۱۲ کسب‌وکار قابل گسترش برای شروع در کالج

شروع کسب‌وکار فقط جذب سرمایه نیست. باید آنچه برای کارآفرین شدن نیاز است را بیاموزید.

آیا برای شروع کسب‌وکار، زمانی بهتر از دوران دانشجویی وجود دارد؟ مارک زاکربرگ، بیل گیتس، ریچارد برانسون و بسیاری دیگر از کارآفرینان موفق دیگر، احتمالا موفق خواهند بود که نه. دانش جویان با زمان آزاد و مسئولیت کم ‌می‌توانند خطراتی را که والدین با وام‌ها و کار تمام وقت نمی‌توانند، بپذیرند. راه اندازی کسب‌وکار همچنین تجربه‌‌ای درخشان در دنیای واقعی است و حتی ‌می‌تواند هزینه‌های تحصیلات را پوشش دهد.

این ایده‌های کسب‌وکار تمرینی به سرمایه‌های بسیار کمی برای راه اندازی نیاز دارند و به اندازه کافی انعطاف پذیر و متناسب با مطالعاتتان هستند. البته باید بگویم این کسب وکار‌ها مثل شغل‌های با حقوق ساعتی که به نام کسب وکار شناخته ‌می‌شوند نیستند. همه آنها قابل گسترش هستند، به این معنی که ‌می‌توانید درآمدتان را با حداقل هزینه و زمان افزایش دهید. اغلب نیز از دانشجویان دیگر برای کسب درآمد و به دست آوردن تجربه کاری‌‌ای که قابلیت قیمتگذاری ندارند، حمایت خواهند کرد.

 1. رویدادهای دوستیابی سریع

همیشه دانشجویان مجرد، با یک قرار مجازی راضی نمی‌شوند، بنابراین به آنها به جایش ملاقات چهره به چهره را پیشنهاد دهید که سرگرم کننده‌‌‌تر است.

دوستیابی سریع یکی از ساده‌‌‌ترین وقایع برای سازماندهی و فروش در زمان کالج است. اول، با کافی شاپهای محلی که فضای خوبی دارند صحبت کنید و بعد از آن قرار خود را هماهنگ کنید. اگر قول دهید تعداد خوبی مشتری بیاورید، سخت نخواهد بود که دفعات بعد رایگان میزها را در اختیار بگیرید.

شما باید بلیط‌هایی را برای این قرارها بفروشید و آنها را ارزان نگه دارید. تمام جزئیات را در قرارهای فیس بوک لیست کنید و با قدرت تبلیغات فیس بوک، این رویداد را برای دانشجویان مجرد منطقه، معرفی کنید.

اگر بار اول خوب پیش رود، به سادگی توسعه اش دهید و تکرار کنید.

 1. کتاب‌های درسی دست دوم

در انتهای ترم کتابهای دست دوم درون لیست خریداری کنید و زمانی که کلاس‌ها دوباره شروع شد، بفروشید. یک عرضه و تقاضای کلاسیک. آمازون و ایبی مکان‌های خوبی برای این کار هستند. فقط با معلمین هماهنگ کنید که لیست‌های کتاب یکسان باشد.

 1. کارت تخفیف دانشجویی محلی

تخفیف‌های  خاص را از کسب‌وکارهای محلی که مایل به جذب دانشجویان هستند بگیرید. هنگا‌می‌که تعداد معدودی از تخفیف‌ها را جمع کردید، آنها را در یک صفحه وب فهرست کنید، چاپ کرده و شروع به فروش به دانشجویان کنید.

بعد از اینکه پولی به دست آوردید، به فکر توسعه کسب‌وکار با یک برنامه ساده باشید. شما و تبلیغ کنندگانتان ‌می‌توانید بدون استفاده از کارت‌های فیزیکی، کار را پیگیری کنید و پولی ذخیره کنید.

 1. وبلاگ نویسی

راه اندازی یک وبسایت راحت‌‌‌تر از همیشه شده است، و راه‌های زیادی برای کسب درآمد با یکی از آنها نیز وجود دارد. به عنوان مثال، ‌می‌توانید کمیسیونی را به عنوان یک ارتباط، برای نام تجاری‌هایی آنلاین مانند آمازون اسوشیتز، یا نشان دادن آگهی‌های گوگل ادسنس دریافت کنید.

بدانید که قبل از شروع به کسب درآمد قابل توجه، زمان زیادی طول ‌می‌کشد تا جمعیت آن رشد کند. جذب دنبال کننده‌‌‌‌ی رسانه‌های اجتماعی، یک راه موثر برای جلب توجه‌ها از همان روز اول است.

در یک دنیای پر سر و صدا، مهم است که هدف خود را پیدا کنید. با توجه به تجربه شخصی و علایقتان بهترین شانس را به شما خواهند داد تا به آن بچسبید. حتی اگر شما پول زیادی در نیاورید، داشتن وبسایت خود ضمیمه‌‌‌‌ی درخشانی برای رزومه کاری شماست.

 1. راهنمای دانشجوی شهرستانی

یک راهنما یا نقشه محلی برای دانشجویان جدید ایجاد کنید. بهترین شیوه‌ها و نکات را در مورد زندگی در آن منطقه به اشتراک بگذارید. از طریق انتشار فضای تبلیغاتی در کسب‌وکارهای محلی کسب درآمد کنید.

 1. آژانس رفت و روب

شهرهای دانشجویی فرصت‌های زیاد پاکسازی دارند. هزینه‌های بسیار کمی برای شروع کار وجود دارد، زیرا ‌می‌توانید تبلیغات رایگان آنلاین بکنید و از مشتریان در جهت فراهم کردن وسایل مورد نیاز برای پاک کردن خانه درخواست کنید.

چند تا موارد اولیه را، خودتان تکمیل کنید تا با کسب وکارتان آشنا شوید و سپس شروع به استخدام کنید، و خود برروی جذب مشتری تمرکز کنید. بر صاحبخانه‌ها و آژانس‌هایی که املاک دارای چندصاحب را مدیریت ‌می‌کنند، هدف گذاری کنید تا سریع‌‌‌تر کسب وکارتان را گسترش دهید.

 1. قالب‌های گرافیکی

به دانشجویان طراح برای ایجاد قالب‌های گرافیکی و لوگو پول دهید، سپس آنها را برای فروش در بازار‌های آنلاین لیست کنید. برای هزینه خرید اول، ‌می‌توانید از اعتبار اطمینانی آینده خود استفاده کنید، به شرط اینکه طرح‌ها خوب باشند. تجربه و درآمدی که دانشجویان همکار شما کسب ‌می‌کنند هم عالی خواهد بود، اما اگر شما برای پیدا کردن فردی محلی تلاش ‌می‌کنید، فیور دات کام را امتحان کنید.

همان استراتژی ‌می‌تواند برای قالب صوت، ویدئو و وب سایت هم کار کند. همیشه تحقیق کنید در مورد اینکه کدام دسته بهترین‌ها را ‌می‌فروشد و برای کدام دسته در حال حاضر رقابت وجود دارد.

 1. مرکز خدمات فنی

از طریق بازاریابی خدماتی که به افراد با مشکلات لپ تاپ و تلفن کمک ‌می‌کند، مهارت دانشجویان علوم رایانه را مورد استفاده قرار دهید. دانشجویان درآمدی کسب ‌می‌کنند و دست به آچار ‌می‌شوند، و شما نیز ‌می‌توانید این وسط سود خوبی داشته باشید.

 1. مرکز شست و شوی لباس

شستن لباس یک نقطه درد همه دانشجویان است که فرصت مناسبی را براس شما ارائه ‌می‌کند. بخشی از درآمد خود را به دانشجویان بپردازید تا لباس کثیف دانشجویان دیگر را بگیرند و به یک لباس شویی ارزان قیمت بدهید و تمیز آن‌ها را بازگردانید     . یک طرح درست و ساده ‌می‌تواند مشتریانی دائمی برایتان دست وپا کند.

 1. خدمات توزیع آگهی‌های کاغذی

به کسب‌وکارهای محلی دور و بر خودتان بروید و به صورت آزمایشی برایشان اگهی پخش کنید. هنگامی که در برخی از آنها جا افتادید، دانشجویان دیگر را استخدام کرده و قسمتی از سودتان را برای توزیع آگهی، به آنها بدهید. حتما ابتدا مجوز یا مدرک مناسب دریافت کنید.

هم چنین فرصت گسترش خدمات جهت تهیه آگهی‌های چاپ شده و حتی مدیریت آگهی‌های تبلیغاتی فیس بوک برای دانشجویان را دارید.

 1. آژانس نگه داری حیوان خانگی

با تبلیغات رایگان آنلاین، ارائه خدمات حیوان خانگی یا پیاده روی سگ خود را تبلیغ کنید. اگر مقداری رشد کرده‌‌اید، آن را به یک آژانس ارتقا دهید و دانشجویان مسئولیت پذیر دیگری را که وقت اضافی دارند، استخدام کنید.

دوره‌های آنلاین

درآمد از آموزش خود را شروع کنید. صنعت آموزش آنلاین ۲۰۰ میلیارد دلار می ارزد. وبسایت‌هایی مانند تیچابل و یودمی شما را قادر به ایجاد دوره‌هایی با مخاطب جهانی ‌می‌کند. برای هر دانشجویی که ثبت نام ‌می‌کند، یک کمیسیون کسب خواهید کرد و با کمی کار مستمر که نیاز است ‌می‌توانید یک جریان درآمد غیر فعال عالی به راه بیندازید.

اگرچه کالج یک دوران درخشان برای شروع یک کسب‌وکار است، سعی نکنید درستان را به حاشیه برانید. همه صحبتمان مورد تعادل و مدیریت زمان است. و به دلیل اهمیت فراوان این موضوع، فراموش نکنید که مالیات پولی را که به دست ‌می‌آورید، پرداخت کنید.

اما بیشتر از هر چیز دیگری، مطمئن شوید که از این سفر لذت ‌می‌برید. به عنوان یک دانشجو، شما تقریبا هیچ چیز برای از دست دادن ندارید و همه چیز را با تلاش این ایده‌های کسب‌وکار به دست ‌می‌آورید. حتی اگر چیزهایی که به آنها امیدوار بودید نتیجه ندهد، شروع با کسب‌وکاری خطر کم، بهترین تجربه را برای هر کارآفرین جوان به ارمغان ‌می‌آورد.

نویسنده: اوون بورک

مترجم: سعید عبدالهی

ویراستار: سید جواد کاشی زاده

منبع: https://www.entrepreneur.com/article/311604

کاری از گروه تولید محتوای مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف، خرداد ۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *