مصاحبه آقای مهندس آیدین جهان‌بخش

مصاحبه آقای مهندس آیدین جهان‌بخش

س: لطفاً پس از بیان بیوگرافی مختصری از خود در مورد نحوه‌ی ورودتان به دنیای کار و تولید توضیحاتی ارائه بفرمایید؟

من آیدین جهانبخش متولد سال 1335 و در دوره اول دانشگاه صنعتی شریف سال 1345 وارد شدم، سال 1349 فارغ التحصیل شدم. تا سال 1353 در ذوب آهن مشغول به کار بودم و از این سال تا سال 1364 به مدت 12 سال در رادیاتور ایران مشغول بودم. بعد از اینکه از رادیاتور ایران بیرون آمدم چند سالی در شرکت‌های دیگر مانند خاور، سازمان گسترش مشغول خدمت بودم. در سال 1369 شرکت هادیکار را تأسیس کردم.

 س : آقای مهندس چه چیز موجب شد ایده‌ی تأسیس شرکت در ذهن شما نقش ببندد؟

در شرکت رادیاتور ایران پست‌های کلیدی و فنی دست من بود و به این ترتیب آشنایی کامل نسبت به این رشته داشتم. خود را کاملاً قادر می‌دیدم طراحی محصول انجام دهم، در نتیجه زمانی که سال 1369 به من پیشنهاد تأسیس شرکت با شراکت را دادند یعنی پیشنهادی به عنوان تنها کسی که می تواند این کار را انجام دهد با شراکت 3 نفر دیگر شرکت را تأسیس کردیم.

 س: لطفاً در مورد روند شکل‌گیری شرکت و زمینه‌هایی که در آن فعالیت می‌کند توضیح دهید؟

در سال 1369 جسارت و خودباوری شروع به کار کردن در من افزایش یافت، به دلیل اینکه در تهران اجازه‌ی تأسیس شرکت را نمی‌دادند در سمنان شروع به کار کردیم. خوشبختانه در طول مدت 2 سال با وجود اینکه به هیچ وجه از امکانات دولتی استفاده نکردیم یا اینکه ندادند که ما استـفاده کنیم نه اینکه ما نخـواهیم استفاده کنیم در سـال 1372 اولیـن خط را راه اندازی کردیم. این جسارت و خودباوری است که برای دانشجویان ما مفید است.

این خط، خط تولید رادیاتور خودرو بود. رادیاتور خودرو انواع طراحی‌های مختلف دارد یکی از انواع آن را ما در سال 1372 راه‌اندازی کردیم. به دلیل مسائل اقتصادی این امکان برای ما وجود نداشت همه را به یکباره شروع کنیم به این ترتیب با یک خط کار را شروع کردیم. در حال حاضر به جز رادیاتور آلومینیوم که هنوز خط آن را پیاده نکرده‌ایم کلیه‌ی طرح‌های رادیاتورها را پیاده کرده‌ایم. طرح اولیه ما حدود 3200 متر زیر بنا و به تناسب آن زمین بود که در حال حاضر حدود 9600 متر زیر بنا داریم. 50% تولید ما به کارخانجات می‌رود و حدود 10 ٪ از تولید صادر می‌شود، 40 ٪ تولید هم به بازار داخلی می‌رود. به دلایلی ما نتوانستیم وارد شرکت‌هایی مانند ایران‌خودرو، ساپکو و سایپا شویم در نتیجه شرکت‌هایی با تیراژ کم تولید اما به دلیل بیشتر بودن تعداد، آنها را انتخاب کردیم مانند کوشش رادیاتور، تراکتورسازی تبریز و … اکثر بخاری‌ها از جمله بخاری‌های مربوط به پراید و پیکان را هم ما تولید می‌کنیم.

 س: لطفاً در مورد صادرات محصول شرکت توضیح دهید؟

صادرات شرکت به طور عمده به دو کشور روسیه و کویت می‌باشد، به آذربایجان هم صادر می‌کنیم که البته مقدارکمتر می‌باشد. رادیاتور را به طور کامل به روسیه صادر می‌کنیم دو و سه مورد دیگر هم پیش آمد اما با موفقیت انجام نشد. با دولت ازبکستان مذاکره‌ای داشتیم و موافقت شده بود که در آنجا کارخانه‌ای مشابه تاسیس کنیم. طراحی‌های اولیه انجام شد ، زمین گرفته شد ، ماشین‌آلات طراحی شد اما متاسفانه به دلایلی نامشخص که شاید سیاسی بیشتر باشد آنها از ادامه‌ی پروژه خودداری کردند. هم زمان با این پروژه از من درخواست شده بود در روسیه پروژه‌ای مشابه آن را پیاده‌سازی کنم اما به عنوان اینکه نمی‌توانستم در آن واحد چند کار را با هم انجام دهم از آنها عذرخواهی کردم. ما از نظر دانش فنی، مشکلی نداریم و در این زمینه IS9000 را دریافت کردیم و شاید جزء نادر شرکت‌هایی بودیم که IMS را دریافت کردیم و در حال حاضر روی 6 سیگما کار می‌کنیم.

س: شما تا چه حدودی با مراکز علمی تحقیقاتی در ارتباط هستید؟

با مراکز علمی تحقیقاتی در ارتباط بودیم و هستیم. ارتباط ما بیشتر در سمنان با دانشگاه سمنان بوده است. با دانشگاه صنعتی شریف دو پروژه خواستیم اجرا کنیم اما نشد، شاید بعد مسافتی باعث شد که ما نتوانستیم یا شاید نگرش‌هایی که دانشگاه به پروژه‌های ما داشت آن چیزی نبود که من می‌خواستم.

در دانشگاه سمنان ریاست محترم دانشگاه بسیار به انجام فعالیت در این زمینه بسیار علاقمند است. از نظر آموزشی با آنها مشکل نداریم و ازا ین نظر واقعاً کمک می‌کنند. در دانشگاه سمنان من در هر رشته‌ای، هر اطلاعاتی را که بخواهم می‌توانم با دادن هزینه‌ی آن و رفتن به سر کلاس و نهایتاً آن آموزش دانشگاهی را در آن واحد خاص ببینم.

 س: نظر شما در مورد ارتباط صنعت با دانشگاه با توجه به اینکه شما کاملاً فنی هستید چیست؟

در مورد ارتباط صنعت با دانشگاه همان‌طور که گفتم حداقل با یک دانشگاه آن هم دانشگاه شهر سمنان بیشتر رابطه داشتیم. بعد از مدت‌ها بحث و گفتگو و داد و ستد پروژه مسأله‌ای از طرف معاون آموزشی مطرح شد. به این صورت زمانی که ما پروژه‌ای را تعریف می‌کنیم زمانی که به دانشجو می‌دهند او به دنبال گرفتن نمره است خیلی برای او نتیجه مهم نیست یعنی ضوابط یا مطالبی که بتوانند او را کاملا مقید کند وجود ندارد که نتیجه را مطلوب آن صنعت در بیاورد و روی آن احساس مسئولیت کند. در واقع فرد به دنبال آن است که سر موعد درس را تمام کند در نتیجه نمی‌توان به آن خیلی اعتماد کرد و اما اساتید در شرح وظائف آنها پیش‌بینی و الزام به تحقیقات وجود ندارد اگر هم کاری را انجام دهد به علایق شخصی آنها بستگی دارد در نتیجه این عامل باعث شده که آن انسجام لازم در این ارتباط وجود نداشته باشد و آن اعتماد لازم در صنعت ایجاد نشود.

 س: در مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف ایده‌ای مطرح شده تحت عنوان “تأسیس شرکت‌های دانشجویی” که این ایده در فاز مطالعاتی قرار دارد در قالب این طرح فراخوانی به چاپ می‌رسد و گروه‌های دانشجویی که در زمینه‌ی کاری علاقمند هستند و احساس می‌کنند می‌توانند نوآور باشند به مرکز مراجعه کنند و ثبت شرکت انجام دهند البته ثبت شرکت در داخل دانشگاه صورت می‌گیرد، حوزه‌ی فعالیت آنها مرز دانشگاه است و قوانینی هم که بر ایشان حاکم است قوانین ساده شده‌ی تجارت می‌باشد. آنها تحت رهبری علمی و فنی یا فنی و علمی یا نیرویی که از صنعت آمده‌ یا نیرویی که آکادمیک است می‌باشند این مرکز نقش مشاور را برای این تیم‌ها دارد و آموزش‌های لازم را به آنها می‌دهد. پروژه‌های علمی که در نظر دارند را ابلاغ می‌کنند تا به نتیجه‌ی خوبی برسند، بعد از فارغ‌التحصیلی به 3 دسته تقسیم می‌شوند: دسته‌ی اول تیمی که موفق بوده از تجربیات خود استفاده می‌کند و همان طور که موفق بوده می‌توان به آن کمک کرد تاموفق بماند، دسته‌ی دوم تیمی که شکست خورده با توجه به اینکه شکست خورده شکست آنها تبعات زیادی نداشته و از طرفی این تجربه می‌تواند یک پشتوانه برای آنها باشد و در بیرون راحت کار کنند، دسته‌ی سوم تیمی که بین‌نا‌بین هستند نه خیلی موفق و نه ناموفق اینها را می توان در مرکز رشد و فناوری دانشگاه تحت پوشش قرار داد تا در آنجا پیشرفت کنند با این توضیحات لطفاً نظر خود را در ارتباط با این ایده بفرمایید؟

کاری را که شما شروع کردید از جهتی خوب است به دلیل اینکه حداقل درد را احساس کردید. اما در مورد شرکت شما که در قالب قانون تجارت است من آشنایی کامل ندارم اما در صحبت‌های شما شراکت وجود داشت، خوب زمانی که دانشجو فارغ‌التحصیل شود تکلیف سهام آن چیست؟ سوالات متعددی را در ذهن ایجاد می‌کند حتماً برای آن فکر کرده‌اید. اما یک چیزی به طور وضوح مشخص است اگر دانشگاه می‌توانست به وظیفه‌ی خود به درستی عمل کند این ایده به ذهن شما نمی‌رسید که بخواهید کاری را انجام دهید این نقص سیستم است.

س: به نظر شما یک کارآفرین باید چه خصوصیتی داشته باشد و تعریف شخصی شما از کارآفرینی چیست؟

چیزی که می‌تواند باعث کارآفرینی شود خودباوری است یعنی؛ باور کنید که می‌توانید کاری را انجام دهید. وقتی تصور می‌کنید کاری هم نمی‌توانید انجام دهید اولین قدم این است بتوانید خود با بدست آوردن علم از دانشگاه و طرز کار از صنعت باور کنید می‌توانید کاری را انجام دهید. تنها کلمه‌ای که می‌توانم بگویم خودباوری می‌باشد، فرد باید خود احساس کند که توانایی انجام کار را دارد. در ادامه باید به پشتکار و تداوم کار توجه شود، من از زمان دبیرستان کار می‌کنم اما آنها را به عنوان سوابق کاری خود تلقی نمی‌کنم هیچ زمان کار را به عنوان خستگی تلقی نمی‌کنم به صورت تفریحی کار انجام می‌دهم در این صورت کار خسته‌ام نمی‌کند تنها توصیه من این است گروهها به کار علاقه پیدا کنند.

 س: شما از چه متدهایی استفاده کردید تا کارتان را گسترش دهید؟

اگر توانستیم موفق باشیم به دلیل این بود که خواست مشتری در اصل کار ما بود. زمانی تصور من این بود که فرد باید چیزی را بسازد تولید کند، اما در حال حاضر مسائل بازرگانی و اجتماعی شاید خیلی ارجح‌تر از ساخت باشد. الزاماً در شرایط موجود دنیا فقط ساخت مطرح نیست مجموعه‌ای از ساخت و کیفیت و بازار باعث موفقیت می‌شود. ما توانستیم کیفیت محصول را به سطح خیلی بالایی برسانیم، این بالا بودن کیفیت محصول و خواست مشتری باعث گسترش ما شد. درحال حاضر شرکت 200 نفر پرسنل دارد اینها پرسنل مستقیم هستند، اما اگر شبکه توزیعی که در سطح کشور داریم را هم اضافه کنیم پرسنل نزدیک به 1000 نفر می‌رسد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *