مصاحبه آقاى مهندس فیروز اردشیریان

س: آقای مهندس! لطفاً سوابق تحصیلى و حرف هاى خود را شرح دهید.
من تحصیلات متوسطه را در دبیرستان فیروز بهرام گذراندم و پس از قبولی در کنکور در رشته علوم ریاضی دانشگاه تهران به تحصیلات عالی ادامه دادم و 2 سال در این رشته تحصیل کردم و سپس درسال 1345 در اولین دوره مهندسى مکانیک دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شدم. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه صنعتی شریف به مدت 2 سال در کارخانه ذوب آهن اصفهان به عنوان مهندس مکانیک و ابزار دقیق مشغول به کار شدم و سپس برای ادامه تحصیل به انگلستان رفتم و موفق به گذراندن دوره فوق لیسانس کنترل اتوماتیک از دانشگاه منچستر شدم. پس از مراجعت به ایران در استخدام شرکت باتلر-کالورن ایران درآمدم. این شرکت در طراحی خطوط لوله نفت و گاز و تأسیسات تزریق گاز به چاه های نفت فعالیت داشت. پس از انقلاب امکان ادامه فعالیت این شرکت میسر نگردید و گروهی از مدیران ایرانی رده میانی این شرکت از جمله اینجانب اقدام به تأسیس شرکت جدیدی با سهام صد درصد ایرانی به نام ناموران نمودیم.
در ابتدا هدف ما ادامه و تکمیل طرح های نیمه تمام شرکت قبلی بود و خوشبختانه موفق شدیم آنها را تکمیل کنیم و این موفقیت باعث شد که ما به فکر گسترش کارمان بیفتیم، در نتیجه زمینه فعالیت ما خیلى گسترده شد و با آمادگی که به دست آورده بودیم وارد صنایع دیگر از جمله صنعت معادن و فلزات و پتروشیمى شدیم.
هر کدام از پروژه های بزرگی که ناموران آغاز می نمود عملاً براى اولین بار درایران تجربه می شد و خوشبختانه این پروژه ها با موفقیت به سرانجام رسیدند و این خود جرأت بیشتری برای اجرای پروژه بعدی به ما داد و این در حالی بود که در برابر واگذاری کاری که برای اولین بار در ایران انجام می گرفت در ابتدا موانعی رو به روی ما ظاهر می شد و این سؤال را بر می انگیخت که چگونه است که شرکت ایرانی می خواهد به جاى آن شرکت خارجی مجرب بنشیند.
ناموران تا به امروز طراحی و مهندسی بیش از 200 پروژه صنعتی را به اجرا درآورده است و تعداد قابل توجهى از این پروژه ها براى اولین بار در ایران اجرا شده است.

س: آیا در حال حاضر در صنایع گاز و صنایع معدنى فعال هستید؟
در حال حاضر در صنایع گاز، نفت، پتروشیمی، معادن و فلزات و همچنین آب فعالیم.

س: آقای مهندس! در زمین ه آب چه فعالیتى داشتید؟
تجربه ما بیشتر در تصفیه و انتقال آب مورد نیاز پروژه های صنعتی بوده است.

س: آیا فعالیت اصلی شرکت ناموران در طراحى مهندسى است؟
هسته اصلی فعالیت ناموران طراحی و مهندسی پروژه های صنعتی است و چند سالی است که اجرای را بر عهده گرفته ایم. EPC و یا به عبارتی دیگر (Turn-Key)قرارداد های کلید در دست

س: لطفاً در مورد پروژه هاى بزرگى که ناموران طراحی و مهندسی آنها را به اتمام رسانده است توضیح دهید.
اولین پروژه بزرگی که ناموران به اجرا درآورده است در زمینه معادن و فلزات بود، به نام طرح تغلیظ سنگ آهن گل گهر که در منطقه سیرجان قراردارد و بخشی از نیاز به سنگ آهن کارخانجات فولادسازی ایران را تأمین می کند.
پروژه بزرگ دیگر ما طراحی آشیانه چند منظوره هواپیما هاى 747 بود که دهانه این آشیانه (دهانه بدون ستون) 150 متر است. این آشیانه در جوار فرودگاه مهرآباد احداث شده است و مىتوان گفت سازه این آشیانه بزرگترین سازه رو زمینی در ایران است.
پروژه بزرگ دیگری که انجام دادیم پروژه فرا ساحل بود به نام پروژه سکو هاى بهره بردارى نفت ابوذر که درخلیج فارس قرار دارد و چنین پروژه ای در این مقیاس براى اولین بار به دست ایران ىها انجام می شد.
به تازگى پروژه بزرگی درصنایع پتروشیمى به انجام رساندیم به نام کود شیمیایی اوره/ آمونیاک کرمانشاه که یک میلیون تن در سال کود شیمیایی تأمین می کند

س: آیا کارهای عمده پروژه هاى بزرگ مستند سازى شدند که قابل فروش باشند؟
میتوان کارهای انجام شده را به عنوان دستاوردى که قابل فروش باشد ارائه نمود. کارهای انجام شده در تطابق با شرایط اقلیمی و محیطی کشور ماست و برای فروش آن در منطقه خاورمیانه و یا سایر نقاط دنیا باید مورد تجدید نظر قرار گیرند و با شرایط اقلیمی و منطقه مورد نظر هماهنگ شود. شایان ذکر است که آرشیو هاى پروژه هایمان را با استفاده از الگو های همسان براى دستیابی سریع به اطلاعات پروژه ها تدوین نمودیم و در مجموع بانک اطلاعاتی با ارزشی داریم. شرکت هاى خارجی معمولاً این گونه اسناد را معامله نمى کنند بلکه اسنادی را که دارای ویژگی های فناوران هاند مد نظر قرار می دهند. ما برای دستیابی به فناورى های قابل فروش اقدام کرده ایم و در گذشته دو کار در استخراج و تصفیه هگزان از Extraction این زمینه انجام دادیم: یکى پروژه تصفیه هگزان بود که تقطیر به روش NMP مجتمع پتروشیمى بندر امام بود که به روش تقطیر و استخراج مایع/ مایع با حلال NF برش 6 کربن واحد است و در این زمینه شرکت ناموران با مرکز پژوهش پتروشیمى بندر امام متفقاً یک واحد پایلوت را ساختند و آزمایش ها را با موفقیت انجام دادند و به محصول مطلوب رسیدند که این پروژه از نوآوری های کارشناسان ناموران به حساب می آید.
نوآوری دیگری هم در توسعه دانش فنى طراحى واحد بهره بردارى نفت خام شامل: بهینه سازى مراحل تفکیک گاز ترش/ نفت خام/ آب با حداکثر تولید نفت خام انجام دادیم که طرح جدیدى در تأسیسات تولید نفت محسوب می گردد. این نوآوری در حال استفاده در مرحله مناقصه و ساخت است. این دو نو آوری حاصل عملکرد ناموران در زمینه نوآوری بوده است و در آینده این گونه نو آور یها را افزایش خواهیم داد.

س: اگر بر اساس استانداردهاى مشترى ثبت بشود قابل فروش است؟
ما در این دو نوآوری به دنبال ثبت اختراع نبودیم.

س: آقای مهندس! راهبرد شما در احیاى شرکت چه بود؟
ما کارمان را با یک گروه 5 نفره (شریک) آغاز کردیم و راهبرد اول ما انجام کار گروهی و حفظ موقعیت کاری در بازار ایران بود. در ابتدای انقلاب به دلیل نا امنی کاری که حاکم شده بود هر کسى یا هر گروهی به دنبال آن بود که کسب و کار خود را چگونه نگهدارد و کسى به نوآوری نمی اندیشید. گروه 5 نفره مؤسس ناموران بعد از 27 سال هنوز با هم کار می کنند و این از افتخارات ناموران است.
راهبرد بعدی ما دستیابی به فناورى های عمومی بود که در این مورد، بخشهای طراحی و مهندسی ناموران را بسیج نمودیم که با استفاده از پروژه های مشابه و شبیه سازی فرایند موفق شدند در زمینه انتقال گاز و نفت و تصفیه گاز به فناورى عمومی آن دست یازند.

س: رمز موفقیت تان را در این کار تیمى در چه چیز مى بینید و چه میزان برای شما مهم است؟
در جامعه ما ایرانی ها یک واقعیتى وجود دارد که معمولاً در کارهاى تیمى نحوه برخورد ذهنیت ها تأثیر منفى بر نتیجه کار مى گذارد. نتیجه مطلوبی نمی دهد و اعضاى گروه ها از هم جدا مى شوند؛ حتی در گروه 2 یا 3 نفره هم اختلافات پیش مى آید و از هم گسسته مى شود. رمز موفقیت ما در این کار تیمی پرهیز از انتقادهای غیرسازنده و تحمل همراه با شکیبایی بود.

س: به نظر شما چه چیز باعث حفظ تیم و افزایش بازده شما شد؟
ما اصول کارى را حاکم بر روابط دوستانه گذاردیم و بدین ترتیب روند اجرای کارها در مسیر سال متری قرار گرفت. درصورتی که احساسات بر اصول کار غلبه نماید، نتیجه خوبی به بار نخواهد آورد. ضوابط کار باید به گونه اى تدوین شود که حیات کاری تیمی ادامه یابد.

س: از نظر شما یک کارآفرین موفق چه ویژگى هاى شخصیتى دارد؟
به نظر من شخص کارآفرین داراى ویژگى هاى خاص خود است و خلاقیت، نتیجه گرایى و عجولانه عمل کردن از صفات ذاتى وى است. کارآفرین موفق شخصی است که آگاه و دانش محور باشد. من افراد بسیارى را مى شناسم که بسیار خلاقند اما به خاطر این که دانش آن ها کم است موفق نمی شوند. دانش در کنار خلاقیت، کارآفرینی را دو چندان می کند.

س: چه انگیزه هایی در شکل گیرى کار و موفقیتتان اثر بیشترى گذاشته است؟
انقلاب، بیشترین اثر را بر من گذاشت. پیش از انقلاب تصور نمى کردیم که رشد چشمگیری داشته باشیم و یا به عبارت دیگر توانمندی فناورانه را تقریباً دور از دسترس می دیدیم. شاید یکى از دلایل آن فراوانی خارجى ها در ایران بود. بعد از انقلاب به علت خروج خارجی ها خلأ بزرگی احساس شد و فضای خلاقیت و کارآفرینى شکوفا شد و احساس کردیم که آینده می تواند به دست خودمان ترسیم و ساخته شود.

س: به نظر شما فردى که فارغ التحصیل شده و قصد دارد شرکتی را تأسیس کند چه مهارت هایی براى مدیریت لازم دارد تا وی را در مسیرش موفق کند؟
کارآفرینی موفق خواهد بود که در برقراری ارتباط دراز مدت با همکاران و کار فرمایان به نحو مطلوب عمل نماید و صداقت و شفافیت را در گفتار و کردار خویش پیشه کند. زیرا کارکنان، پس زمینه ذهنى مدیران را مى خوانند.

س: به نظر شما اگر قصد بر آن باشد که صنعت و دانشگاه به شکل منسجم و جهت دار و مؤثر با هم در ارتباط باشند، باید چه شبکه اى از پروژه ها تعریف شود؟
نقش دانشگاه در تأمین اصول علمی و فناورانه مورد نیاز صنعت، بر کسی پوشیده نیست. عادت برآن بود که نیازهای فناورانه و نوآوری در صنعت از سوى شرکت های خارجی برآورده شود. پیشنهاد ما این بود که اگر در کارهای صنعتی نیاز به مطالعات فناورانه باشد، فقط به خارجى ها واگذار نکنند بلکه به مشارکت ایرانی و خارجی بدهند.
شرکت هاى خصوصى، دانشگاه ها و شرکت های خارجىم یتوانند متفقاً و با هم مطالعات فناورانه را انجام بدهند و این کار، عملى است و در این صورت دانشگاه در مطالعاتى که فناوری های پیشرفته دارد به طور عملی درگیر میشود.
مرجعی که رابطه قانونی ارتباط صنعت با دانشگاه را می تواند برقرار نماید سازمان مدیریت و برنامه ریزی است.بدین ترتیب اگر کارفرما یا دستگاه اجرایی بخواهد کار مطالعاتی در مورد پروژه ای را به انجام رساند باید ابتدا به شرکت های ایرانی واگذار کند و اگر شرکت ایرانی نیاز به استفاده از تخصص خارجی را داشت وی در انتخاب آن مختار باشد.

س: آیا در شرکت ناموران نظامی حاکم است که قیمت کار و نتیجه پروژه را ارزیابى کند؟
می کنیم و در حین اجرای کار « برآورد » زمانی که در مناقصه شرکت می کنیم قیمت کار را به تقریب قابل قبول و نیز در پایان کار، ارزشیابی مجدد را انجام می دهیم. علاوه بر آن در شرکت ناموران ریسک های پروژه ها را در حین اجرای کار بر می شماریم و مدیریت ریسک را اعمال م یکنیم.

س: به نظر شما چرا بین صنعت و دانشگاه رابطه وجود ندارد و بزرگترین مسئله چه بوده است؟                                                                      کارشناسان مملکت ما در بخش پایین دستی صنعت کار مى کنند و از فناورى های بالا دستی صنعت فاصله دارند. یک رآکتور را در یک واحد پتروشیمى یا یک واحد پالایشگاهى در نظر بگیرید. ملاحظه می فرمایید که ما آن را خریداری می کنیم و به نحو مطلوب نصب می کنیم و از آن به خوبی هم بهره برداری می کنیم ولی به جزئیات فنون و علوم فناورانه عملکردی آن دسترسی نداریم. دانشگاه منشأ نظریات، تئوری ها و خالق معادلات منطق، ریاضی، فیزیک و شیمی است و به پشتیبانی آن است که بستر هاى علمى و نظرى یک رآکتور ایجاد می شود و با استفاده از فوت و فن هاى تجربى در صنعت طراحى و ساخته مى شود. اگر ما تلاش کنیم که بین دانشگاه و صنعت این ارتباط بالا دستی را به وجود آوریم، دانشگاه و صنعت به سوی دستیابی به فناوری پیشرفته سوق داده می شوند.

س: به نظر شما اگر نیروى جوان در کنار فرد با تجربه قرار بگیرد و از تجربیات آن استفاده کند بهتر است یا کارآفرین دانشجو و فارغ التحصیل،کارى را شروع کنند؟
اگر نیروی جوان در کنار فرد با تجربه قرار گیرد، تنها شرط کافی برای انتقال فناورى در مسیر کارآفرینی نیست بلکه با آموزش ثمربخش افراد جوان و ترغیب آنها به تلاش و همت و ایجاد انگیزه برای یادگیری است که میتواند آنها را در مسیر کارآفرینی هدایت کند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *