فواید بلاک‌چین برای صنایعی که از ارزهای رمزنگاری شده بهره ‌می‌برند.

بلاک‌چین پتانسیل منقلب کردن هرچیز از رای‌دهی گرفته تا تجارت سهام را دارد.

اخیرا در مورد بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده شنیده‌‌‌اید؟ احتمالا به لطف صحبت‌های مردم در مورد سودبردن از رکوردشکنی بیت کوین با آن آشنا شده‌‌‌اید.

این تقریبا مربوط به فکر کردن در مورد قیمت 1 دلاری بیت کوین در سال 2011 هست. اخیرا یک بیت کوین به قیمت عجیب 16000 دلار رسیده است.به عنوان یک کارآفرین، ممکن است شما علاقه مند به خرید بیت کوین و یا هر ارز رمزنگاری‌شده برای سرمایه گذاری نباشید. اما شما مجبور به تحصین تکنولوژی پشت بیت کوین که بلاک‌چین نام دارد ‌می‌باشید.

اگر بخواهیم به طور عمومی توضیح دهیم، بلاک‌چین یک دفتر مجازی و در دسترس عموم هست که هرچیزی را به صورت ایمن و شفاف ثبت ‌می‌کند. برخلاف بانک‌ها که تراکنش‌ها را به وسیله ی ارزهای سنتی تسهیل ‌می‌کنند، بلاک‌چین در محیطی غیرمتمرکز اجازه جابجایی ارزهای رمزنگاری شده را ‌می‌دهد. سپس تمام داده‌ها در شبکه‌های متصل به هم کامپیوتری نگه داری ‌می‌شوند و تنها خود کاربران مالک و راه اندازنده آن هستند.

برای بعضی از مردم، خود تکنولوژی بلاک‌چین آینده دار‌‌‌‌تر از ارزی است که برای پشتیبانی آن طراحی شده است. اگرچه تقاضا برای بیت کوین در این برهه از زمان بسیار زیاد است، اما چون چیزی جز احساسات دلیل آن نبوده پس منطقی است اعتقاد به ترکیدن این حباب بیت کوین وجود داشته باشد ( اگرچه احتمال کمی دارد). با این حال منفعت‌های یلاک چین به اندازه ی کافی بزرگ است تا ارتباط آن با نسل‌های آینده را حفظ کند. بدون توضیحات اضافی، در ادامه بیشتر منفعت‌های بلاک‌چین که ممکن است برای کسب و کارهای موجود در صنعت‌های مختلف مفید باشد را آورده‌‌‌ایم:

  • مدیریت زنجیره تامین:

برای مدیریت زنجیره تامین، تکنولوژی بلاک‌چین دارای مزایای قابلیت ردیابی و بهره روی در هزینه ‌می‌باشد. به سادگی، بلاک‌چین ‌می‌تواند برای ردیابی حرکت کالا، مبدا آن، کمیت کالا و دیگر کاربردها استفاده شود. درنتیجه این تکنولوژی سطح جدیدی از شفافیت را برای اکوسیستم‌های کسب و کار در مقابل کسب وکار به ارمغان ‌می‌اورد. ( با ساده کردن فرآیندهایی مانند انتقال مالکیت، بیمه فرآیند تولید و هم چنین پرداخت‌ها )

تضمین کیفیت

اگر یک نقص در جایی در زنجیره تامین شناسایی شود، یک سیستم بلاک‌چین ‌می‌تواند شما را به سمت مبدا این نقص هدایت کند. این امر وظیفه ی کسب و کارها برای انجام تحقیقات و انجام اقدامات احتمالی را راحت تر ‌می‌کند.

یکی از موارد کاربرد آن در بخش غذایی هست، که در آن ریشه یابی، اطلاعات دسته‌‌‌ای و دیگر جزییات مهم برای تضمین کیفیت و ایمنی حیاتی است.

  • حسابداری

ثبت تراکنش‌ها از طریق بلاک‌چین عملا خطاهای خطاهای انسانی را حذف ‌می‌کند و داده‌ها را از دستکاری احتمالی حفظ ‌می‌کند. در نظر داشته باشید که سوابق ثبت شده هر بار که از یک گره بلاک‌چین به گره بعدی ‌می‌روند تایید ‌می‌شوند. علاوه بر دقت تضمین شده ی تراکنش‌های ثبت شده، چنین فرآیندی سبب به جای ماندن یک دنباله ی حسابرسی کاملا قابل ردیابی ‌می‌شود.

البته، کل فرآیند حسابداری نیز به طور اساسی کارآمدتر ‌می‌شود. به جای نگه داشتن سوابق جداگانه، کسب و کارها ‌می‌توانند تنها یک ثبت واحد و مشرک داشته باشند. یکپارچگی اطلاعات مالی شرکت نیز تضمین شده است.

  • قراردادهای هوشمند

تراکنش‌های مبتنی بر قراردادهای طوولانی مدت ‌می‌توانند رشد کسب و کارها را در تنگنا قرار دهند، بخصوص بنگاه‌هایی که حجم زیادی از تراکنش‌ها را بر پایه یک تعهد انجام ‌می‌دهند.با قرارداد‌های هوشمند، توافقات به صورت خودکار تایید شده، امضا زده ‌می‌شوند واز طریق ساختار بلاک‌چین اعمال ‌می‌شوند. در نتیجه نیاز به واسطه‌ها حذف شده و در زمان و هزینه مالی صرفه جویی ‌می‌شود.

امروزه بلاک‌چین همانند اعتبار قراردادهای هوشمند خودمختار را به همراه ارز رمزنگاری شده داخلی خود ارائه ‌می‌دهد. با ادغام همه چیز در یک پلتفرم، کسب و کارها ‌می‌توانند خدمات را بدون افشای اطلاعات به شخص ثالث بیش از حد مورد نیاز ادغام کنند.

  • رای‌گیری

درست مانند مدیریت زنجیره تامین، کاکرد بلاک‌چین در ابعاد رای‌گیری نیز مورد اعتماد به نظر ‌می‌رسد. در حال حاضر فرصت‌هایی برای استفاده از بلاک‌چین که مربوط به انتخابات دولتی هستند، درحال پیگیری ‌می‌باشند. یکی از مثال ابتکار دولت مسکو برای بررسی اثربخشی استفاده از بلاک‌چین در انتخابات محلی است. انجام این کار به احتمال زیاد تقلب در انتخابات را علی رغم سیستم الکترونیکی رای دهی ،به طور قابل توجهی کاهش ‌می‌دهد.

مثال دیگر برای زمانی است که NASDAQ برای تسهیل در رای‌گیری سهامداران از تکنولوژی بلاک‌چین استفاده کرد. این کار با تلاش مشترک همکاران تکنولوژی بلاک‌چین و راه حل‌های محلی شناسایی دیجیتال، که برای دولت‌ها کارت‌های شناسایی فراهم ‌می‌کردند صورت گرفت. بعد از مشاهده موفقیت، آنها پروژه “رای الکترونیکی” را به عنوان عملی، ضروری و تحول آفرین توصیف کردند.

  • بورس اوراق بهادار

مفهوم استفاده از فناوری بلاک‌چین برای بورس اوراق بهادار و کالا برای مدتی تجربه شده است. با توجه به ماهیت شفافیت و قابل اعتماد بودن سیستم بلاک‌چین، تعجب آور نیست که بورس اوراق بهادار در حال حاضر آن را به عنوان جهش بزرگ رو به جلو بعدی درنظر بگیرد.

در واقعا بورس اوراق بهادار استرالیا در حال تغییر به سمت استفاده از سیستم عانل‌های مبتنی بر بلاک‌چین است که طراحی آن توسط به وسیله ی استارتاپ‌های بلاک‌چین در صندوق‌های سرمایه گذاری دارایی‌های دیجیتال بوده است. بلیث مستر مدیرعامل شرکت دارایی‌های دیجیتال در یک نشریه مطبوعاتی که در دسامبر 2017 منتشر شد گفت: ” پس از تقاضاهای زیاد در مورد این دفتر مبتنی بر تکنولوژی، این اطلاعیه به طور معنی داری ثابت ‌می‌کند که تکنولوژیِ ‌می‌تواند پتانسیل بالقوه خود را عرضه کند.”

  • عرضه انرژی

دو گروه از کسب وکارها وجود دارند. اول آنان که به راحتی ‌می‌توانند به پرداخت صورتحساب‌های ماهانه بپردازند و گروه دوم که برای پرداخت هزینه‌های ناشی از مصرف انرژی با مشکلات جدی روبرو هستند.

در بخش‌های خاصی از جهان، موسسات تجاری و خانوارها اکنون ‌می‌توانند از مزیت شبکه‌های تراکنش بلاک‌چین برای راه‌حل‌های پایدار انرژی که با دقت بالایی مصرف‌ها را ردیابی ‌می‌کند استفاده کنند. چند نمونه از این موارد عبارتند از پاورپیرز در هلند و اگزرژی در بروکلین. در نهایت، زمانی که توان وارد شبکه ‌می‌شود، هیچکس نمی‌تواند تشخیص دهد که این توان حاصل سوخت‌های فسیلی، انرژی خورشیدی و یا باد است.

به طور سنتی، انرژی‌های تجدید پذیر از طریق گواهی‌های معامله‌‌‌ای که توسط دولت صادر ‌می‌شوند، ردیابی ‌می‌شوند. اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، در ارائه هدفشان در حد یک فاجعه ‌می‌باشند (چیزی که با بلاک‌چین هیچ مشکلی در اداره آن پدید نمی‌آید)

  • تراکنش‌های نفر به نفر جهانی

در نهایت، افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین و هر نوع پول رمزنگاری شده دیگر در بازار بدون شایستگی آن نیست. یکی از آن‌ها فراهم آوردن امکان انتقال سریع، مطمئن و ارزان پول در جهان است. اگرچه در حال حاضر تعداد زیادی از سرویس‌های خدماتی مانند پیپل وجود دارند که پرداخت‌های بین المللی را پردازش ‌می‌کنند، معمولا هزینه‌های قابل توجهی را برای هر تراکنش نیاز دارند. بقیه خدمات پرداخت نفر به نفر نیز دارای محدودیت‌هایی از جمله محدودیت‌های مکانی و حداقل حجم مورد نیاز برای جابجایی ‌می‌باشند. به همبن دلیل است که میزان روز افزون کسب وکارها را درست همانند کاربران معمولی را مشاهده ‌می‌کنیم که به سمت استفاده از ارزهای رمزنگاری شده برای انتقال جوه بین المللی ‌می‌کنند. نه تنها امن‌‌‌‌تر هستند بلکه به افراد در هنگام جابجایی وجوهشان آزادی بیشتری اعطا ‌می‌کنند. این واضح است که بلاک‌چین در حال قدم نهادن به صنایع غیر از ارزهای رمزنگاری شده است. ‌می‌توان مشاهده کرد که بیشتر افراد هنوز برای دفترهای دیجیتال غیرمتمرکز آماده نیستند، اما با توجه به پیشرفت بلاک‌چین ‌می‌توان به متوجه شد که احتمالا تا پیروی افراد ناآشنا از بلاک‌چین زمان زیادی به طول نخواهد انجامید.

منبع: https://www.entrepreneur.com/article/306420

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *