21 چیز عجیب و غریب که ما درباره ایلان ماسک یاد گرفته‌ایم

بنیانگذار تسلا ، اسپیس ایکس و سولار سیتی واقعا انسان اسرار آمیزی است.

ایلان ماسک همواره یک متفکر و خالق بوده است. در دوران کودکی، او به شیوه ای تقریبا مسحور کننده خیال پردازی می کرد و بازی‌های ویدئویی خود را کد گذاری می نمود . همیشه راه‌های مبتکرانه ای را برای به دست آوردن پول به وجود آورده ، و پس از فارغ التحصیلی از کالج ، به جای منتظر بودن برای جلب توجه یک شرکت اینترنتی، کارآفرینی را انتخاب کرده است .

احساسات و اشتیاق‌های متعددی به ماسک الهام بخشیده اند ، و امروز او شرکت‌ها و پروژه‌هایی را مدیریت می کند که در زمینه ی اتومبیل‌های برقی و خودکار، اکتشاف خصوصی فضا و مهاجرت به مریخ، انرژی خورشیدی و هوش مصنوعی تخصص دارند.

ماسک در صدر نقش اجرایی خود در تسلا، اسپیس ایکس ،  سولار سیتی  و  اپن آی، زمانی را برای پدر هالیوود شدن نیز دارد. چرا که  بازی‌های ویدئویی را می نویسد و حتی ایده‌های بسیار بزرگ تری در ذهن می پروراند و ارائه می دهد. در ادامه 21 حقیقت شگفت انگیز و نقل قول در مورد ماسک آمده است که تصویری از یک مهندس چند رشته غیر عادی را به نمایش می گذارد.

 1. پدر و مادرش تصور می کردند او ممکن است ناشنوا شده باشد.

هنگامی که ماسک کودک بود، او اغلب در حالی که پدر و مادرش با او صحبت می کردند به دور دست خیره می شد ، که باعث شد آنها فکر کنند که او ممکن است دچار کم شنوایی شده باشد . پزشکان آدنوئید(لوزه سوم)  او را برداشتند ، اما هیچ تغییری ایجاد نشد.

معلوم شد که او فقط خیال پردازی می کرده است.  مادر او  می ، به  اشلی ونس که یک زندگی نامه نویس است می گوید که ” او  وارد تخیلات خود می شود و می بینید که او در دنیای دیگری است. … حالا من او را در این حال رها می کنم چرا که می دانم در حال طراحی یک موشک جدید یا چیزی دیگر است. ”

2 . او در کودکی شدیدا مورد اذیت و آزار قرار گرفته است .

وقتی در  آفریقای جنوبی بود، همکلاسی‌هایش بر او تسلط داشته اند و او را مورد ضرب و شتم بدی قرار می داده اند. در سن ۴۱ سالگی، او برای رفع انحراف تیغه بینی عمل جراحی داشته است.

ایلان ماسک می گوید: وقتی بچه بودم مورد ضرب و شتم شدیدی قرار گرفتم و تیغه ی بینی من به شکل W در آمد. با بزرگ شدنم تنفس برای من سخت شد، پس زمان ترمیم فرا رسیده بود.

در دوران بهبودی خود، او ایده‌های Tesla را توییت کرد درحالی که مصرف داروهای مسکن باعث گیجی وی می شد.

ایلان ماسک می گوید: یک عمل جزئی داشتم، بنابراین بخاطر خوردن دارو در بستر بودم. احتمالا نباید توییت می کردم 🙂

ایلان ماسک می گوید : “دوست داشتم بروم و یک کامیون را بلند کنم. چیزی W شکل با cg فوق العاده کم برای کنترل ماشین تفریحی ، سیستم تعلیق پویا و گشتاور مگا”.

او یک بازی ویدیویی در سال ۱۹۸۴ نوشت و به فروش رسانید.

این بازی  بلاستار نامیده می شد و ماسک که  ۱۲ ساله بود، ۵۰۰ دلار را هنگامی که کد منبع آن در مجله  PC  آفریقای جنوبی و دفتر فناوری منتشر شد، دریافت نمود. در سال ۲۰۱۵، یک مهندس نرم افزار گوگل کد را برای عملی کردن آن در HTML5 اصلاح کرد  و آن را قابل پخش نمود. هدف از این بازی از بین بردن یک کشتی بیگانه ی پر شده با سلاح‌های کشتار جمعی است. اگر چه این یک بازی ابتدایی است، اما فراموش نکنید که حدود ۳۳ سال پیش توسط یک نوجوان ساخته شده است.

” ماسک به ویت بات وای می گوید :  ”  [این] یک بازی بی اهمیت است … اما بهتر از فلپی برد بود . “

 1. او با مهمانی گرفتن به راه خود در کالج ادامه می داد.

در حالی که در دانشگاه پنسیلوانیا تحصیل می کرد، کارآفرین مادرزادی ، جشن‌های خانگی را در خانه ی خود قبول می کرد و 5 دلار هزینه ی شارژ کاور می گرفت تا به او در پرداخت اجاره اش کمک کند . او و هم اتاقی‌های او تنها ساکنان یک خوابگاه دانشجویی 10 اتاقه بودند و پنجره‌ها را با کیسه زباله‌های سیاه رنگ و دیوارها را با رنگ‌های روشن پوشانده بودند . ماسک در زمان جشن‌ها مست نمی کرد  تا بتواند همه چیز را تحت کنترل نگه دارد ، به خاطر همین او هرگز زیاد (الکل) نمی نوشید . یکبار  مادرش می در یکی از جشن‌ها در کنار در خانه کار می کرد و کمک می کرد .

 1. او (دانشگاه) را رها کرد .

در سال 1995، ماسک در مقطع تحصیلات تکمیلی و در رشته ی فیزیک در دانشگاه استنفورد ثبت نام کرد. در عرض دو روز به این نتیجه رسید که اینترنت به مراتب نویدهای بیش تری برای تغییر جامعه دارد پس دانشگاه را ترک کرد و زیپ 2 را تاسیس نمود، شرکتی که نقشه‌ها و دایرکتوری‌ها را به روزنامه‌های آنلاین ارائه می دهد.

 1. او پدر پنج فرزند است.

ماسک پنج پسراز جاستین ویلسون همسر سابق خود دارد. دوقلوها گریفین و خاویر در سال 2004 متولد شدند و در سال 2006 میلادی سه قلو‌ها دامیان، ساکسون و کای به دنیا آمدند . این زن و شوهر پسری نیز به نام نوادا داشتند ، که متولد سال 2002 بود ، نامش را از محل برپایی جشنواره موسیقی و هنر برنینگ من ، گرفتند . هر چند او بخاطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد در سن ۱۰ هفتگی درگذشت .

 1. او تونی استارک واقعی است.

ماسک الهام بخش رابرت داونی، برای شخصیت جونیور، مربوط به تونی استارک، در حق امتیاز(فرانشیز) مرد آهنی بود . داونی  در سال ۲۰۰۷ دیدگاهی از  مرکز اسپیس ایکس  از سوی ماسک دریافت کرد و برخی از آنچه را که  وی به عنوان “گریز از مرکز در دسترس” توصیف کرده بود، انتخاب نمود. هنگامی که اولین فیلم مرد آهنی منتشر شد، کارگردانش جان فاورو  توضیح داد که ماسک در تفسیر داونی  از شخصیت‌ها،  الهام بخش بوده است . ماسک  یک نقش کوتاه (حضور افتخاری) در مرد آهنی ۲ داشته است.

 1. او اغلب با شکست روبرو شده است.

در بحبوحه ی رکود بزرگ و طلاق سخت و  پرهزینه اش از همسر اولش ، ویلسون،کسی که در مورد خواسته‌هایش در لایو ژورنال وبلاگ نوشته بود ، ماسک زندگی اش را با قرض گرفتن از دوستان ثروتمند خود می گذراند با وجود آنکه دیگر پولی برایش نمی ماند، آخرین  ۳۵ میلیون دلار خود را در تسلا سرمایه گذاری کرد و سهام خود را در شرکت حفظ نمود. تسلا محبوب شد، و امروزه بیش از ۳۳.۴ میلیارد دلار ارزش دارد، در حالی که طبق گفته ی فوربز ثروت ایلان ماسک تنها ۱۲.۷ میلیارد دلار است.

او صاحب یکی از خودروهای جیمز باند است.

در سال 2013 ، ماسک ماشین لوتوس اسپریت زیردریایی فیلم 007 – جاسوسی که مرا دوست داشت – محصول سال 1977 را در مزایده‌ای به قیمت 866 هزار دلار خریداری کرد . بواسطه ی روابط عمومی شرکت تسلا ماسک در مصاحبه‌ای با وبلاگ جالوپنیکگفت: ” وقتی یک بچه ی کوچک در آفریقای جنوبی بودم و جیمز باند را در فیلم “جاسوسی که مرا دوست داشت” می‌دیدم که  پس از پرتاب از اسکله با فشار دادن یک دکمه ماشین خود را به زیردریایی تبدیل می‌کرد به وجد می‌آمدم . وقتی متوجه شدم که تبدیلش به زیردریایی صحت ندارد واقعا ناامید شدم . کاری که قرار است انجام دهم این است که موتور الکتریکی ماشین‌‌های تسلا را ارتقا دهم و تلاش کنم که این تبدیل ماشین را به واقعیت تبدیل کنم.”

 1. او یک بار در سریال بیگ بنگ تئوری به عنوان بازیگر میهمان ظاهر شد .

در ماه نوامبر 2015 ماسک در شبکه سی‌بی‌اس درقسمتی که ” جایگشت افلاطونی ” نامیده می شد یک نقش کوتاه (حضور افتخاری) را ایفا کرد . صحنه ای که در آشپزخانه سوپ در روز شکرگزاری اتفاق می افتد و ظرف شستن ماسک را نشان می دهد .ماسک می گوید: “من در بخش بوقلمون بودم ، اما وقتی دیدند که برای آبگوشت ریختن خیلی دست و دل بازم من رو تنزل رتبه دادند .”‌هاوارد، یکی از شخصیت‌های سریال ، با دیدن ماسک دستپاچه می شود ، اما خودش را کنترل می کند و  موفق میشود که آدرس ایمیل او را به دست بیاورد . صحنه با نصف کردن یک تکه از پای کدو تنبل تقریبا خورده شده به پایان می رسد.

 1. او برای توصیف یادگیری سریعش درخت را مثال می‌زند.

ماسک در بسیاری از زمینه‌ها سررشته دارد، و بسیاری در تعجب ‌اند که او چگونه می تواند به طور موثر خودش یاد بگیرد . در طی جلسه پرسش و پاسخی در ردیت ای ام ای در سال 2015، یکی از کاربران در این باره از او سوال کرد .

ماسک پاسخ داد: “خودم هم احساس می‌کنم مغزم پر از اطلاعات است! قدرت مبادله اطلاعاتم بالاست و روند تحلیلم همانند گذشته نیست . صادقانه بگویم، فکر می‌کنم خیلی‌ها بیش از آنچه فکر می‌کنند قدرت یادگیری دارند. آنها بدون هیچ تلاشی خیلی زود میدان را خالی می‌کنند. این را فراموش نکنید: خیلی مهم است که دانش را به چشم یک درخت ببینید – اصول اساسی مثل تنه و شاخه‌های بزرگ را به خوبی درک کنید و سپس به سراغ برگ‌ها و جزئیات بروید وگرنه چیزی برای این برگ‌ها وجود ندارد تا از آن آویزان شوند.”

 1. او ایده‌ای برای “نسل پنجم از حمل و نقل” دارد.

با پیشرفت علم هواپیما، قطار، اتومبیل و قایق و کشتی پدیدار آمدند، اما ماسک لوله‌های حمل و نقل پر سرعت‌هایپرلوپش را نسل پنجم حمل و نقل می‌داند. او در مصاحبه‌ای با سارا لیسی  سردبیر پاندودیلی گفت: این روش سریع‌ترین راه برای رفتن به سواحل کالیفرنیاست. هرگز سقوط نمی‌کند، مقاوم در برابر آب و هواست و مسافران را در کمتر از 30 دقیقه از لس آنجلس به سانفرانسیسکو می‌رساند. در مصرف انرژی بسیار کارآمد است، و شاید حتی نیروی خود را با کمک پنل‌های خورشیدی تامین کند، که هزینه را نسبت به بلیط‌‌های هواپیما کاهش می‌دهد.

 1. او پیشنهاد بمباران هسته ای مریخ را داد.

در برنامه تلویزیونی  ده لیت شو ویت استیون کلبر  در سپتامبر سال 2015، مجری نظر او را راجع به زندگی در مریخ پرسید. ماسک پاسخ داد: “در نهایت، می‌توان مریخ را به جایی همانند زمین تبدیل کرد. می‌توان دمای آن را بالا برد.” و وقتی مجری از او خواست تا بیشتر جزییات را توضیح دهد گفت: ” هم راه سریع و هم آهسته برای این کار وجود دارد. راه سریع آن رها کردن بمب هیدروژنی در قطب‌‌هاست.” بعدها او توضیح داد که ایده او منجر به ایجاد دو “خورشید” از طریق همجوشی هسته‌ای در نزدیکی مریخ می‌شود.

 1. او می‌خواهد دنیا را با اینترنت مبتنی بر فضا پوشش دهد.

در نوامبر 2016، اسپیس ایکس درخواستی را به کمیسیون ارتباطات فدرال (اف سی سی) ارسال نمود تا با راه اندازی 4425 ماهواره اینترنت را در سراسر جهان پوشش دهد. در حال حاضر، کمی بیش از 4 هزار ماهواره (مجموع فعال و غیرفعال) به دور زمین می‌چرخند.

 1. راز موفقیت او تمیزی اوست.

وقتی یکی از کاربران ردیت از او پرسید، “فکر می‌کنید کدام عادت روزانه‌تان بیشترین تاثیر مثبت را بر زندگی شما داشته است؟” ماسک با جملاتی که معمولا می‌شنویم –سحرخیزی، شکرگذاری، مدیتیشن و … پاسخ او را نداد و تنها یک کلمه گفت “دوش گرفتن.”

او 70 میلیون دلار از املاک بل ایر را خریداری کرد.

داشتن یکی از املاک بل ایر برای موسس تسلا کافی نبود. در حال حاضر ماسک دارای پنج ملک در محله ای با شکوه جنوب کالیفرنیا است که ارزش کل آن بیش از 70 میلیون دلار است. البته، آنها سازگار با محیط زیست هستند – یک تصویر هوایی از خانه اصلی ماسک پانل‌های عظیم خورشیدی در کنار املاکش را نشان می دهد .

در طول سالها، ماسک املاک موجود در همسایگی اش را خرید . در سال 2012، او یک خانه را به ارزش 17 میلیون دلار خریداری کرد و در سال 2013، یک خانه همسایه – و همچنین در کنار همان ژن وایلدر – به ارزش حدود 7 میلیون دلار خریداری کرد که برای شش فرزندش تبدیل به یک مدرسه خصوصی شد. از آن زمان، ماسک سه ملک دیگر را نیز از املاک بل ایر خریداری کرد.

 1. وی معتقد است که AI (هوش مصنوعی) ” بزرگترین تهدید موجود ” بشریت است.

ماسک به طور باور نکردنی نسبت به هوش مصنوعی مظنون است . در حقیقت، او از این می ترسد که هوش مصنوعی می تواند قدرتمندتر از مردم شود و شاید اگر آن  بیش از حد رشد کند و هوشمند شود ، باعث انقراض انسان شود .

در مصاحبه ای با مجله ی ونتی فر، ماسک توضیح داد که از لحاظ فنی، یک ربات نمی تواند بیش از حد قدرتمند شود ، اما یک الگوریتم رایانه ای شاید بتواند . “مهم این است که اگر ما یک نوع طبقه بندی از الگوریتم فرار را در نظر بگیریم ، مجموعه هوش مصنوعی انسان  میتواند الگوریتم فرار را متوقف کند . اما اگر یک هوش مصنوعی بزرگ و متمرکز وجود داشته باشد که تصمیم می گیرد ، آنگاه هیچ راهی برای متوقف کردن آن وجود  ندارد. “

ماسک تنها کسی نیست که از قدرت هوش مصنوعی می ترسد . سایر رهبران تکنولوژی و دانشمندان در همان صفحه  بنیانگذار اسپیس ایکس ، از جمله استفن‌ هاوکینگ و بیل گیتس هم هستند.

 1. راهنمای مسافران مجانی کهکشان یک نقطه عطفی برای ماسک بود.

در مصاحبه ای در شماره 2017 آوریل در مجله ی ونتی فر ، ماسک حقیقتی را درباره ی کتاب راهنمای مسافران مجانی کهکشان داگلاس آدامز– یک کتاب درباره بیگانگان که زمین را ویران می کند، ایجاد بزرگراه‌های با سرعت مافوق صوتی و ساختن یک ابر رایانه ای که همه اسرار زندگی را می داند — در میان گذاشت که این کتاب نقطه عطفی برای او بوده است . در واقع، کتاب چنان تاثیری بر ماسک داشت که حتی آن را یک مرجع برای نرم افزار تسلا مدل اس تلقی کرد.

 1. او تا حدودی حس شوخ طبعی بدی دارد .

هنگامی که نوبت به طنز می رسد ، ماسک یک رویکرد شگفت آور وقیحانه خواهد داشت . در هنگام نامگذاری تسلا مدل 3 ، ماسک در ابتدا می خواست آن را مدل E  ” به دلایل شفاف طنز ” بنامد . اگر او راه خود را ادامه میداد  ، مدل اتومبیل‌های او  S، E و X می شدند . متاسفانه با توجه به علامت تجاری شرکت فورد  و دادخواست آن ، ماسک مجبور شد مدل 3 را جایگزین کند

 1. او به صورت روزانه به خوردن 96 اونس از نوشابه ی رژیمی به علاوه مقداری قهوه عادت دارد .

برای یک دوره در زندگی خود ، ماسک گزارش داد که هشت قوطی نوشابه ی رژیمی علاوه بر چند فنجان قهوه در هر روز می نوشد . او در سال 2007 به مجله و سایت  اینک گفت که این وسیله ای برای بیدار شدن و تمرکز او در طول 100 ساعت کار در هفته و در طول ساخت و راه اندازی شرکت‌هایش بوده است .

او گفت: “من خیلی دمدمی مزاج بودم به طوری که من به طور جدی شروع به هوس کردن همه چیز کردم تا جایی که من  دید جانبی ام را از دست دادم .”

طبق گفته کلینیک مایو، استفاده ی بیش از 400 میلی گرم کافئین در روز برای بزرگسالان خطرناک است. نوشابه‌هایی که ماسک مصرف می کند به تنهایی 336 میلی گرم کافئین دارند .

 1. مادرش مدل کاور گرل و یک کارآفرین است.

در سن 69 سالگی، مادر ماسک، می ، چهره و مدل زیبایی جدیدی برای  نام تجاری (برند) کاور گرل  شد.

این نخستین بار نیست که ، می ،  کار مدلینگ را انجام میدهد . او قبل از اینکه ایلان متولد شود، در کسب و کار بوده است . عکس او بر روی جلد مجلات زیبایی بین المللی و همچنین در کمپین  تبلیغاتی کلینیک لابراتورایز و رولون ظاهر شد . امروزه او با آژانس مدلینگ  آی ام جی مدلز ورد واید قرار داد بسته است . او همچنین در موزیک ویدیو بیانسه  برای سال 2013 اش   به نام ” تسخیر شده  ” نقش عمده ای ایفا کرد .

می آگهی همکاری اش را با شرکت آرایشی  توییت کرد .

می ماسک گفت : من بسیار هیجان زده ام که بگویم که من هم اکنون در سن 69 سالگی رسما عضو کاور گرل هستم ، زیبایی برای همه سنین است .

او همچنین در اینستاگرام درباره آن نوشت : چه کسی فکرش را می کرد ، که پس از گذشت چند سال از سابقه ی مدل‌های زرق و برق دار  کاور گرل که مورد تحسین همه است ، من 69 ساله یکی از آن‌ها بشوم ؟ این فقط نشان می دهد ، هرگز نباید تسلیم شد .  با تشکر از کاورگرل ، برای این که مرا شامل خانواده ی متنوعش کرد . زیبایی واقعا برای زنان در تمام سنین وجود دارد و من نمی توانم منتظر بمانم تا شما را در این سفر شگفت انگیز با خودم همراهی  کنم !

پسرش به  او از طریق توییتر تبریک  گفت .

ایلان ماسک در 28 سپتامبر 2017 نوشت : تبریک مامان ! دوستت دارم .

کارآفرینی در خانواده اجرا می شود : در کنار حرفه ی مدلینگ خود ، می ، همچنین یک متخصص تغذیه  و یک مربی سلامتی است که بیش از 45 سال فعالیت  و کسب  و کارخود را در زمینه  تغذیه  انجام داده است . او طبق وب سایت خودش  اولین متخصص تغذیه ای بود که بر روی جعبه غلات به ویژه در 1 میلیون جعبه  ( ویژه K )  در کانادا معرفی شده بود .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *