انجام چندکار همزمان را فراموش کنید. بهره‌وری واقعی از تک وظیفه‌ای بودن ایجاد می‌شود.

علی‌رغم فشاری که برای انجام چندکارِ همزمان در دنیای بسیار پراسترس ما وجود دارد، متخصصان درباره‌ی خطرات چندکاره بودن اخطار می‌دهند؛ کاهش آی‌کیو، کوچک شدن مغز و حتی کاهش بهره‌وری مان. به جای چندکاره بودن متخصصان امروزه از مزایای تک کاره بودن صحبت می‌کنند.

دوورا زاک نویسنده‌ی کتاب جدیدِ تک کاره بودن: با یک کار در هر لحظه کار بیشتری انجام دهید، به گفته‌ی او چندکاره بودن یک افسانه است. به گفته‌ی زاک ” مغز نمی‌تواند در یک لحظه در دو مکان متفاوت باشد، درواقع آنچه که مردم به عنوان چندکاره بودن از آن یاد می‌کنند، درواقع همان چیزی است که عصب‌شناسان تعویض بین کارها می‌نامند، به این معنی که با سرعت بین چند کار مختلف عقب و جلو برویم.”

تغییر در وظایف، به گفته‌ی او، نه تنها بهره‌وری را تا 40 درصد کم می‌کند بلکه مغز ما را هم کوچک می‌کند. “وقتی بار اضافی روی مغزتان قرار میدهید و تلاش می‌کنید که بین وظایف مختلف مدام جابجا شوید، سلول‌های خاکستری مغز را از بین می‌برید.”

تغییر مدام بین چند کار مختلف حتی می‌تواند تهدیدکننده‌ی جانمان باشد. به گفته‌ی زاک ” ارسال پیام در حین رانندگی، تبدیل به اولین دلیل تصادف‌های کشنده تبدیل شده است.”

ادامه ی مقاله را اینجا بخوانید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *