چرا باورهای کسب وکارتان اهمیت بیشتری نسبت به برنامه‌های کسب‌و‌کارتان دارند؟

برنامه‌های تجاریتان تغییر خواهد کرد، اما باورهای تجاریتان باید به موفقیت درازمدت منجر شود.

وقت بیشتری را نسبت به خود کسب‌و‌کار صرف بر روی طرح کسب‌و‌کار نکنید. طرح کسب‌و‌کار مهم است و باید زمانی را برای ایجاد آن در نظر بگیرید. ولی بدانید که باورهای شما در مورد کسب‌و‌کار به نسبت آنچه برروی کاغذ ‌می‌نویسید، تأثیر بسیار بیشتری بر موفقیتتان خواهد داشت.

من این را ‌می‌دانم چون ده‌ها کارآفرین و صاحب کسب‌و‌کار را از ابتدای کسب‌و‌کارشان مربیگیری کرده ام. مشاهده کرده ام بعضی از آنها در راهشان، به شش، هفت و حتی هشت شکل کسب وکارشان را برای درآمد رشد دادند، حتی زمانی که ایده اولیه آنها در کاغذ ضعیف به نظر ‌می‌آمد. افرادی را دیدم که سالها قبل از این که شکست بخورند، تلاش ‌می‌کردند، در حالیکه ایده‌هایشان بر روی کاغذ بدون نقص بود.

توضیح کوتاه در اینجا این است که آنچه که شما برای یک طرح کسب‌و‌کار بر روی کاغذ ‌می‌نویسید، هرگز با واقعیت مطابقت نخواهد داشت، هرگز. به محض اینکه شروع به فروش و کار با افراد واقعی را انجام دهید، همه چیز تغییر ‌می‌کند. مقدار مشخصی از آشفتگی وجود دارد. با این وجود، راهی برای مهار این آشفتگی هست تا از آن برای ساختن امپراطوری خود استفاده کنید، برای همین من اینجا هستم تا امروز آن را به شما نشان دهم.

نوآوری سریعتر از همیشه در حال حرکت است

در پنج تا ۱۰ سال آینده، اکثر مشاغلی که امروز وجود دارند با هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد. برای کارآفرینان، به این معنی است که عملیات تجاریتان ارزان‌‌تر و قابل اطمینان‌‌تر از همیشه خواهد بود. با این حال، این بدان معنی است که عملیات روزانه شما کاملا متفاوت با آنچه امروز به نظر ‌می‌رسد خواهد شد. به علاوه، بسیاری از این فن آوری‌ها پیامدهای ناخواسته‌ای خواهند داشت. مشکلاتتی به وجود خواهند آمد که ما قبلا، هرگز با آن مقابله نکرده بودیم (مانند نرخ بیکاری بالا).

من هیچوقت این‌ها را نگفتم تا شما را بترسانم. در واقع، من در مورد آینده بسیار خوش بین هستم، و شما نیز باید باشید. نکته من این است که هیچکدام از ما نمیتوانیم خودمان را مقید به ادامه روش‌های جلوبردن کسب وکار مانند امروز کنیم. اگر ایده موفقیت شما این است که “ضربتی” یا “حل سریع” را پیدا کنید، پس از آن، به شدت نا امید خواهید شد. این راه حل‌های ضربتی ، تقریبا به محض ظاهر شدن منسوخ ‌می‌شوند.

بنابراین، در ادامه روش جایگزین آن را آورده‌ایم: با اصول ثروت و موفقیت درگیر شوید، نه فقط اینکه سیستم را پیش ببرید. در مورد کارآفرینان و کسب‌و‌کارهایی را که بیشتر تحسین ‌می‌کنید، مطالعه کنید و اصولی که آنها را در گرفتن تصمیمات راهنمایی ‌می‌کند، دنبال کنید.

بر اصول تمرکز کنید، نه راه حل‌های سریع

موفق‌‌ترین کارآفرینان در این سیاره، همان کسانی هستند که دهها سال سخت برای ساختن امپراتوری خود وقت گذاشتند. بدان معنی که حتی در زمان‌های عدم ثبات، از دست دادن و تغییرات، کسب‌و‌کار خود را در حال رشد نگه داشتند. چطور؟

این به عقاید تجاریشان باز‌می‌گردد، که راه دیگری برای بیان اصول است. اگر باورهای کسب‌و‌کار شما پایدار باشد، زمانی که سیستم قدیمی برای انجام کسب‌و‌کار جواب ندهد، به سرعت راه جدیدی ‌می‌یابید تا راه حل‌های جدیدی ایجاد نمایید. مثال عالی از این؛ به ری دالیو نگاه کنید. او به عنوان یکی از ۱۰۰ ثروتمندترین مردم جهان فهرست شده است و حتی کتابی با عنوان «اصول» نوشته است.

او همچنین بنیانگذار شرکت سرمایه گذاری “بریدجواتر اسوشیتز” است که دارای یک صندوق به نام “پیور آلفا” ‌می‌باشد که تنها در ۲۰ سال گذشته سه بار پول از دست داده است. در نظر داشته باشید که این موارد شامل بحران مسکن سال ۲۰۰۸ که بدترین رکود اقتصادی در تاریخ اخیر بود نیز ‌می‌باشد. هنگامی که اکثر مردم از فاجعه مالی رنج ‌می‌بردند، دالیو و افرادی مانند او، امپراتوری‌هایشان را رشد ‌می‌دادند.

دوباره، مسئله به باورها، – هم چنین شناختن اصول – بر ‌می‌گردد. یکی از باورهای اصلی دالیو این بود که او ‌می‌تواند مجموعه سرمایه گذاری‌ای را طراحی کند که در هر وضعیت اقتصادی ایمن بماند و همچنان رشد کند. پس از سالها تحقیق و آزمایش، او همه سبدهای سرمایه گذاری راایجاد کرد و آن را تکمیل کرد، زیرا به دنبال اصولی بود که پولش را در طولانی مدت افزایش دهد، به جای اینکه ترفندهای سریع و ضربتی یک شبه پولدار شدن را دنبال کند.

یک نمونه عالی دیگر گوگل است. شعار گوگل ” سازماندهی اطلاعات جهان و ساختن آن به طور مفید و قابل دسترسی جهانی” ‌می‌باشد. این یک طرح سریع و ضربتی نیست. این یک باور در آنچه که امکان پذیر است، ‌می‌باشد. این یک ایده بزرگ است که به نیازهای مردم سراسر جهان، پاسخ ‌می‌دهد. این چیزی است که به گوگل اجازه داده است راه حل‌های میلیارد دلاری را ایجاد و نحوه عملکرد بخشی از دنیا را بازنویسی کند.

باورها ‌می‌توانند شما را به لحاظ ذهنی قوی یا ضعیف کنند

بیایید این را در سطح شخصی بررسی کنیم. اگر اعتقاد داشته باشید که خلاقیت، تمرکز و نظم هر گونه مشکلی را که در کسب‌و‌کارتان به وجود ‌می‌آید حل ‌می‌کند، پس ‌می‌توانید. از سوی دیگر، اگر فکر ‌می‌کنید هیچ جایی برای ایده‌های شما وجود ندارد و یا شما هرگز نمی‌توانید دیگران را به سمت دیدگاه خود هدایت کنید، این نیز اتفاق ‌می‌افتد.

با توجه به این موضوع، بگذارید مجموعه‌ای از باورهایم را که به من برای موفقیت در کسب‌و‌کار کمک کرده است، به شما ارائه کنم. اینها اعتقادی نیستند که بدون فکر و تجربه آمده باشند. این باور‌هایی است که من در کار با ده‌ها کارآفرین موفق دیگر دیده ام. من آنها را در زندگی خودم آزمایش کرده ام و متوجه شدم که هر کدامشان منجر به رشد سریع کسب‌و‌کارم شده اند. من شما را تشویق ‌می‌کنم که این را با صدای بلند بخوانید تا بخشی از عادتهای فکریتان شود.

  • پول به قاطعیت، اقدام و سرعت جذب شده است.
  • من ‌می‌توانم هر مهارت جدیدی را که برای موفقیت نیاز دارم، یاد بگیرم و کسب‌و‌کارم را به روز نگه دارم.
  • من ‌می‌توانم احترام و همکاری هر کسی که نیاز به کمکش دارم را کسب کنم.

در حال حاضر، شما ممکن است تعجب کنید که آیا من در حال نصیحت چند جمله، چیز‌هایی مانند “قانون جاذبه” هستم؛ نه، نیستم. اگر آن باورها را دوباره با دقت بخوانید، خواهید دید که بر انجام اقدامات تأکید دارند. آنها تاکید ‌می‌کنند که فراتر از آنچه که اکثر مردم مایل به انجام آن هستند، بروید.

کل نکته آن، این است که خودتان را برای انجام این اقدامات حتی زمانی که نخواستنی هستند آماده کنید. شما این کار را انجام خواهید داد زیرا معتقدید پاداش‌هایی خواهند داشت. نه، پاداش‌ها ناگهانی نمی‌‌آیند. بله، واقعیت، جاده‌ای طولانی و دشوار خواهد بود. دقیقا به همین دلیل است که نیاز به باوری عمیق دارید، تا قدرت دادن به باورها تا شما را رو به جلو براند، حتی زمانی که برنامه تان از هم فرو ‌می‌پاشد. بر باورهای اصلی‌تان تمرکز کنید، و پس از آن قدرتی برای غلبه بر هر چالشی در مسیر تا امپراتوری بدست خواهید آورد.

نویسنده: پتروس کیولیان

مترجم: سعید عبدالهی

ویراستار: سید جواد کاشی زاده

منبع: https://www.entrepreneur.com/article/312946

کاری از گروه تولید محتوای مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف، خرداد ۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *