بیست‌ودو چیز عجیب که در مورد بیل گیتس آموختیم.

او نه تنها یکی از ثروتمندترین افراد جهان است، همچنین یک خیر، نویسنده و حتی یک شوالیه است.

با ثروت خالص بیش از هشتاد و شش میلیارد دلار، بیل گیتس به عنوان یکی از ثروتمندترین افراد جهان شناخته شده است. اما چیزهای زیادی در مورد بنیان‌گذار مایکروسافت وجود دارد که احتمالا نمیدانید.
بیل گیتس در سال ۱۹۵۵ در سیاتل به دنیا آمد و خیلی زود علاقه خود را در تکنولوژی پیدا کرد. در مدرسه، با دوست بلند مدت و شریک آینده خود پائول آلن آشنا شد . آنها به کمک همدیگر یک کسب و کار کوچک را قبل از ایده مایکروسافت برپا کردند.
بیل گیتس قبل از این که علاقه خود را در کامپیوتر پیدا کند، برنامه‌ای برای وکیل شدن داشت و دوره پیش نیاز حقوق را در دانشگاه‌هاروارد مطالعه کرد. او نهایتا از این رشته بیرون آمد، مایکروسافت را راه اندازی کرد و همکار و همسر آینده اش ملیندا را در آنجا ملاقات کرد. امروزه بیل گیتس نه تنها میلیاردری خودساخته و رهبر تکنولوژی است، همچنین یک خیر، یک نویسنده و یا حتی یک شوالیه است.

بیست حقیقت شگفت‌آور در مورد بیل گیتس را که در زیر آورده‌ایم مطالعه کنید.

1- گیتس اولین نرم افزار کامپیوتری خود را در سن ۱۳ سالگی درست کرد.
بعد از گذراندن چند سال در یک مدرسه عمومی، گیتس اقدام به حضور در مدرسه لیکساید ، که یک مدرسه راهنمایی خصوصی در سیاتل بود کرد. آنجا بود که علاقه به برنامه نویسی کامپیوتر و پائول آلن را پیدا کرد، که به دوستی صمیمی و شریک آینده او تبدیل شد. همچنین اولین نرم افزار کامپیوتری خود را در سن سیزده سالگی درست کرد. با استفاده از زبان کامپیوتری بیسیک ، برنامهای برای بازی دوز نوشت که بازیکنان ‌می‌توانستند با کامپیوتر مسابقه دهند.

2- با نوشتن نرم افزار زمانبندی کلاس‌های دبیرستان گیتس توانست در تمام کلاس‌های دخترانه شرکت کند.
مدرسه دبیرستان بیل گیتس از او برای کد نویسی سیستم زمانبندی کلاسها کمک گرفت. او از امتیاز کار جدید و توانایی کد نویسی خود استفاده کرد و با کمک پائول سیستم زمان بندی مدرسه را به گونه‌ای تغییر دادند که بیل را در کلاس‌های دخترانه گذاشتند.
“پائول بامن زمانبندی کامپیوتری را انجام داد. اما متاسفانه دو سال از من بزرگتر بود و در آن زمان فارغ التحصیل شده بود. بخاطر همین فقط من ‌می‌توانستم از امتیاز نشستن در کنار دختران در کلاس بهره ببرم” گیتس در گفتگو با بی بی سی اعتراف کرد.

3- گیتس و آلن قبل از مایکروسافت یک همکاری تجاری دیگر را برپا کرده بودند.
از لحظه‌ای که آن‌ها در راهنمایی با همدیگر آشنا شده بودند، احتمالاً به دلیل علاقه مشترکشان برنامه نویسی کامپیوتری با هم دوست شدند. آنها در زمان مدرسه با همدیگر شرکتی به نام تراف-او-دیتا برپا کردند. آن‌ها یک کامپیوتر کوچک با تراشه اینترنت 8008 که قادر بود اطلاعات ترافیکی دپارتمان بزرگراه‌های ایالت واشنگتن را تحلیل کند، جور کردند. این دو نفر حدود 20 هزار دلار از این کسب و کار درآمد کسب کردند، اما بعد از این که آلن اقدام به کار برای‌ هانیول در بوستون کرد و گیتس هم در هاروارد ثبت نام کرد رفته رفته این کسب و کار نیز برچیده شد.

4- او اغلب در آزمون های اس ای تی نمرات عالی را کسب ‌می‌کرد.
این کاملا شوکه کننده است که این نابغه در آزمون‌های اس ای تی تقریباً نمره کامل را کسب کرد. امتیاز او در این آزمون ورودی دانشگاه ۱۵۹۰ از ۱۶۰۰ بود.

5- در اصل در دانشگاه، حقوق خوانده است.
در سال ۱۹۷۳ ،به پیروی از پدرش که یک وکیل بود شروع به خواندن دوره پیش نیاز حقوق در دانشگاه هاروارد کرد. اما در سال دوم دانشگاه، برنامه اش برای تحصیل عوض شد و شروع به برداشتن بعضی از دروس بسیار سخت در حوزه ریاضیات و علوم کرد. گیتس بعد از دو سال تحصیل در دانشگاه هاروارد، از دانشگاه برای برپایی مایکروسافت خارج شد.

6- دوبار برای رانندگی بازداشت شد.
در سال ۱۹۷۵ ، در سن ۱۹ سالگی به دلیل سرعت غیرمجاز و رانندگی بدون گواهینامه با پورشه اش بازداشت شد. اما از این واقعه درس نگرفت و دو سال بعد ،دوباره در آلبوکرک بخاطر تخلف رانندگی دیگری که باز هم رانندگی بدون گواهینامه بود بازداشت شد.
گمانه زنی‌هایی وجود دارد که نماد کاربرعمومی در چشماندازه مایکروسافت ۱۰ در واقع یک شکل از عکس بازداشت گیتس است.

7- همسرش ملیندا برای او کار ‌می‌کرد.
بعد از فارغ التحصیل شدنش از دانشگاه در سال ۱۹۸۶ ، ملیندا گیتس اولین شغلش را در استارتاپ مایکروسافت پیدا کردن.
” من اینجوری فکر میکردم: خدای من. من باید با این شرکت کار کنم. اینها دارند دنیا را عوض میکنند. و اگه پیشنهادی بهم بدن حتما قبول ‌می‌کنم. ” ملیندا در گفتگو با سی بی اس نیوز اعتراف کرد. میراندا توانست برای کار پذیرفته شود و بعد از مدتی کار در آنجا تاثیر زیادی بر رئیس گذاشت.
“من او را در جلسه فروش در شهر نیویورک دیدم” بیل به سی بی اس گفت. ” و بعد از یک هفته یا یک کم بیشتر، در پارکینگ را دیدم و از او پرسیدم که آیا ‌می‌خواهد از این بخش بیرون بیاید یا خیر؟ “

8- او یک زمانی جوانترین میلیاردر دنیا بود.
بیل گیتس در سن ۳۱ سالگی یعنی سال ۱۹۸۷ ،ثروتش به یک میلیارد دلار رسید که او را به جوانترین میلیاردر آن زمان تبدیل کرد.

9- در روز عروسی، تمام اتاق‌های هتل را اجاره کرد.
برای اطمینان از حفظ حریم شخصی، بیل گیتس همه ۲۵۰ اتاق هتل مانل بی واقع در لانا هاوایی را که محل عروسی بود اجاره کرد. در سال ۱۹۹۴، گیتس دومین فرد ثروتمند در آمریکا بود. همچنین برای این که پاپاراتزی‌ها از مراسم فیلمبرداری نکنند، تمام هلیکوپترهای آن ناحیه را استخدام کرد.

10- او شماره پلاک کارمندانش را حفظ میکرد تا کاملاً آنها را زیر نظر داشته باشد.
شاید به نظر شما کارت پانچ و یا سیستم بررسی ورود کافی باشد، اما برای بیل گیتس اینگونه نبود. او شماره پلاک کارمندانش را حفظ ‌می‌کرد تا بتوانند ساعت ورود و خروج آنها به کار را متوجه شود.
” من شماره پلاک همه رو میدونستم ،برای همین میتونستم مرتبا به پارکینگ نگاه کنم و متوجه شم که آنها کی ‌می‌آیند و میروند. البته، نهایتاً وقتی شرکت بزرگ‌تر شد، مجبور شدم که از این کار دست بکشم.” او در گفت و گو با رادیو بی بی سی اعلام کرد.

11- بیل گیتس دست نوشته کدکس لیستر لئوناردو داوینچی را به قیمت ۳۰.۸ میلیون دلار خرید.
در کنار هواپیمای شخصیش، ولخرجی بزرگ دیگر بیل گیتس خریدن دست نوشته کدکس لیستر لئوناردو داوینچی که به قرن شانزدهم برمیگشت بود. در مزایده سال ۱۹۹۴، دست نوشته را به قیمت ۳۰.۸ میلیون دلار برنده شد که آن را به گرانترین کتاب دنیا تبدیل کرد. او گاهی اوقات کتاب را موزهها قرض میدهد.

12- در سال 1995، بیل گیتس پولدار‌ترین فرد دنیا شد.
در جولای 1995، در سن 39 سالگی، گیتس به پولدارترین فرد جهان تبدیل شد با ثروتی معادل 12.9 میلیارد دلار. او تا کنون چندین بار این رتبه را از دست داده است، اما دوباره در رتبه بندی میلیاردرهای فوربز در مارس 2017 در صدر قرار گرفت.

13- در یک سفر به بروکسل کیک به صورتش زدند.
در سفر سال 1998 به بروکسل، گیتس در مسیر حرکتش به یک جلسه بود که بیش از 400 نفر از مربیان، رهبران و افراد دولتی در آن بودند. در حین ورود به ساختمان، یک کیک را به صورت او زدند. بعد از این واقعه، ستاره شوخی معروف نوئل گادین مسئولیت این شوخی را بر عهده گرفت و گیتس هم از او شکایتی نکرد.
” اون کیک خیلی جالب نبود. ” سخنگوی ماکروسافت از قول بیل گیتس اعلام کرد.

14- گیتس و ملیندا دارای بزرگترین بنیاد شخصی در دنیا هستند.
این زوج در سال ۲۰۰۰ بنیاد شخصی بیل و ملیندا گیتس راه اندازی کردند. کمک‌های مالی از طرف سرمایه گذاران بزرگ، شخصیت‌های عمومی و افراد معروفی مانند وارن بافت ، هیلاری کلینتون ، مدلین آلبرایت ، جک نیکلاس و بیگ سین بنیاد آنها به بزرگترین بنیاد خیریه دنیا تبدیل شد. در سال ۲۰۱۵ طبق گزارشات بنیاد آنها ۳۹.۶ کمک مالی کرد.

15- ملکه انگلستان نشان شوالیه‌ای دریافت کرد.
در سال ۲۰۰۵، بیل گیتس به دلیل کارهای خیریه اش و موفقیت‌هایش در حوزه تکنولوژی از ملکه انگلستان نشان شوالیه افتخاری را دریافت کرد. او و همسرش ملیندا، ملکه الیزابت و شاهزاده فیلیپ را در قصر باکینگهام برای مراسمی ملاقات کردند که در آنجا نشان ” کی بی ای ” به معنای شوالیه فرمانده امپراتوری بریتانیا را دریافت کرد. او نمیتواند تحت عنوان ” سر ” شناخته شود به خاطر این که شهروند بریتانیا نیست.

16- اولین چیز در لیست آرزوهای او نمردن است!
در سال ۲۰۱۳، بیل گیتس در پرسش و پاسخ ” همه چیز را از من بپرس ” در وب سایت ردیت شرکت کرد. از او پرسیده شد که آیا چیزی در لیست آرزوهای او باقی مانده است. پاسخ داد ” نمردن!”

17- کارهای خانگی او شامل مطالعه و شستن ظرفها هست.
حتی ثروتمندترین فرد جهان هم باید زمانی را برای کارهای خانه کنار بگذارد. او درمصاحبه سال ۲۰۱۴ با ردیت به همه گفت که هرشب ظرف‌های کثیف خانواده می شورد. او حتی از این کار لذت ‌می‌برد. ” بقیه هم داوطلب ‌می‌شوند اما من میخواهم خودم آن را انجام دهم.”
علاوه بر شستن ظرفها بخش دیگر کارهای روزانه او شامل مطالعه یک ساعت در روز ‌می‌شود. حتی اگر تا نیمه شب طول بکشد بایستی دقیقه یک ساعت مطالعه کند، زیرا به گفته خودش “مطالعه برای او بخشی از فرایند خوابیدن است” که در مصاحبه با سیاتل تایم به آن اشاره کرد.

18- اگر او یک ابرقدرت بخواهد ،انرژی بیشتر را طلب میکنپد.
در نامه سالانه ۲۰۱۶ ،بیل و ملیندا ابرقدرتی را که آرزوی داشتن آن را در ذهن ‌می‌پروراندند به دیگران اعلام کردند. اولین چیزی که به ذهن یک انسان عادی ‌می‌آید ممکن است توانایی دیدن مثل اشعه ایکس، نامرئی بودن و سفر در زمان باشد، اما ملیندا و بیل گفتند که آنها زمان و انرژی بیشتری میخواهند.
بیل با توضیح اینکه بسیاری از مردم اهمیت دسترسی به انرژی از زدن یک کلید برق یا فشار دادن دکمه یک لپ تاپ را دست کم میگیرند، آرزو کرد که کاش انرژی بیشتری داشت. ” بدون دسترسی به انرژی ، فقرا در تاریکی به سر ‌می‌برند. این همه سود و فرصت با داشتن انرژی به دست ‌می‌آید.”

19- عدد مورد علاقه بیل و ملیندا گیتس ۱۲۲ میلیون است.
در نامه سالانه ۲۰۱۷ آنها به وارن بافت، فردی که تکه‌ای از ثروت خود را به بنیاد آنها تقدیم کرده بود، این زوج عدد ۱۲۲ میلیون را به عنوان عدد مورد علاقه خود ذکر کردند. این عدد تعداد زندگی کودکانی است که از سال ۱۹۹۰ نجات یافته اند، زیرا میزان مرگ و میر کاهش یافته است.

20- بیل برای مخفی شدن از دید مردم از یک کلاه استفاده ‌می‌کند.
او برای خلاص‌ شدن از توجه‌های بی‌مورد، به یک تاکتیک قدیمی مدرسه‌ای پناه برده‌ است، یعنی همان کلاه گذاشتن. در مصاحبه سال ۲۰۱۷ با ردیت ای ام ای از او پرسیده شد که تا الان خود را از عموم مخفی کرده است یا نه؟
او نوشت ” گاهی اوقات برای این کار از یک کلاه استفاده ‌می‌کند”. ” برای مثال زمانی که با پسرم به تورهای کالج ‌می‌روم ‌می‌خواهم تمرکز بیشتر روی او باشد. بیشتر مردم وقتی کلاه دارم مرا نمی‌‌شناسند، وقتی هم که متوجه من ‌می‌شوند سعی ‌می‌کنم ناشناس باقی بمانم.”
بیل و ملیندا تنها ۱۰ میلیون دلار از سرمایه خود را برای هر کدام از فرزندانشان باقی خواهند گذاشت.
در مارس ۲۰۱۷، فوربز گزارش داد که سرمایه خالص بیل گیتس ۸۶.۶ میلیارد دلار ‌می‌باشد. به همین دلیل تعجب برانگیز است که ‌می‌خواهند برای هر کدام از بچه‌هایشان تنها ۱۰ میلیون دلار سرمایه قرار دهند. این کار برای ما چیز عجیبی است ، اما برای این میلیاردرها فقط جیب به جیب کردن پول است. اکثر سرمایه آنها به بنیادهای خیریه خواهد رفت ، که شامل بنیاد خیریه خود بیل و ملیندا نیز ‌می‌شود.

21- او خودش خریدهای خودش را انجام نمیدهد.
در برنامه الن شو ، میزبان برنامه الن دی جنرس برای امتحان بیل گیتس که قاعدتاً در مورد موضوعات مختلف دنیا اطلاعات بسیاری دارد، در مورد قیمت آیتم‌های مختلف یک خواربار فروشی سوال پرسید. “آخرین باری که بنیانگذار مایکروسافت خودش برای خریدفروشگاه رفت کی بود؟” او نیز اینگونه جواب داد: “مدتها قبل”.البته این نکته باید در پرانتز گفته شود که او این آزمون را با کمک کمی از طرف شنوندگان با موفقیت پشت سر گذاشت.

22- به طور معمول به غیر از یک استثنا خرید‌های زیاد نمی‌کند.
در مصاحبه دیگری با الن دی جنرس، بیل گیتس این موضوع را در میان گذاشت که حتی بعد از این که میلیاردر شد نیز جانب احتیاط را رعایت ‌می‌کند.” من همواره ‌می‌خواهم پول کافی در بانک داشته باشم به این منظور که حتی اگر مشتریان به مدت یک سال به ما پولی پرداخت نکردند، باز هم بتوانیم حقوق همه افراد را پرداخت کنیم و تحقیق و توسعه را انجام دهیم.” گرچه بیل گیتس اعتراف کرد که تجربه‌های ولخرجانه بخصوصی را ندارد ،اما اعتراف کرد که ثروتش را برای خرید بعضی از وسایل حمل و نقل (یک پورشه در سالهای ابتدایی و یک هواپیما برای سفرهای بنیاد) مصرف کرده است.اما به یک استثنا غافلگیرکننده اشاره کرد. ” ما در خانه مان یک اتاق ترامپولین داریم. بچه‌ها خیلی آن را دوست دارند. شخصا ترامپولین‌های داخلی را به شما هم توصیه ‌می‌کنم”. البته سقف این اتاق خیلی بلند است”.

نویسنده : رز لیدم
مترجم : سید جواد کاشی‌زاده
کاری از گروه تولید محتوای مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف، فروردین 97

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *