مصاحبه آقای مهندس غلامعلى یحیایی

س: آقای مهندس! لطفاً پس از بیان زندگینامه مختصری از خود، در مورد نحوه ورودتان به دنیای کار و تولید توضیحاتی ارائه فرمایید.

من غلامعلی یحیایی، فارغ التحصیل دوره پنجم دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی مکانیک در سال 53 هستم. دوران تحصیلات متوسطه را در دبیرستان شاپور تجریش گذراندم. درباره شکل گیری شرکت پیش زمینه اى نداشتم. پس از انقلاب در کارخانجات در قسمت تعمیرات و در واحد مدیریت مهندسی کار می کردم. در آن زمان با توجه به اوضاع و احوال کشور که سعی در بیرون راندن نیروها از واحدهای تولیدی داشتند این فکر به ذهنم رسید که در زمینه سامانه های هیدرولیک فعالیت داشته باشم. این ایده به دلیل این که در قسمت تعمیرات کارخانجات مشغول به کار بودم به ذهنم آمد که فعالیت خود را گسترش دهم. با در نظر گرفتن پارامترهای کار بازرگانی، با یکی از دوستانم که از بازرگانی این مورد استقبال کرده بود، فعالیت را آغاز کردیم. البته در زمینه مورد نظر ما، شرکت های مختلف دیگری هم فعالیت داشتند و ما اولین شرکت در این زمینه نبوده ایم. به دلیل این که قطعات هیدرولیک قطعاتی هستند که تقریباً فناورى آن بالاست، فعالیت شرکت بیشتر در زمینه واردات بوده و هست. اما هم اکنون ساخت یونیت های هیدرولیک را هم به فعالیت های خود اضافه نمودیم. هیدرولیک یکی از شاخه های صنعت است که به عنوان هیدرولیک قدرت میتوان از آن نام برد. یعنی نحوه انتقال نیرو از یک نقطه به نقطه ای دیگر. بهترین ساز و کار آن از طریق روغن هیدرولیک است که بر اساس موارد مصرف آن تعیین می گردد. در این زمینه نیز پروژه های مختلفی وجود دارد مانند: قیچی هیدرولیک، پرس هیدرولیک و … در صنایع بر اساس موارد مصرف، اگر فردی یا کارخانه ای به ما مراجعه کند برای آنها طراحی سامانه های هیدرولیک انجام می دهیم و بعد از آن قطعات را انتخاب نموده، سامانه را تکمیل می کنیم. من و یکی از دوستانم در سال 62 شرکت هیدرولیک کاران را تأسیس کردیم که در حال حاضر 20 نفر پرسنل دارد.

س: شما چه روش هایی را اجرا کردید که این تداوم به وجود آمد؟

این به دلیل ماهیت رشته ای بود که ما در آن فعالیت داشتیم. این رشته تقریباً رشته ای است که در کشو رهای در حال توسعه خیلی فعال است یعنی در هر سامانه حکومتی، هر گونه فعالیت در زمینه توسعه و سازندگی با مبحث هیدرولیک همراه است که به صورت مدام در سطح دنیا در حال رشد است. حدود 15 ٪ فروش هیدرولیک در سطح دنیا افزایش پیدا کرده است. بازار این رشته تا مدتها در ایران وسیع خواهد بود و ما به کمک بازرگانی و فنی بودن توانستیم تداوم یابیم.

س: چشم انداز و برنامه ریزی شما در آینده چیست؟

چشم انداز ما برای آینده مثبت است. در حال حاضر ما در حال توسعه کار با توجه به وضعیت بازاریم، اما متأسفانه به دلیل این که بخش خصوصی در کشور ضعیف است و نهادها همه دولتی اند، اجازه نمی دهند واحدهایی مانند ما رشد کنند زیرا مدیر عوض می شود. وقتی مدیران دائم تغییر یابند مسلماً منافع آنان منافع بلندمدت نخواهد بود. این مربوط به اوضاع کلی کشور است و ارتباطی به هیدرولیک ندارد.

س: آیا در زمینه فنی، واحد هیدرولیک شما به یک دانش فنی خوب دست پیدا کرده است که قابلیت پکیج کردن داشته باشد؟

خیر. در این زمینه صدور دانش نداشته ایم در حال حاضر دانش فنی ما در حد فعالیت های شرکت است. البته به تازگى اقداماتی در زمینه ترجمه متون، کتب تخصصی و کاتالوگ های شرکت هایی که نمایندگی آنها را داریم آغاز کرده ایم تا از این طریق کمکی به بالا بردن دانش مصرف کنندگان قطعات خود کرده باشیم.

س: شما برای این که صاحب فناورى شوید چه تلاش هایی کرده اید؟

بحث صاحب فناورى شدن یک بحث پیچیده ای است یعنی صحبت شما صحبتى کلی است. اما در مورد هیدرولیک این طوری به آن نگاه  نمی کنند. صاحب فناورى شدن در اینجا حالت دیگری دارد. در گذشته در زمینه هیدرولیک، یک سامانه هیدرولیک از طراحی تا ساخت به صورت یکپارچه وارد کشور می شد ولی در حال حاضر مجموعه ای از تجارب، قطعات، ساخت و ماشین سازی و اطلاعات در اختیار داریم ولی باز نمی توان ادعا کرد که خارجی ها را کاملاً بیرون رانده ایم، پس نمی توانیم بگوییم در هیچ زمینه ای از صنعت صاحب فناورى هستیم.

س: شما تا چه حد برای گسترش فعالیت های شرکت با مراکز علمی تحقیقاتی تبادل نظر داشته اید؟

برای ما شرایطی فراهم نشد تا بتوانیم با مراکز علمی تحقیقاتی ارتباط برقرار کنیم. قطعاً احساس نیاز داریم، شکی  در آن نیست. اما در کشور ما اجازه نمی دهند بخش خصوصی رشد یابد. یک مدیر در بخش خصوصی بسیار باتجربه است و می داند که چه کار باید انجام دهد و حاضر نیست که منافع شرکت را به راحتی بفروشد. اما مدیر دولتی این طور نیست. به این ترتیب مدیر بخش خصوصی اجازه می دهد شرکت و پرسنل داخلی آن رشد کنند در نتیجه باعث می شود کمپانی های بعدی هم رشد کنند. فرض کنید به دلیل این که بودجه ما از طریق نفت است زمانی که یک مدیر جا به جا می شود، فردی با 10 سال تجربه یک پیشنهاد قیمت می دهد و فرد دیگری که اصلاً تجربه ندارد پیشنهاد قیمتی می دهد نصف آن قیمت و مدیری هم که در حال حاضر روی کار است همان نصف قیمت را می پذیرد که این کار اشتباه است. اگر این مدیر بخواهد تحقیقاتی را انجام دهد باید کار دیگری را قبول کند اما به دلیل اشتباه قبلی، دیگر کاری به او محول نمی شود. کشور ما اقیانوسی از علم به قطر یک سانتیمتر است. وسعت دانش ما زیاد اما عمق آن کم است. یکی از دلایل موفقیت شرکت ما این است که در همین یک رشته کار کردیم یعنی تخصصی عمل کردیم.

 س: نظر شما دربار ه مقوله ارتباط مؤثر صنعت با دانشگاه که تا این زمان چالش انگیز و حل نشدنی بوده است چیست؟

به نظر من دانشگاه باید بخش خصوصی را بگیرد و به طریقی دانشجوها و مهندسان را در این منافع بخش خصوصی گری شریک کند و همیشه در آن حضور داشته باشد. زمانی که در هند بودم شنیدم گاندی گفته است: باید به مشتری احترام گذاشت، ولى ما همیشه در این فکر هستیم که مشتری را رد کنیم. در صورتی که در فلسفهگاندی باید به مشتری احترام گذاشت. اگر دانشگاه هم این طور باشد ما هم بر اساس نیاز میتوانیم از آن استفاده این « شرایط » کنیم. من علاقه مند هستم که بتوانم از دانشگاه استفاده کنم. اگر در گذشته هم ضعفی وجود داشت طور بود. اما در حال حاضر این احساس نیاز بیشتر است. اما راه کارهایی که بتواند این نیاز را برطرف کند وجود ندارد. دانشگاه می تواند حرکت کند می تواند آنالیز دهد و صنعت را اصلاح کند. برای این جمعیت میلیونی ما راهحلی جز صنعتی شدن وجود ندارد.

س: در مرکز کارآفرینی  دانشگاه صنعتی شریف ایده ای مطرح شده تحت عنوان« تأسیس شرکت های دانشجویی » لطفاً نظر خود را درباره این ایده بفرمایید.

اگر بخواهم به طور کلی نظر بدهم ایده خوبی است. اما اگر مسئولانه بخواهیم اظهار نظر کنیم باید مطالعه کرد. البته هر کار دسته جمعی و هر حرکت به سمت توسعه خوب است. در حال حاضر اگر فردی امکانات داشته باشد تا بتواند کار کند خوب است. کشور ما که امکانات کار در آن وجود دارد اصلاً از این لحاظ  قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیست؛ اما متأسفانه نمی توانیم از این امکانات استفاده کنیم. به نظر من احتیاج به افراد برنامه ریز داریم که از نظر جامعه شناسی علم و نیز اقتصادی،حرف های باشند.

س: به نظر شما یک کارآفرین باید دارای چه خصوصیاتی باشد تا در زمینه کارى خود موفق باشد و تعریف شخصی شما از یک کارآفرین چیست؟

کارآفرینان افرادی هستند که به کشورشان خدمت می کنند و علاقه مند هستند که در کشور خود فعالیت کنند.اینها افرادی مثبت هستند. اما این که صرف مثبت بودن در پیشرفت کشور اثر دارد یک بحث جداگانه ای است. در مقوله کارآفرینی، خیلی تقدس نمیبینم اما مجموعاً افرادى باوجدان هستند. فاکتوری که می توانم در مورد یک کارآفرین به کار ببرم این است که مغرور به خود نباشد و این فکر را داشته باشد که دیگران هم.« می فهمند »

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *