۴ مورد از خدمات ابری که خیلی بیشتر از این که اطلاعات را ذخیره کنند،مفیدند

این خدمات شیوه کار ما را تغییر ‌می‌دهد. شما هم قسمتی از آن باشید.

هم اکنون در سال ۲۰۱۸ هستیم،و فناوری ابری هنوز هم باعث تعجب بسیاری از سی آی اُ ‌ها در سراسر جهان ‌می‌شود.بخشی از دلیل آن به این خاطر است که فناوری ابری به عنوان یک چیز عالی به بازار عرضه ‌می‌شود که تقریبا برای هر مشکلی که در کسب و کار تصور شود راه حل دارد.

البته، وقتی کسی چیزی را درک نمی‌کند، ‌می‌ترسد از آن استفاده کند، یا در نهایت از آن درست استفاده نمی‌کند. در واقع مبنای فناوری ابری برای کمک به کسب وکار‌های جدید است، به این دلیل که ‌می‌توانند به طور چشمگیری هزینه خدمات را کاهش دهند در حالی که پایداری را افزایش ‌می‌دهند — دلیل آن هم اجازه به کسب و کارها برای استفاده از زیر ساخت‌های  مشترک و مورد نیاز است.

پس فناوری ابری چیست ؟

فناوری ابری به هیچ وجه تکنولوژی جدیدی نیست که بسیاری از مردم به نظر ‌می‌رسد که آن را درک کرده‌‌‌‌اند. در عوض، مدل تحویلی متفاوت برای فن آوری‌های موجود است.

بر طبق مؤسسه ملی استاندارد و فناوری، “محاسبات ابری یک مدل برای دسترسی به شبکه گسترده و راحت و بر اساس تقاضا برای دسترسی به یک منبع اشتراکی از منابع محاسباتی قابل تنظیم (مانند شبکه‌ها، سرورها، حافظه‌ها، برنامه‌ها و خدمات) است که ‌می‌تواندبه سرعت منتشر شود و در اختیار قرار گیرد  با حداقل تلاش مدیریتی یا تعامل ارائه دهنده سرویس . “

همانطور که پهنای باند اینترنت در دهه گذشته بطور قابل توجهی افزایش یافته است، مصرف کنندگان نیازی به خرید و یا نصب نرم افزار بر روی دستگاه‌های خود ندارند. در عوض، آنها ‌می‌توانند به راحتی به همان امکانات کامپیوترهای نویسندگان نرم افزار دسترسی پیدا کنند.

یک نمونه ساده از  فناوری ابری در مقابل فناوری سنتی جایگزینی گوگل داکس به جای ام اس ورد واپل پیجز است.هر دو ابزاری بهره ور هستند. اما بر خلاف ام اس ورد یا اپل پیجز، گوگل داکس رایگان است، نیازی به یک رایانه اختصاصی برای اجرا نیست و نیازی به به روز رسانی مداوم ندارد .تمام نگهداری توسط گوگل در پس زمینه مدیریت ‌می‌شود، بنابراین کاربران ‌می‌توانند بر روی استفاده از ابزار به جای مدیریت آن تمرکز کنند.

در حال حاضر بیشتر منابع کسب و کار فناوری اطلاعات ‌می‌توانند به این روش دسترسی پیدا کنند، به همین دلیل است که کارآفرینان باید فناوری ابری را جدی بگیرند. این فناوری ‌می‌تواند به کاهش هزینه‌ها و آزاد کردن منابع برای پیگیری اهداف تجاری کمک کند. در اینجا چهار فناوری ابری وجود دارد که برای ایجاد تغییرات اساسی بر روی اینکه چگونه کسب و کاری را در آینده نزدیک انجام دهیم، آماده‌‌‌‌اند.

۱- دسکتاپ به عنوان یک سرویس (داس)

خرید و نگهداری رایانه‌ها ‌می‌تواند کسب و کاری پر هزینه باشد. نه تنها  قطعات اولیه گران هستند، بلکه با سرعت زیادی قدیمی ‌می‌شوند و باید به طور مداوم از طریق به روز رسانی‌ها نگهداری شوند.

دسکتاپ به عنوان یک سرویس یا داس، این مشکل چند ساله را حل ‌می‌کند و به مشتریان اجازه ‌می‌دهد تا به “دسکتاپی مجازی” دسترسی پیدا کنند که توسط ارائه دهنده سرویس ابری میزبانی ‌می‌شوند. هنگامی که شما وارد سیستم ‌می‌شوید، صفحه نمایش دقیقا همانطور که در یک دسکتاپ معمولی ظاهر ‌می‌شود، ‌می‌باشد و شما ‌می‌توانید نرم افزار را بر روی این دستگاه‌های مجازی همانند هر کامپیوتر معمولی نصب کنید. تنها تفاوت در اینجا این است که سیستم عامل و داده‌ها بر روی یک سرور ابری هستند.

این برنامه چند مزیت کلیدی دارد. با استفاده از برون سپاری دسکتاپ‌ها، ‌می‌توانید کارکنان آی تی خود را از به روز رسانی  دائم نرم افزار تمام دستگاه‌های شرکت آزاد کنید. همچنین آنها مجبور نیستند کامپیوترهایی را که متعلق به پیمانکارهای شخص ثالث هستند تحت نظر بگیرند. همچنین نیازی به خرید سخت افزار گران و یا سرمایه گذاری در تمهیدات امنیتی ندارید.

با استفاده از روش‌هایی مانند بی وای اُ دی ، شما ‌می‌توانید بسیاری از منابع خود را آزاد کنید که ‌می‌تواند در راستای اهداف شرکت خود به جای حفظ زیرساخت‌ها استفاده شود.

نوع دسکتاپ مجازی که شما آن را برای استفاده انتخاب ‌می‌کنید بستگی به ویژگی‌هایی دارد که ‌می‌خواهید. بعضی از آنها مانند وی ام وار‌هاریزن ایر گزینه‌های سیستم عامل چندگانه شامل ویندوز 7، 8، سرور 2008 و 2012 را در اختیار شما ‌می‌گذارند در حالی که یکی دیگر از گزینه‌های مقرون به صرفه، یعنی فضاهای کاری آمازون، زیرساخت  سرور ویندوزها را هر طور که مطلوب شما باشد، برای شما به کار ‌می‌گیرد.

۲- بازگردانی اتفاقات هولناک به عنوان یک سرویس (دی آر دبل اِی اس)

هر شرکتی که کسب و کارش ارزش داشته باشد، برای داده‌هایش هم ارزش قائل است. در حالی که بازیابی اطلاعات در محل توصیه ‌می‌شود، استفاده از تنها  یک سبد ممکن است هوشمندانه ترین انتخاب در اینجا نباشد.

دی آر اِی اِی اس یک راه حل مدیریت هویت مبتنی بر اشتراک است که از طریق خدمات ابری تحویل داده ‌می‌شود .این کار مزایای متعددی را نسبت به راه حل‌های بازیابی داده‌ها به طرز سنتی ارائه ‌می‌دهد و ‌می‌تواند با بسیاری از انواع سیستم عامل‌ها، برنامه‌ها و انواع داده‌ها مورد استفاده قرار گیرد. راه حل معمولا بهینه سازی شده است تا شناسایی و حرکت داده‌های جدید به پشتیبان گیری سریع منجر شود.

همانطور در مورد دی اِی اِی اس ‌می‌توانید از سرمایه گذاری بر روی پشتیبان گیری بر روی یک منبع محلی(مثل‌ هارد) و یا یک منبع خارجی (مثل اینترنت) گران صرف نظر کنید اگر مایل به انجام آن نباشید. در نهایت شما نیازی به تخصص در نگهداری و یا حتی پیکربندی پشتیبان داده‌ها ندارید.

از آنجا که ‌می‌خواهید در سریع ترین حالت ممکن اطلاعاتتان به حالت اول بازگردد، باید خودتان را با آر پی اُ(نقطه بازیابی هدف) و آز تی اُ (هدف بازیابی زمان) آشنا سازید. یک “دی آر اِی اِی اس” ارائه دهنده آر پی اُ مقدار زمانی را که نرم افزار بازیابی ‌می‌شود را تعیین ‌می‌کند، در حالی که آر تی اُ زمانی را که تمام سیستم‌های شما در حال اجرا هستند را تعیین ‌می‌کنند. آر تی اُ  پایین تر که ارائه دهنده سرویس ابری پیشنهاد ‌می‌دهد بهتر است.

نام‌های تجاری که دی آر اِی اِی اس را ارائه ‌می‌دهند شامل نت اپ و سانگارد هستند، که به عنوان بخشی از طیف وسیعی از خدمات مبتنی بر ابر ‌می‌باشند. هر دو به طور کامل مدیریت شده تا راه حل‌های ایده آل را برای کسب و کارهای کوچک بازیابی کنند.

۳-امنیت به عنوان یک سرویس (اس ای سی اِی اِی اس)

مدیریت امنیت داخلی مواجه با همان مشکلاتی است که هر سرویس فناوری اطلاعات دیگری مواجه با آن مشکلات است – آنها یک درد برای مدیریت کردن هستند! هر چه بیشتر به کارکنان فناوری اطلاعاتتان اختیار مدیریت بدهید احتمال بیشتری وجود دارد که بعضی چیز‌ها فراموش شوند و این باعث ایجاد یک گسست امنیت سایبری ‌می‌شود.

همچنین همیشه تهدید دستگاه‌های غیر امن کاربرانی که به شبکه شما متصل شده‌‌‌‌اند و دسترسی به اطلاعات بر روی آن دارند وجود دارد. چنین شرایطی چالش‌های دلهره آور را در بر ‌می‌گیرد که همه تیم‌های آی تی به خوبی از آن آگاه هستند.

اس ای سی اِ‌ی اِی اس یک مدل کسب و کار مبتنی بر فناوری ابری است که در آن امنیت فناوری اطلاعات توسط تیم‌های شخص ثالث اداره ‌می‌شود، به جای اینکه در خانه اداره شود، که معمولا از یک مدل اشتراک استفاده ‌می‌کند.این خدمات عبارتند ازبررسی ضد ویروس، احراز هویت، تشخیص نفوذ، مدیریت رویداد امنیتی، مدیریت فایروال و غیره به طور منظم .

از آنجایی که بیشتر امنیت آی تی  شما توسط یک سیستم از پیش طراحی شده مدیریت ‌می‌شود، نیازی به سرمایه گذاری بر روی تحلیل گران و مشاوران پر هزینه ندارید. بعضی از فروشندگان مانند پالرا تشخیص تهدید، پاسخ حادثه و تجزیه و تحلیل پیش بینی را پیشنهاد ‌می‌دهند، در حالی که دیگران مانند اکاتا بر روی ورود مجدد به همراه پروتکل‌های مدیریت قدرتمند امنیتی تمرکز ‌می‌کنند.

۴- هویت به عنوان یک سرویس (آی دی اِی اِی اس)

دسترسی به هویت و مدیریت(آی اِی ام) در حال حاضر یکی از ویژگی‌های پیشنهادی است که شرکت‌ها بهتر است روی آن سرمایه گذاری کنند. اگر تا به حال با یک برنامه مواجه شدید ، فایل یا پوشه‌‌ای که نمی‌‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید، بنابراین از پیش شما با تکنولوژی آشنا هستید. آی اِی ام اساسا به شرکت‌ها کمک ‌می‌کند تا نحوه دسترسی کاربران و ارتباط آنها با برنامه‌ها و داده‌ها را در شبکه‌های خود مدیریت کنند.

با این حال، راه حل‌های سنتی آی اِی ام تنها ‌می‌تواند راه حل‌های بسیاری را ارائه دهد و از نظر تاریخی مقیاس خوبی نداشته باشد. آنها با سیاست‌های جدید شرکت یا مقررات دولتی به سختی سازگار ‌می‌شوند. در مورد این مسئله، قانون جدید جی دی پی آر مجموعه‌ای است که قرار است در اواسط ماه مه در اروپا به تغییر در سیاست‌های آی اِی ام در بسیاری از شرکت‌ها کمک کند.

آی دی اِی اِی اس ‌می‌تواند کمک بزرگی به شرکت‌ها در اینجا بکند، به این صورت که خیلی خوب همه ی هویت و دسترسی مدیرت شرکت را خودکار ‌می‌کند. سرویس‌های آی دی اِی اِی اس تنها ورودی‌ها، دسترسی به کنترل‌ها و احراز هویت چند گانه را ارائه ‌می‌دهند تا به شرکت‌ها کمک کنند که چگونه همه کاربران خود را با برنامه‌ها و داده‌ها مرتبط کنند.

گسترش سریع، کاهش پیچیدگی عملیاتی و کمبود ریسک از طریق خدمات مدیریت شده، همه این‌ها موجب امنیت و صرف جویی بیشتری برای شرکت‌ها ‌می‌شود. یکی از مثال‌ها وان لوگین است که جلو دار در فضای احراز هویت است به لطف استاندار‌هایشان که رویکردی در یکپارچگی برنامه دارد. اگر شما می‌خواهید با سعی و آزمایش مورد نظر جلو بروید، آنگاه آی بی ام کلاد آیدنتیتی سرویس جای خوبی برای شروع است.

نتیجه گیری افکار

نیکلاس کار، متخصص فن و نویسنده مشهور در کتاب خود، آیا فناوری اطلاعات مهم است؟ فناوری اطلاعات و خوردگی مزیت رقابتی، ‌می‌گوید سیستم‌های فناوری اطلاعات شبیه به تکنولوژی زیربنایی راه آهن و برق است. در حالی که آنها جدید هستند و در زیرساخت تجارت قرار دارند، آنها مزایای قابل توجهی را برای شرکت‌هایی با تفکر خلاقانه ارائه ‌می‌دهند. با این حال، با کاهش هزینه‌ها،آی تی در پس زمینه به عنوان یک جامعه قدرتمند غنی از کالا نامرئی فراگیر ‌می‌شود.

پیدایش فناوری ابری راه ما برای انجام کسب و کارمان را تغییر داده است. با توجه به مزایای نسبی آن، شانس این است که آن تبدیل به یک بخش فراگیر از جامعه ما شود. خدماتی که در بالا توضیح داده شده بخشی از این روند هستند و ما تنها خواهیم دید که خدمات بیشتری به فناوری ابری منتقل ‌می‌شود. شرکت‌ها با انتقال عملیات خود در فناوری ابری ایستادگی ‌می‌کنند تا  به دستاورد‌های غنی برسند، زیرا آنها نه تنها ‌می‌توانند محصولات و خدمات را سریع تر طراحی و توسعه دهند، بلکه هزینه‌های کمتری نسبت به آنچه که در رفابت پرداخت ‌می‌کنند ‌می‌پردازند.

نویسنده : پارث میسرا ( نویسنده مهمان)

استراتژیست محتوا،نویسنده در کوییل کاناواس

منبع : https://www.entrepreneur.com/article/312361

مترجم : امیر بهشتی خو

ویراستار : سید جواد کاشی زاده

کاری از گروه تولید محتوای مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف ـ خرداد ۹۷

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *