تنها استارت‎آپ‎های بزرگ کشور شانس پیشرفت دارند

اینوتکس گردهمایی استارت‎آپ ها، سرمایه گذاران و شتاب دهنده های ایران به شمار می رود که دیروز شانزدهم تیرماه، هفتمین دوره این رویداد با میزبان ۱۵۰ استارت‎آپ، ۱۶ شتاب دهنده، ۱۱ سرمایه گذار خطرپذیر و بیش از ۱۰۰ شرکت دانش بنیان به کار خود پایان داد.

پارک فناوری پردیس معاونت علمی به عنوان متولی این رویداد بین المللی امسال با همراهی فعالان بخش خصوصی میزبان بیش از ۳۵۰ تیم و شرکت از اجزای مختلف اکوسیستم نوآوری بود.
امسال در بخش استیج نمایشگاه اینوتکس پنل های نکات کاربردی برای سرمایه گذاری در استارت‎آپ ها و چالش های اکوسیستم کارآفرینی خوب از منظر استارت‎آپ ها و سرمایه گذاران برگزار شد.
در این پنل اعلام شد اکوسیستم کارآفرینی در کشور با چالش های بی شماری روبرو است و اگر قرار باشد اکوسیستم موفقیتی به دست آید، باید لینک های بسیار قوی ایجاد شود و برای تحقق این موضوع، دو پیش نیاز دانشگاه های کارآمد و مدیران باسواد نیاز است.
به اعتقاد برخی از سخنرانان این پنل، در حال حاضر دانشگاه ها با نیازهای بازار کار فاصله بسیاری دارند و در طول ۴۰ سال گذشته، بیشترین تقاضا برای رشته های دانشگاهی در مواردی بوده که تناسبی با نیاز بازار کار نداشته اند.
از سوی دیگر ساختار آموزشی دانشگاه ها به گونه ای بوده که نیروی کار تاثیرگذار تربیت نکرده اند.
کوچک بودن استارت‎آپ ها و نرسیدن صدای آنها به گوش دانشگاه ها از دیگر چالش های استارت‎آپ های موجود در کشور عنوان شد، به گونه ای که فعالان استارت‎آپی در این پنل ها اعلام کردند نمی توان با دانشگاه ها تعامل مناسبی برقرار کرد و تنها شرکت های بزرگ این توانایی را خواهند داشت.
این در حالی است که آمارهای منتشر شده از کشورهایی مانند کانادا و آمریکا نشان می دهد نقش دانشگاه ها در تربیت نیروی انسانی مجرب بسیار کمرنگ شده و مانند گذشته از بازدهی کافی برخوردار نیستند.
همچنین بررسی ها نشان می دهد در حال حاضر از هر ۳ فرد تحصیلکرده در آمریکا، تنها یک نفر در رشته تخصصی که تحصیل کرده، جذب بازار کار می شود. این فعالان همچنین اعلام کردند: تا زمانی که توهم دانایی در برخی استارت‎آپ ها شکسته نشود، نمی توان راه را برای رشد استارت‎آپ ها و در نتیجه بازار کار مناسب باز کرد.

منبع:فناوران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *