کسب‌وکارها چه نفعی از زنجیره بلوک خواهند برد؟

بلاکچین در آینده‌ای نزدیک متدهای اجرای کسب‌وکار را دگرگون می‌کند، اما شاید نه آن‌طور که شما فکر می‌کنید. نام بلاکچین در افکار عمومی همیشه با بیت‌کوین و ارزهای رمزنگاری‌شده گره‌ خورده، ولی واقعیت این است که حوزه نفوذ این فناوری، بسیار گسترده‌تر از سکه‌های دیجیتال است.
شبکه غیرمتمرکز کامپیوترهای بلاکچین، جریان اطلاعات را خودکار کرده و صحت ‌و سقم آن را روشن می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود روند ذخیره‌سازی داده‌های یک سیستم، معتبر و قابل ‌اطمینان باشد. به همین دلیل بانک‌ها تلاش می‌کنند شانه‌به‌شانه بلاکچین پیش بروند و باز به همین دلیل است که این فناوری کار متخصصان منابع انسانی را کاملا متحول می‌کند.
اگر شرکت‌ها بتوانند از همه قابلیت‌های بلاکچین استفاده کنند، بخش‌های اجرایی خود ازجمله منابع انسانی (HR) را با رویکردهای موثرتر و کاراتری اداره می‌کنند. چه اولویت‌های بزرگ این دپارتمان، نظیر استخدام و مالیات و چه مسئولیت‌های ساده‌تری نظیر حقوق و دستمزد، تحت‌تاثیر بلاکچین رنگ دیگری به خود خواهد گرفت.

بلاکچین رزومه‌های کاری و پروفایل لینکدین را منسوخ می‌کند
شاید کمی دور از ذهن به نظر برسد، ولی بلاکچین می‌تواند هم رزومه‌های سنتی و هم وب‌سایت‌های شبکه حرفه‌ای نظیر لینکدین را کاملا کنار بزند. در این صورت دیگر نیازی نیست کارجویان سابقه شرکت‌های قبلی خود و پروژه‌های خوبی را که به پایان برده‌اند، شرح دهند، زیرا تراکنش‌های بلاکچین تمام جزئیات تاریخچه استخدامی آن‌ها را ثبت می‌کند.
با این توصیف پروسه استخدامی سازمان‌ها نیز تغییر می‌کند. دیگر نیازی نیست که بخش کارگزینی و منابع انسانی، سوابق متقاضیان را استعلام کند و صحت ادعای آن‌ها را جویا شود. همه این اطلاعات روی بلوک‌های عمومی بلاکچین قابل‌ دسترس است. بلاکچین حتی می‌تواند برخی از شاخص‌های عملکرد نظیر ارتقا و ترفیع گرفتن کارمندان یا علت ترک شرکت‌های قبلی را ذخیره کند.
از طرف دیگر، زمانی که تصویر کاملی از زندگی حرفه‌ای کارمندان وجود داشته باشد، تلاش‌های تطبیق و سازگارسازی بازیِ استخدام هم از بین می‌رود. ما دیگر مجبور نیستیم رزومه خودمان را متناسب با شرایط هر سازمان تغییر دهیم و هربار، بخشی از سوابقمان را که احتمالا مدنظر این کارفرماست، پررنگ کنیم. بلاکچین شکست‌ها و موفقیت‌های ما را مستند و اثبات می‌کند و پتانسیل واقعی ما را به تصویر می‌کشد، به‌ طوری ‌که دیگر به جای پنهان کردن شکست‌هایمان، سعی می‌کنیم روی درس‌هایی که آموخته‌ایم متمرکز شویم. مهم‌تر این‌که تصویر کامل و واقعی کارمندان به شرکت‌ها کمک می‌کند بهتر تصمیم بگیرند و بدون هیچ مصالحه پشت پرده‌ای، راه پیشرفت افراد مستعد را باز بگذارند.
اگر لینکدین همچنان به فعالیت خود ادامه دهد، مهم‌ترین ارزش‌افزوده آن، رابط کاربری مناسبی است که سازوکار فناوری بلاکچین را تسهیل می‌کند. ولی در هر صورت سوابق شغلی و «محتوا»ی حرفه‌ای افراد، از بلاکچین عمومی استخراج می‌شود.

بلاکچین و مالیات کارگران
در حال حاضر یکی از چالش‌های جهانی بخش منابع انسانی، تعیین مالیات نیروی کار قراردادی است. بسیاری از کارمندان غیر دائم معتقدند نرخ مالیات پیش‌بینی‌شده آن‌ها منصفانه نیست و با درآمد نهایی آن‌ها همخوانی ندارد. فرض کنید یک کارمند یا کارگر پیمانی به‌طور متوسط ساعتی 20 دلار درآمدزایی دارد. حالا اگر این فرد در یک روز خاص ساعتی 100 دلار درآمد داشته باشد، سیستم فعلی مالیاتی جهان این نرخ را به درآمد دائم او نسبت می‌دهد و در واقع او را در دهک بالاتر پرداخت مالیات قرار می‌دهد. کارمند فوق برای اثبات ادعای خود باید تا پایان سال منتظر بماند و همه سوابق دریافتی‌های خود را جمع‌آوری کند و به سازمان مالیات نشان دهد. در طول این مدت، یعنی پیش از این‌که او اضافه‌مالیات پرداختی خود را پس بگیرد، قدرت خرید خود را از دست ‌داده است. این مشکل نه‌تنها نیروی کار، بلکه کارفرما را دچار چالش‌های غیرضروری می‌کند.
با این توضیح ساده متوجه می‌شویم که بلاکچین در عمل نیز زندگی مردم را بهبود می‌دهد. این فناوری یک سیستم عادلانه و پاسخگو است که هیچ جزئیاتی را پنهان نمی‌گذارد. بلاکچین درآمد و هزینه‌های شغلی کارمندان را ردگیری کرده و نرخ مالیات را بر پایه زمان واقعی و درآمد نهایی تنظیم می‌کند. به‌تبع آن، کارگران دیگر مجبور نیستند تا آخر سال صبر کنند و برای دریافت حق مسلم خود، بروکراسی اداری را پشت سر بگذارند.

بلاکچین وظایف روتین را تسهیل می‌کند
بلاکچین کلیه فرایندهای روزمره HR، از ردیابی دستمزد و چک پرداخت حقوق گرفته تا مدیریت قراردادها را به‌ صورت شفاف و موثر اجرا می‌کند. این فناوری به شرکت‌ها اجازه می‌دهد بدون مراجعه به یک بانک واسطه و پرداخت هزینه‌های انتقالات مالی، بودجه و وجوه مورد نظر خود را بلافاصله و در امنیت کامل به هر نقطه از جهان منتقل کنند.
به‌ علاوه قراردادهای هوشمند بسیاری از وظایف روزمره مدیریت قرارداد را اتومات کرده و هیچ پیش‌شرطی را از قلم نمی‌اندازد. بلاکچین به هر دو طرف قرارداد تضمین می‌دهد که طرف مقابل تعهدات خود را در زمان تعیین‌شده اجرا می‌کند و نیازی نیست که آن‌ها برای کاهش ریسک همکاری، بخشی از وقت خود را به نظارت رفتار یکدیگر اختصاص دهند.
بخش نیروی انسانی می‌تواند از این زمان صرفه‌جویی شده برای رسیدگی به فعالیت‌های مهم‌تر نظیر جلسات آموزشی و تقویت مهارت کارکنان استفاده کند. ضمن این‌که حذف واسطه‌های قرارداد، هزینه مدیریت ریسک و آنالیز مالی سازمان را کاهش می‌دهد.

کارایی و راندمان بلاکچین
بخش منابع انسانی (HR) حجم بالایی از اطلاعات کارمندان را کنترل و نگه‌داری می‌کند. هرگونه ضعف امنیتی سیستم ذخیره‌سازی داده‌ها، راه را برای خرابکاری و سرقت دیجیتال باز می‌گذارد. (این مشکل به‌ویژه برای کسب‌وکارهای خرد و متوسط محتمل است). اما برنامه‌های امنیت سایبری بلاکچین این چالش‌ها را تا حد زیادی تخفیف می‌دهد. به‌ علاوه کارمندان تنها به اطلاعاتی دسترسی خواهند داشت که مجوز بلاکچین آن را در اختیار دارند و به‌تبع آن، احتمال تخلفات درون‌سازمانی نیز کاهش پیدا می‌کند.

نکته پایانی
اغلب اوقات وقتی کارشناسان در مورد «نوآوری» صحبت می‌کنند، آنچه که در نهایت به نمایش می‌گذارند صرفا بهبود و اصلاح تکنولوژی یا فرایند قبلی است نه یک تکنولوژی بدیع و کاملا جدید. آن‌ها صرفا چیزی را که پیش ‌از این وجود داشته، تعدیل می‌کنند و در بسته‌بندی‌های زیباتر به مردم تحویل می‌دهند. اما بلاکچین یکی از معدود گزاره‌های واقعی توسعه است که به هیچ‌یک از تحولاتی که تاکنون دیده‌ایم، شبیه نیست.
به همین دلیل بلاکچین، فناوری ساختارشکن زمان ماست. کاهش هزینه‌های اجرایی، افزایش بازدهی و بهره‌وری سیستم‌ها، سرعت و امنیت بخشیدن به تبادلات داده‌ها، خصوصیاتی هستند که زندگی مردم را بهبود می‌دهند. حالا این فناوری، انگیزه و ایده‌های خلاقانه‌ وجود دارند و منتظر اقدام نوآوران هستند.

منبع:روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *