بعد از اینکه شروع به نه گفتن به این شش چیز کردم، زندگی و کسب و کارم خیلی بهتر شد.

سخت ترین موانع برای پشت سرگذاشتن آنهایی است که خودمان پیش روی خودمان قرار دادیم.

همیشه برای من سخت است که به دیگران، زمانی که چیزی از من می‌خواهند نه بگویم، حتی اگر به آن علاقه درونی نداشته باشم. این موضوع بارها و بارها در زندگی و بخصوص کسب و کار مرا با مشکل روبرو کرده است. اگرچه زمان بسیار با ارزش است و  به سرعت سپری می‌شود، اما به عنوان یک کارآفرین نمی‌توانید از کوچک ترین کارها هم صرف‌نظر کنید.

برای ۱۲ سال تنها به یک رویا فکر میکردم، اما راهی برای رسیدن به آن نداشتم. هر روز با این امید که بتوانم برای رسیدن به هدفم  توشه بیشتری جمع کنم بیدار میشدم. تا اینکه در سال ۲۰۱۱ به این نتیجه رسیدم که مقدار کافی سرمایه دارم و با شروع یک کسب و کار به دنبال رویایم رفتم. برای رشد این کسب و کار سرویس محور هفته ای حدود ۶۰ الی ۸۰ ساعت کار می‌کردم. خیلی زمان برد تا متوجه شدم مانعی در پیش رویم وجود دارد. برای اینکه بتوانم به کارهای مهمترم برسم مجبور بودم یاد بگیرم چگونه به بعضی ها ” نه ” بگویم. وقتی دیدم با نه گفتن به موقع چقدر میتوان در زمان و انرژی صرفه‌جویی کرد، این توانایی را به بقیه جنبه‌های زندگی هم وارد کردم.  در ادامه  شش چیز را که باید به آن نه بگویید آورده‌ام. هنر نه گفتن به من کمک کرد زندگی ام را بهتر کنم و کسب و کاری را که عاشق آن هستم برپا نمایم.

  1. دوری از افرادی که مشکلاتشان را به دوش شما می‌گذارند.

زندگی برای همه ما سخت است. گاهی اوقات خیلی آسان است که مشکلات خود را بر دوش دیگران بگذارید، حتی اگر خودتان هم متوجه نشوید. زمانی که تلاش می‌کنید در زندگیتان تغییر ایجاد نمایید و بعضی از افراد به خاطر کارهای خودشان به شما واکنش نشان میدهند، انتخاب با شماست که بگویید نه. نیازی نیست مشکل جدیدی بر مشکلات خودتان اضافه کنید. این نه گفتن برای من به معنی در نظر نگرفتن بعضی از افراد در رسانه‌های اجتماعی و پاکسازی افراد منفی نگر از زندگی ام است. همچنین به معنی قطع رابطه با شریکی است که هماهنگ با جهتی که من برای کسب و کار می‌دیدم نیست.

  1. شرایطی که میدانید عصبانی‌تان می‌کند.

در زندگی کارهایی وجود دارد که شما مطمئنید نمی خواهید آنها را انجام دهید. من سالها با این موضوع دست و پنجه نرم می‌کردم. افرادی را دور خودم جمع کرده بودم و با آنها می‌گشتم که می‌دانستم را عصبانی می‌کنند. با کارآفرینان زیادی آشنا شدم که فقط حرف می‌زدند اما کاری نمی کردند. وارد همکاری با صاحبان کسب و کاری شدم که خیلی جدی نبودند. زمانی که دست از این کارها کشیدم، احساس کردم بار زیادی از روی دوشم برداشته شد. و به این ترتیب توانستم ذهن و کسب و کارم را آزادتر ساخته و تمرکزم را افزایش دهم.

  1. کسب و کاری که خیلی از آن متنفر هستید.

من ۱۲ سال شرکت بازرگانی تامین کننده کالا و خدمات داشتم.  با این حال از این کار متنفر بودم. حس می‌کردم در این کار گیر کرده ام و فردی مثل من ( که از دبیرستان است اخراج شده بود) کار بیشتری از دستش بر نمی آید. در سال ۲۰۱۱، به این کسب و کار نه گفتم و ۴ سال برای تحقق رویایم به عنوان یک کارافرین جهانی تلاش کردم. این روزها با عشق به کاری که می‌خواهم در هر روز انجام دهم از خواب بلند می‌شوم و دور دنیا را سفر می‌کنم. آن نه گفتن زندگی امروزم را شادتر کرد.

  1. عادت‌های غیر سالم که حس خوبی میدهد.

من عاشق غذا هستم. سالها غذاهای بی‌ارزش میخوردم و به سمت غذاهای مفید و سالم نمیرفتم. همانطور که خودتان هم می‌توانید تصور کنید، این عادت غذایی باعث اضافه وزن شدید من شد. تا نزدیک ۹۰ کیلوگرم پیش رفتم. بعد از آن شروع به نه گفتن به عادت‌های بد غذایی کرده  و ورزش را به عنوان یک عادت شروع کردم. در طول یک سال چیزی در حدود ۳۵ کیلوگرم کم کردم.  این روزها انرژی، تمرکز و اطمینان بیشتری دارم. به طور کلی زندگی هم خیلی شیرین تر شده است. هر روز صبح با آمادگی کامل برای کار کردن بلند می‌شوم  و با انرژی مضاعف برای مشاوره به شرکت‌های چند ملیتی مسافرت می‌کنم.

  1. روابط سمی

حذف کردن افراد منفی از زندگی و کسب و کارم و نه گفتن به چیزهایی که می‌خواستند به من تحمیل کنند، زندگی‌ام را راحت تر و شادتر کرده است. این رابطه ها شامل روابط عاطفی بیهوده، رفیق بازی ها و ارتباط با کسب و کارهای بی خاصیت می‌شود. قطع کردن این روابط خیلی سخت بود، اما من مجبور بودم به آنها نه بگویم. این گونه افراد شما را از مسیر اصلی منحرف کرده و زندگی‌تان را تلخ می‌کنند. هر زمان که ممکن است منفی بافی را از زندگی و کسب وکارتان دور کنید.

کودکی من شامل آزار روحی و جسمی بود. در 17 سالگی تصمیم گرفتم به جای دعوا و مرافه‌های همیشگی خانه را ترک کنم. افرادی که در گذشته آزارم دادند؛ حتی با وجود اینکه بزرگسال شده بودم مرا تهدید می‌کردند. مجبور بودم از همه این موضوعات بگذرم. مجبور بودم برای اینکه همه چیز را درست کنم، تمام آن افراد را ببخشم. نمیدانم شما چه مشکلی پیش رویتان دارید، اما می‌دانم برای درست کردن کارها مجبورید که خیلی چیزها را فراموش کنید.

اینکه الان به چیزی نه بگویید به این معنی نیست که تا آخر عمرتان به سمت آن نروید. زندگی دوران مختلفی دارد که در بعضی از این دوران ها سرتان شلوغ تر است. نکته اصلی این است که مطمئن شوید کاری را که دوست دارید انجام می‌دهید که منجر به زندگی و کسب وکاری بشود که مطلوبتان است.

اجازه ندهید تحریک دیگران روی تصمیماتتان اثر بگذارد. این زندگی خودتان است. این کسب وکار خودتان است. به چیزهایی که برایتان مفید نیست نه بگویید. به چیزهایی که به نظرتان کار درستی نیست نه بگویید. به غریزه خودتان عمل کنید. خودتان می‌دانید چه کارهایی را انجام بدهید و چه کارهایی را انجام ندهید. نیازی نیست به خاطر فشار و رودربایستی با همه چیز موافقت کنید.

نویسنده: کیمانزی کانستبل

نویسنده و مشاور کسب وکار

مترجم : سید جواد کاشی زاده

منبع : https://www.entrepreneur.com/article/299646

کاری از گروه تولید محتوای مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف، شهریور 97

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *