۱۵۷ پتنت ایرانی در آمریکا و اروپا ثبت شد

مدیر کانون پتنت از رشد ثبت پتنت مخترعان ایرانی در اداره ثبت اختراع آمریکا و اروپا خبر داد.
مهدی ضیغمی مدیر کانون پتنت از رشد ثبت پتنت مخترعان ایرانی در اداره ثبت اختراع آمریکا و اروپا خبر داد و افزود: تعداد کل پتنت های ثبت شده مخترعان ایرانی در اداره ثبت اختراع اروپا و امریکا در زمان تشکیل کانون یعنی سال ۹۴ برابر با ۴۴ بود. با فعالیت کانون و انجام حمایت ها سعی در افزایش این عدد شد. سال ۹۵ این رقم به ۴۸ رسید. یک سال بعد نیز با رشد مجدد شاهد ثبت ۹۴ پتنت بودیم.

ضیغمی ادامه داد: اما در سال ۲۰۱۷ در ثبت پتنت ایرانیان در این ادارات با رشد خوبی مواجه شدیم. به گونه ای که ۱۱۷ پتنت ثبت شد. پس از آن در سال ۲۰۱۸ نیز ۱۵۷ پتنت در این ادارات به ثبت رسید. البته در ادارات ثبت اختراع سایر کشورها نیز پتنت ایرانیان فایل شده است اما در رتبه بندی کشورها و مقایسه آنها با یکدیگر مقیاس اداره ثبت امریکا و اروپا است.

مدیر کانون پتنت به سهم کانون از ثبت این اختراعات اشاره کرد و گفت: سهم کانون از ثبت اختراعات در ادارات امریکا و اروپا حدود ۵۰ درصد است که با حمایت های ۹۰ درصدی این مرکز پتنت ها ثبت شده اند.

وی برنامه های متنوع کانون را در این رشد تاثیرگذار دانست و ابراز کرد: در سال ۹۷ بیش از ۵۰ کارگاه مالکیت فکری برگزار شد. همچنین بیش از ۱۰ دفتر مالکیت فکری راه اندازی شد. قرادادهایی از سوی معاونت علمی برای حمایت هر چه بیشتر از ثبت پتنت با دانشگاه آزاد و وزارت علوم منعقد شد. همه این اقدامات در راستای حمایت هر چه بیشتر از ثبت بین المللی پتنت انجام شد.

به گفته ضیغمی، گشایش دفتر تجاریسازی کانون را باید از اقدامات موثری در درآمدزایی پتنت بدانیم که در سال جاری رخ داد و کمکی است تا در سال آینده حلقه درآمد زایی فناوری کامل تر شود. همچنین کانون بیشتر مراحل ثبت پتنت شامل آماده کردن درفت پتنت و فرم ها، ثبت در pct و ثبت اختراع موقت آمریکا را در داخل کشور و بدون نیاز به وکلای خارجی انجام می دهد.

منبع:پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *