چهاردهمین برنامه “مسیر آینده من” ویژه ورودی‌های جدید(مهرماه96)

این رویداد ویژه ورودی‌های جدید در تاریخ ۲۳ مهر ساعت ۱۶:۰۰ در سالن جابربن‌حیان برگذار شد. در این برنامه ابتدا مریم توکلی مجری برنامه ضمن خوش‌آمدگویی, توضیحات مختصری را درمورد برنامه کلی رویداد بیان کردند سپس نماهنگ معرفی مرکز کارآفرینی پخش شد و پس از آن نوبت به سخنرانی میزبانان برنامه رسید. میزبان اصلی برنامه, جناب آقای دکتر بهنام طالبی مدیر مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف توضیحات مختصر و مفیدی را درمورد فعالیت‌های مرکز کارآفرینی بیان کردند. ایشان ابتدا درمورد برنامه های اصلی مرکز توضیح دادند که این برنامه‌ها عبارت‌اند از: فرهنگ‌سازی و ترویج, ارتقای توانمندی‌ها, پایدارسازی و رشد

خلاصه‌ای از صحبت‌های ایشان به شرح زیر است:

هدف از فرهنگ‌سازی و ترویج آشنایی دانشجویان با مسیرهای پیش‌رو و ارتباط نزدیک میان فارغ‌التحصیلان و افراد موفق است. رویدادهای بسیاری مخصوص دانشجویان ورودی جدید دانشگاه نظیر همین برنامه و برنامه‌های تخصصی در دانشکده‌ها برگذار شده است. از دیگر برنامه‌های مرکز نشست با کارآفرینان موفق شریفی, برگذاری مناظرات, نشریه رشد و کارآفرینی و سفیر کارآفرینی (در استان‌ها و شهرستان‌های دیگر) می‌باشند.

مرکز کارآفرینی برای ارتقای توانمندی‌ها دوره‌های آموزشی بسیاری برگذار کرده است و از دیگر برنامه‌های آن در این رابطه بازدیدهای علمی, پکیج توانا, هم‌آموزی, مدرسه‌ی اشتغال شریف و مشاوره‌های کاری و… می‌باشند.

شتاب‌دهنده شریف:

شتاب دهنده در واقع فاز دوم مرکز است که شامل فناوری ها و تشکیل تیم‌هاست. یکی از برنامه‌های اصلی آن برگذاری استارتاپ تریگر در شش روز است و دیگر خدمات آن شامل آموزش‌ها, تامین فضای استقرار, تامین هزینه‌های ایجاد کسب و کار و… است.

۱۶:۲۵ – ۱۷:۱۰

مهمان بعدی برنامه جناب آقای دکتر مرتضی بیرنگ, معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بودند.

دکتر بیرنگ درمورد تجاربی که در دوران دانشگاه و پس از آن کسب کرده بودند صحبت کردند. ایشان دوسال در حدود ۱۰گروه از گروه‌های دانشجویی عضو بودند و اولین توصیه‌ای که به دانشجویان کردند, انجام کارهای دانشجویی بود زیرا برای تجارب مختلف فرصت دارند. دکتر بیرنگ ابتدا معاون مجله صنایع بودند و سپس مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه شریف را راه‌اندازی کردند. اولین دوره‌ی مدیریت تکنولوژی را طراحی کردند و از اولین دانشجوهای MBA بودند. در آن زمان موضوع پارک‌های فناوری در ایران مطرح شده بود و تصمیم گرفتند پارک‌های فناوری را راه‌اندازی کنند و سپس به هند رفتند. ایشان در تمام طول برنامه از تجارب خود در این زمینه‌ها صحبت کردند. در آخر درمورد اهدافی که داشتند صحبت کردند که یکی از آن‌ها گسترش زیرساخت‌های کشور برای تعامل با خارج از ایران بود.

۱۷:۱۰ – ۱۷:۳۵

مهمان بعدی برنامه دکتر علی نقی مشایخی, بنیان‌گذار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف بودند. دکتر مشایخی درمورد پتانسیل هایی که در وجود دانشجویان است صحبت کردند که به فعلیت رساندن این پتانسیل‌ها بستگی به رفتار خود دانشجو دارد. ایشان برای حرکت در مسیر توصیه‌هایی به دانشجویان کردند. اول این که به دنبال علایق خود بروند و آینده‌نگر باشند و برای این کار باید خوب و عمیق درس بخوانند ولی این به تنهایی کافی نیست و باید رشد همه‌جانبه کنند. برای رشد همه‌جانبه باید بعد اجتماعی خود را پرورش دهند که تشکل‌های دانشجویی و فعالیت‌های فوق برنامه می‌توانند برای آن مفید باشد. پس از  این سخنرانی کلیپ مصاحبه از تعدادی از دانشجویان شریف درمورد مسیری که انتخاب کرده‌اند پخش شد.

۱۷:۴۰ – ۱۸:۰۰

مهمان سوم برنامه جناب آقای دکتر محمدرضا فرحی مدیر مالی شرکت سرمایه‌گذاری رهنما بودند. ایشان نیز از رسالتی که برعهده‌ی دانشجویان قرار گرفته شده و شامل هنجارهای اجتماعی میشود, صحبت کردند و در ادامه همانند مهمانان دیگر درمورد تجاربی که در طول زندگی کسب کرده بودند صحبت کردند.

۱۸:۰۰ – ۱۸:۱۵

در این بخش یکی از استارتاپهای موفق آقای مهندس رحیمی به روی صحنه آمدند و کمی از فعالیتهای خود گفتند.

۱۸:۱۵ – ۱۸:۲۵

در آخر نیز همچون دوره‌های گذشته یکی از دانشجویان موفق مرکز کارآفرینی, علی‌رضا قره‌داغی دانشجوی سال چهارم مهندسی صنایع درمورد تجربه خود در مرکز صحبت کردند و سپس قرعه‌کشی شد و به سه نفر از حاضرین در برنامه هدیه کوچکی اهدا شد.

تیم برگزار کننده:

رکسانا معمر، سینا معمر، سید حمیدرضا حسینی،غزاله جنتی، محمدامین قوامی، محمد حسین رهبر، ایمان عباسی، نگار امانی، سپهر حجازی، حمید نخعی، آیسان پناه زاده، مریم توکلی، الناز سوهانی،فرزانه مردوخ، به‌آفرید جعفری، محمدرضا نجفی، مجید صمدی، امیررضا زارعان، عادل رحیمیان، عارف رحیمیان، آیدا متقی زاده، مسعود سلیمانی، عاطفه بنایی، میعاد زمانی،امیر حسین جناتی، فرناز زاهدی

نویسنده گزارش: فرناز زاهدیه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *