و بازخورد بدون قضاوت، ارزیابی و یا انتقاد، و یا حتی بدون تلاش برای معنی کردن آن.

ما در آگاهی ذهن یاد می گیریم که به اندیشه ها و احساساتی که در درونمان بوجود می آیند گوش کنیم و تمرین می کنیم بتوانیم ابتدا متوجه شویم که این افکار، برچسب ها، انتقادات، قضاوت ها و احساسات ناخوشایند را داریم و سپس آنها را متوقف می کنیم: مثلا متوجه این حس می شویم که زیاد از خودمان راضی نیستیم یا از اضطراب دل پیچه داریم. سپس حول این احساس فکر میکنیم.

تبدیل شدن به ناظر فکرمان کمک می کند تا از شدت ضربه منفی و وزن آنچه که ذهن شما ایجاد کرده است کم کنید. با این کاهش، توانایی خودتان را برای کنترل وضعیت ذهنی و اخلاقیاتتان افزایش می دهید. با تمرین این تکنیک شما سکان رهبری کسب وکارتان را بر عهده می گیرید، اما به خودآگاهی قوی رسیدن کلید اولیه است.

شواهدی در مورد آگاهی ذهن

در سال 2012، دکتر گالول دسبورد از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی برای بررسی میزان کاهش فعالیت در ناحیه مغز استخوان مغز در طی تمرین تمرکز توجه و فعالیت های روزمره طبیعی پس از تمرین استفاده کرد. نتیجه بررسی ها کاهش فعالیت را در شرکت کنندگان پس از آن که برنامه آموزشی دو ماهه آگاهی ذهن را تکمیل کردند نشان داد.

یافته های دسبورد نه تنها پیامدهای مثبت قوی ای در استفاده از تمرین آگاهی ذهن برای بهبود پاسخ های احساسی و ذهنی درمقابل استرس های روزمره را ثابت کرد، بلکه به عنوان رهبران کسب و کار، ما در حال حاضر یک ابزار تجربی آزمایش شده داریم که ما را قادر می سازد تا بهتر به صورت احساسی و ذهنی از طوفان مشکلات که ممکن است در پیش رویمان قرار بگیرند، عبور کنیم.

سرمایه گذاری در پرورش این مهارت ها با راهنمایی یک متخصص حرفه ای واجد شرایط می تواند آگاهی ذهن را به یکی از ابزارهای اساسی ذهنیتان تبدیل کند. شما نه تنها در رقابت پیش رو می توانید از دیگران پیشی بگیرید، بلکه سریعتر و راحت تر به سمت اهداف انتخابی خودتان حرکت می کنید.با آگاهی ذهنی مشکلات شناختی در ذهنتان کمرنگ خواهد شد و احساس غرق شدن در زیر مشکلات، حتی اگر حجم کاری و مسئولیت هایتان حفظ شود، کاهش می یابد.

نویسنده: مالاکی تومسون

مترجم: سید جواد کاشی زاده

منبع: https://www.entrepreneur.com/article/330081

کاری از گروه تولید محتوای مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *