مصاحبه آقای مهندس میرعباس ریاضی

مصاحبه آقای مهندس میرعباس ریاضی

س: لطفا خودتان را معرفی کنید و در مورد سوابق تحصیلی وکاری خود توضیح دهید؟

من میرعباس ریاضی فارغ‌التحصیل سال 62 رشته مهندسی دانشگاه صنعتی شریف هستم. بعد از فارغ‌التحصیلی، اغلب در واحدهای مهندسی کارخانجات لوازم خانگی و مدیریت پروژه‌های صنعتی کارکردم. شرکت صدرصانع را در اوایل سال 1375با هدف طراحی و ساخت ماشین‌های مرتبط با لوله (لوله‌های فلزی) فعال کردم. کار با عقد قرارداد طراحی دستگاه‌های تست هیدروستاتیک لوله (سه شاخه) نیمه اتوماتیک و دستگاه پلیسه‌گیر دوسر لوله / اتوماتیک که هردو مربوط به ماشین‌های تکمیلی خط لوله‌سازی است با یک کارخانه لوله‌ساز بزرگ، در تهران شروع شد.

روش کار طراحی، بررسی ماشین‌های مختلف موجود از شرکت‌های سازنده آلمانی، ژاپنی … بدست آوردن مزایای هر یک و تلفیق طرح‌ها در جهت افزایش کارآیی، ایجاد سهولت در ساخت و تعمیرات بود.     شرکت صدر صانع بعد از موفقیت در طراحی، دستگاه اول را با عقد قرارداد نظارت بر ساخت و دستگاه دوم را با عقد قرارداد ساخت و تحویل به کارفرماها تحویل داد. هردو دستگاه دارای قسمت‌های مکانیک، هیدرولیک، پنوماتیک و ابزار دقیق مفصلی هستند و در دنیا تعداد معدودی از شرکت‌ها این دستگاه‌ها را تولید می‌نمایند. روش کار ساخت دستگاه، استفاده از کارگاه‌های همکار با نظارت، مونتاژ، تست و راه‌اندازی در سایت کارفرما بود. سایر تجهیزات ساخته شده عبارتست از کویل باز کن وکویل جمع کن هیدرولیکی برای ورق پمپ فشارساز برای دستگاه تست هیدروستاتیک.

در حال حاضر در زمینه سایر ماشین‌های مرتبط با لوله از قبیل خم‌کن لوله، برش و فرم لوله با شرکت‌های تایوانی، آلمانی به صورت تأمین / نصب و راه اندازی و یا مشارکت همکاری داریم.

س: با توجه به فعالیت‌هایی که داشتید، آیا به دا نش نوین دراین زمینه دست یافته‌اید؟

دانش طراحی و ساخت ماشین‌های تکمیلی خط لوله‌سازی را کسب نموده‌ایم. بعضی از شرکت‌های تایوانی و هندی با خرید تکنولوژی از شرکت‌های صاحب نام به این مرحله رسیده‌اند.

س: آقای مهندس شما فرمودید: کار ماشین‌سازی انجام می‌دهید، بدون اینکه واحد تولیدی داشته باشید، لطفا در مورد روش کار صحبت کنید؟

با ایجاد ساختار مناسب برای طراحی، نظارت و مدیریت، داشتن شبکه کارگاهی و توافق با کارفرما برای انجام مونتاژ، تست و راه‌اندازی در محل واحد تولیدی، این کار عملی می‌شد. با این روش به عنوان نمونه، برای پروژه‌ای 11 نفر مهندس مکانیک و برق را در اختیار داشتیم، شامل گروه‌های طراح و نقشه‌کش، نظارت بر ساخت و کنترل پروژه. زمانی که قرارداد ساخت را بستیم، زیر مجموعه‌ها را به کارگاه‌های شناسایی شده توزیع کردیم، درساخت قطعات، مونتاژ زیر مجموعه‌ها نظارت و حضور داشتیم و سپس زیر مجموعه‌ها را به سایت کارفرما برده و با استفاده از امکانات آنجا و تیم مونتاژ خودمان، دستگاه را مونتاژ، تست و راه‌اندازی نمودیم.

س: در شروع کار چند نفر بودید؟

ما کار را با دونفر شروع کردیم، در اوج کار تعداد ما به 22 نفر افزایش پیدا کرد، افرادی که برای ساخت در زیر مجموعه‌های پروژه آن زمان مشغول بودند حدود 27 نفر بودند.

س: با توجه به فعالیت صنعتی که شما دارید، به چه صورت خود را با دانش روز هماهنگ می‌کنید؟

همان طور که ذکر کردم از 4 سال پیش با سازنده‌های صاحب تکنولوژی در ارتباط هستیم. بعضی از قطعات را که فکر می‌کنیم هزینه‌بر است را خریداری وروی دستگاه‌ها نصب می‌کنیم. به هر حال این ایده‌ها و یا تکنولوژی نو منتقل می‌شود، در مراحل بعد ساخت داخل آن‌ها، در صورت اقتصادی بودن مطرح می‌شود.

س: آقای مهندس چشم انداز آینده شما چیست؟

ما می‌خواهیم در زمینه ماشین‌های مرتبط با لوله تخصصی‌تر کار نموده و به دلیل سابقه کار و تجارب ایجاد شده، بازاریابی در کشورهای همسایه را در برنامه قراردهیم.

س: آقای مهندس به چه میزان با مراکز علمی تحقیقاتی داخلی ارتباط داشته‌اید؟

با دانشگاه صنعتی شریف همکاری داشتیم، اما گستره‌ی کار آنقدر وسیع نیست که بخواهیم به طور مدام با این مراکز ارتباط داشته باشیم. اگر گستره کار وسیع شود، زمینه آن ایجاد می‌شود. وسعت این گستره به توانایی بازرگانی و سازماندهی خود ما بستگی دارد. درضمن تشکلی که سازماندهی و حمایت نیز بنماید.

س: نظر شما درمورد مقوله ی ارتباط موثر صنعت با دانشگاه چیست؟

فارغ‌التحصیلان دانشگاه، متولیان و مدیران آینده صنایع هستند، این مدیران هستند که تصمیم می‌گیرند نیازهایشان به چه روش و صورت تأمین شود. در صورتی که این مدیران با شرکت‌های مهندسی داخلی و سپس شرکت‌های مهندسی داخلی، نرم‌افزار و نیازهای علمی خود را از دانشگاه تأمین نمایند ارتباط موثر ایجاد می‌شود.

س: آقای مهندس شما اشکال کار را درکجا می بینید؟

این مسئله از زاویای مختلف قابل بررسی است. مختصراً، اگر نیازهای اقتصادی و فنی از مسیر مجموعه‌های مهندسی و دانشگاه‌های داخلی عبور داده شده و قسمتی از آنها بدین طریق تأمین شود موجبات شکوفایی و ارتباط موثر می‌شود.

س: آقای مهندس تعریف شما از کارآفرینی چیست و به نظر شما مشخصات فرد کارآفرین چه باید باشد؟

کارآفرینی ابداع روش‌های جدید، سازماندهی وکنترل آن می‌باشد. مشخصات فرد کارآفرین، داشتن قابلیت‌های خلاقیت، سازماندهی، استقامت و پایداری در برابر مشکلات، موانع و ریسک‌پذیری می‌باشد.

س: آقای مهندس به عنوان کلام آخر اگر صحبتی هست بفرمائید.

با عبور موفق از مرحله ماشین‌سازی می‌توان کارخانجاتی را احداث کرد که تولید آنها اقتصادی است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *